Tento článok obsahuje dlhodobo platné informácie a bol aktualizovaný 1. novembra 2017.

Príprava

Ešte predtým, než sa vyberiete do predajne, je dobré si odpovedať na základné otázky ohľadom vašich existujúcich zručností a preferencií: Koľko toho na lyžiach viem, ako som vybavený fyzicky a pohybovo, koľko toho obvykle najazdím (koľkokrát za zimu stojím na lyžiach), kde prevažne jazdím (náročnosť terénov, upravené trate, voľný terén), čím pre mňa lyžovanie je (pohodová dovolenka, športové vyžitie), aké mám ambície, lyžiarske ciele ...

Najmä u začínajúcich nemožno často všetko pomenovať. Taký (ne) lyžiar zatiaľ nevie, ako ho lyžovanie bude baviť, koľko mu bude ochotný dávať. Inokedy zase neodhadneme, aké budú naše časové alebo finančné možnosti. Napriek tomu by výsledkom mal byť čo najpresnejší úprimný profil.


Nezabúdajme tiež na osobnostný vývoj. Za dva či tri týždne na horách je pri dobrom vedení možné urobiť značný pokrok a od začiatočníka sa behom jednej zimy premeniť na pokročilého. Iný sa za týždeň neprenesie cez štádium pluhu.


Taktiež by ste si mali ujasniť, či lyže zaobstarávate namiesto iných (budú vaše jediné pre všetko), alebo k existujúcim ako druhé - a prečo a tiež na ako dlho je plánujete mať. Najdlhšiu životnosť a zachovanie pôvodných vlastností poskytujú lyže sendvičovej konštrukcie.


Očakávate všestrannosť, jednoduchú ovládateľnosť, výkonnosť - športovosť, vysokú životnosť alebo image? Veľmi ľahká ovládateľnosť smeruje najskôr k rekreačnej univerzálce, efektívnosť k lyži športovej, image k luxusnej či módnej značke ...


Kastl RX12 GS


Podľa terénu môžeme lyže rozdeliť do nasledujúcich škatuliek:

  • upravená trať (onpiste čiže sjezdovkové lyže)
  • celodenné prevažne upravená, ale aj rozmäknutá trať, prípadne aj ľahký priľahlý terén (allmountain)
  • trať aj terén (širšie modely allmountain)
  • prevažne až výlučne terén (offpiste, freeride)
  • a ďalšie skôr už "špeciálny" použitím (prašan, skialpinizmus, snowparky a rampa, funcarvingu)Salomon X RACE LAB - závodné lyže pre športové verejnosťLyže na zjazdovku (len upravená trať)

V našich podmienkach po takýchto siaha väčšina lyžiarov a také budú a rozhodne by mali vyberať lyžiari menej zdatní. Pre tých sú určené rekreačné modely (dnes je často nájdete pod eufemistickým "univerzálne"). Viacmenej všetky lyže na začiatočníckej úrovni sú si dnes výkonnostne podobné.
Na takých rozumne zvládnete základy techniky a budete sa môcť pohybovať pomaly, skôr krátkymi oblúčiky alebo pokusy o ne. Až keď z nich vyrastiete, zaobstaráte si lyže vysnívané - napr. Športové, širšie alebo freestylové.


Ak je vaša lyžiarska zdatnosť, fyzická kondícia a nasadenie na vyššej úrovni vyberajte lyžu menej či viac športové. Žiadna presná hranica medzi nimi ale neexistuje - veď aj "športovosť" je termín relatívny. Je však dobré vedieť, že bežné komerčné lyže sú dnes pomerne mäkké a značne vykrojené, a teda v bežných dĺžkach i slušne ovládateľné. Kúpa lyže pre menej zdatného lyžiara príliš náročné (kedysi uvádzané vo všetkých príručkách ako možné nebezpečenstvo), sa tak značne znížilo. Naopak na dobrých lyžiarov môže číhať riziko "voľby pod úroveň". Agresívne rétorika prospektov a pomenovanie lyží môže niekedy zviesť k ich precenenia, najmä pri voľbe kratších dĺžok.


Lyžiar na úrovni by mal siahnuť po lyžiach dlhších, menej vykrojených a športových, pričom by si mal byť vedomý toho, že v bežnej ponuke nájde len lyže dobre točivé (rádius pod 20 metrov), s ktorými zvládne i kratšie oblúky.


Obrovsky populárne sú u nás slalomky, teda lyže značne vykrojené do dĺžky 165 až 170 cm. Tieto lyže sú veľa točivé a určené predovšetkým pre krátke oblúky. Mnohí je čoby lyže veľmi ľahko zatáčející používajú univerzálne ik rýchlejšej jazde. Radikálna tvar a kratšia dĺžka ale môžu znamenať horšie vlastnosti v priamej jazde a nižšiu stabilitu v rýchlosti.


Rossignol HERO ELITE AL TURNVýška a váha lyžiarov

Rekreačný jazdec bežných parametrov, ktorý správne vyberie úroveň lyže, obvykle nemáva s výberom problémami. Zásadný vplyv majú tieto parametre len u extrémov. Lyže avšak pri jazde nepozná, ako je jej jazdec veľký / malý a koľko váži. Reaguje na sily, ktoré na ňu pôsobia. Ľahký a rýchly jazdec, treba pretekajúci žena, tak dokáže generovať väčšie sily než ťažký, ale pomalý začiatočník alebo rekreant.

Platí, že ľahší lyžiar, pokiaľ nejazdí extrémne dobre a rýchlo, produkuje nižšie sily prenášané do lyží, a tak užije lyže skôr kratšie a mäkšie. Takéto bývajú lyže pod 150 cm u dámskych modelov aj dlhšie.

Horšie na tom môže byť ťažká váha. Veľký lyžiar pôsobí na lyže dlhšími pákami a väčšou váhou, takže pri rovnakých rýchlostiach ako malý a ľahký zaťažuje lyže viac. To si vyžaduje lyžu trochu dlhšia a v prípade lyžiarov veľa ťažkých aj tvrdšie. Najlepším riešením je siahnuť po lyži dosť výkonnej, teda športové, a navyše s klasickou sendvičovou konštrukciou, ktorá si pôvodnú tuhosť v ohybe i ďalšie dôležité vlastnosti uchováva najdlhšie. Posúdenie tvrdosti lyže v obchode však vyžaduje pomerne dosť skúseností.


Stöckli LASER SC je odladená slalomka, ktorá osloví snáď všetky typy lyžiarovŠírka lyží

Nová doba priniesla aj úplne zásadnú zmenu ďalšieho parametra - šírky lyží. Ani v tomto kedysi voľba nebola, dnes je to u lyží kritérium skoro najdôležitejšie.


Šírky sjezdovkových lyží sa pohybujú od (najčastejšie) 66 mm v strede lyže vyššie. Za rozumnú hornú hranicu pre jazdu na tvrdé piestoch možno považovať asi 74-75 mm. Po zjazdovkách možno samozrejme splavovať aj na lyžiach omnoho širších, ale skúsenosť i prax vrátane závodného lyžovania ukazuje, že pre zachovanie sjezdovkového charakteru lyží a ich optimálnu funkčnosť na upravených, teda u nás mnohokrát veľmi tvrdých tratiach, je neprehnaná šírka najvhodnejšia. Rovnako tak je najlepšie pre začiatočníkov i pre pokročilých, ktorí chcú správnu techniku ​​pilovať. Tieto "úzke" lyže na našom trhu aj v požičovniach dominujú, a tak väčšina nevyhraněných lyžiarov práve po takýchto siaha.

Stále sa zdá, že rastie segment širších lyží, ktorý ale mieri na "normálne" lyžiarov. Čiže že širšie lyže stále nachádzajú širšie uplatnenie. Progresívne lyžiari, ktorým samotná zjazdovka nestačí, alebo tí, ktorí radi alebo často lyžujú v zmäknuté popoludňajšom snehu, môžu siahať aj po širších lyžiach. Možnosť ich použitia na zjazdových tratiach rozširujú stále sa rozvíjajúce technológie, konkrétne napríklad optimalizácia pozdĺžnej a torznej tuhosti či rocker a dĺžka efektívnej hrany. Problémom tak nemusí byť ani lyže široká 90 mm a podľa gusta aj širšie.


Bear Skis - Fat Bear, asi najširšie lyže na svete, pochádza od českej firmy z Trhových Svín


Dĺžka lyží

A až teraz sa prepracovávajú k dĺžke. Pritom kedysi to bývalo to hlavné, čo kupujúci mohol ovplyvniť, ešte nedávno znela mantra carvingových lyží - "po bradu", dnes ale máme toľko typov lyží pre rôzne určenia (v dĺžkach 65 až 215 cm, v obchodoch zvyčajne 140 až 185 cm), že chňapnout akúkoľvek lyžu a paušálne ju porovnávať s postavou nie je správne.

Veľmi približne platí, že začiatočník bude spokojný na dĺžke 140 až 160 cm. Najbežnejšie dĺžky pre pokročilého budú do 160 cm u žien a 160 - 175 cm u mužov. Od 180 cm vyššie už pôjde ten, kto vie čo chce (vždy uvažujeme osobu neextrémních parametrov, teda zhruba 150 - 200 cm, 40 - 100 kg).


Veľa vykrojené lyže charakteru slalomky, teda do nejakých 13 - 14 m rádiusu, budú pri typickom používaní na kratšie oblúky vhodné kratšie, od 160 cm (ženy) do 165 cm (muži). Lyže menej vykrojené (R 17 - 19 m, racecarvery, "obračky") pre rýchlejšiu jazdu a dlhšie oblúky voľte zase dlhší, až cez 180 cm.


Paušálne sa dá povedať, že danému človeku bude vyhovovať konkrétna lyža v dĺžkovom rozmedzí 10 cm, bližšie upresnenie už ale často sa môžu poskytovať iba za jazdy na snehu. Ak to nejde, menej zdatný by mal ísť skôr nižšie. Možno by šlo povedať "kým ste v pohode len na modrých, berte skôr kratšie dĺžky daného modelu. Zdatný lyžiar zvládne a často aj ocenia dĺžky väčšie.

S dĺžkami zamiešal rocker. Najmä u lyží z kategórie allmountain či freeride môžeme ľahko naraziť na lyži dlhú, ktorá sa chová ako krátka. Ideálne je lyžu vyskúšať - môžete dôjsť k tomu, že si kúpite o 20 i viac centimetrov dlhšia lyžu, než ste sami.


Wedze Boost 900 - lyže pre športových lyžiarov z reťazca Decathlon s výhodným pomerom cena výkonSlalomky

Kratšie a výraznejšie krojené slalomky sú určené pre jazdu v oblúkoch o kratších ráduisech. V Česku sú veľmi obľúbené a diskusia o nich je značne protichodné. Koho zaujímajú, pozrite sa na článok Slalomky od A do Z! .

Obráčky

Lyžiari sú často vnímané ako akýsi opak slalomiek, ale v súčasnej dobe - ak teda hovoríme o obřačkách komerčných, určených pre voľný predaj civilným lyžiarom - sú to už zvyčajne vysoko univerzálne športové lyže na upravenú pistu. V súčasnej dobe pomerne aktuálna téma, pretože výrobcovia zareagovali na zmeny regulí FIS a priniesli paletu modelov pre pretekárov nižších súťaží a nadšencov. Viac k téme nájdete v samostatných článkoch:

Obráčka živá aj mŕtva

roztvorené nožnice

Mýty a povery o obřačkách a slalomkách


Atomic Race Ti S9


Allmountain (trať> terén)

Lyžiar lyžující do popoludní je mnohokrát uväznený na rozbehnutých a mäkkých zjazdovkách, ktoré - hoci sú stále zjazdovými traťami - vykazujú úplne odlišná špecifiká než ranné pista. Hocikto tiež nechce zostávať na upiglované piestoch a rád by si ochutnal trochu "toho frýrajdu". Ak teda chce svoje jediné lyže síce stále hlavne na trate, ale príležitostne do mäkka alebo aj mimo, môže zostať u 74-75 mm, ale zvážiť by mohol aj 80 až 90 mm - podľa podielu prevládajúcej tvrdosti zjazdoviek či osobných preferencií. V takom prípade už sa z oblasti sjezdovkové dostáva k hybridom, tzv. Allmountainům, teda lyžiam "pre celú horu", ktoré by bolo možno lepšie definovať ako lyže "pre celý deň". Tieto stále relatívne úzke lyže ešte v teréne žiadnu veľkú parádu nenarobia, ale pre odměklou, rozjazdenie, ráno ľahko zasneženú pod. Zjazdovku dokážu byť maximálne vďačné. Odporúčajú sa tiež sovám, ktoré si radi užijú nočného života, aby sa potom vydali na už nie ideálny poludňajšej či popoludňajšie zjazdovku.

Test allmountain 2015/16 nájdete v časopise SNOW 91, ktorý vyšiel v novembri 2015.K2 iKonic 84ti - K2 je špecialista na allmountain a lyže do terénu


Allmountain (trať = terén)

Nie je to už práve typické sjezdovkové použitie, resp. len málokto si ešte širšie lyžu kúpi ako svoju jedinú. Tieto širšie allmountain cez 90 mm šírky bývajú už väčšinou prispôsobené špecifikám jazdy vo voľnom teréne - napriek tomu ale znejú hlasy, potvrdené viacerými výrobcami, ktoré aj lyže cez 90 mm určujú pre obvyklé použitie - univerzálne schádzaní. Na upravenej trati pritom mnohé najnovšie modely dobre vedú i držia. Bývajú znateľne ľahší ako športové lyže sjezdovkové a pri značnom vykrojení - obvykle 18 - 24 metrov - môžu byť aj dobre točivé. Ich čas ale u nás ešte len musí nastať as ohľadom na prírodné podmienky a možnosti bude záujem o ne obmedzený. Presnejšie povedané ako o lyže jediné. Najmä v šírkach smerom k 90 mm sú pre častejšieho návštevníka Álp veľmi vhodným doplnkom jeho lyží sjezdovkových. Tieto allmountain bývajú na úrovni kvalitných lyží športových av cenovej hladine rekreačných univerzálok je nenájdeme.Špeciálne lyže na pistu

krátke

Koncom 90. rokov vyvrcholila v rámci celkového skracovania lyží popularita tých najkratších, pod 100 cm dĺžky. Síce sa toto skôr zábavné náradie ukázalo ako obmedzene použiteľné k tomu, ako bežne chápeme lyžovanie, ale od tej doby zostávajú v obmedzenej miere na trhu. Často sa propagujú ako geniálny výukový prostriedok, lebo zatočiť na nich možno prakticky bez technického návodu, doslova intuitívne. Ich krátkosť (65-100 cm) znamená ale i obmedzenú predozadný stabilitu a pomerne vysoké nároky na rovnováhu. Tieto kraťasky môžu byť vhodné pre cielený nácvik pod odborným vedením, prípadne pre úplne neambiciózního klouzač, ktorý sa skôr túži spontánne vyblázniť niekde na placaté lúčke.

Fun

Nadštandardne vysoká známosť a rozšírenosť tzv. Funcarvingu je českým špecifikom. Približne povedané schádzaní na značne krátkych a extrémne krojených lyžiach, zvyčajne bez palíc a so snahou o odvážne až maximálne náklony. Kedysi takýto spôsob jazdy ohlasoval a propagoval carvingovú revolúcii, dnes zostáva - snáď až neoprávnene - na okraji záujmu. Propaguje trochu špecifické lyže, od kraťaskov po funcarvery, teda kratšie a krojenejšia verzie slalomiek s rádiusmi aj znateľne pod 10 metrov. Bežne je ale v obchodoch nekúpime, pravdepodobne sa s nimi stretnete u špecialistov ponúkajúcich aj kurzy funcarvingu čoby ľahko špecifickej odnože zatáčania na lyžiach.

S nasledujúcimi kategóriami sa presúvame zo zjazdoviek do stále populárnejších snowparkov a mimo zjazdovky. Džungľa parametrov v týchto kategóriách je ešte nepriestupnejšie, než u lyží sjezdovkových a allmountain.


Elan Delight Supreme Power Shift - údajne najľahší lyže na sveteZnačka

Pre nevyhraněného lyžiarov nie je príliš vhodné fixovať sa bez významného dôvodu na určitú značku. Jednak sa tým zbytočne zužuje výber, jednak sú si porovnateľné lyže rôznych značiek veľmi podobné. Pokiaľ ale jazdec už náročný hľadá kvalitu a trvanlivosť, má určitú logiku sústredenie na niektoré značky malosériové, zhotovujúci všetky svoje modely so sendvičovou konštrukciou. Trochu by ich snáď šlo prirovnať k prémiovým značkám automobilov. Tiež u nich je cena vysoká, ale konštrukcia, vlastnosti i životnosť ju (iste, ako pre koho) ospravedlňujú. Bežný užívateľ lyží na úrovni 10 - 15 tisíc korún sa ale pri výbere na značku skutočne fixovať nemusí.

definitívne výber

Aj keď zvážite všetko a naučíte sa katalógy naspamäť, stále budú konkrétne lyže mačkou vo vreci. Čo pre jej odhalenie môžeme urobiť?

1. Testy v časopisoch a na internete poslúži ako jeden zo zdrojov, sú vhodné ako doplnenie informácií. A keďže lyže sa v posledných rokoch nevyvíja nijako prudko, možno sa hocikedy oprieť o testy aj z minulého či minulých ročníkov. Mnoho testov lyží nájdete v sekcii Testy lyží!

2. Diskusia na webe mnohokrát obsahujú skutočne nezávislé informácie, zvyčajne ale odrážajú len názor a skúsenosť jedného lyžiara. Prevládajúce anonymita nemoderovaných diskusií znamená, že ani tu nemáme záruku kompetentnosti, nestrannosti a objektivity. Neznalý návštevník nemusí vždy odhaliť nadsádzku a iróniu, ktorú komunita kmeňových diskutérov považuje za zrejmú.
Z diskusie na SNOW.cz sa téme venujú najmä dve fóra: Poradňa pred nákupom a Osobné skúsenosti a recenzie .

3. Testovanie na snehu je koruna a vrchol každého poriadneho rozhodovania. Možností lyže si vyskúšať na snehu je stále viac a kupovať lyže, najmä drahšie, bez vyskúšania na snehu by malo byť skôr výnimkou. Nikto vám nepovie lepšie, či vám lyže sedia ako vy sami. Ide o vaše peniaze, vaše lyžovanie, vaše pocity. Z firemných testovaček si môžete vybrať v kalendári , ak máte ambície testovať s tímom časopisu SNOW, kontaktujte redakciu.

Pri výbere nezabudnite ani na perspektívu. Lyže nie sú výrobok na dnešok, ale aj do budúcnosti. Budete sa zlepšovať, požadovať od nich stále viac a viac si dokážete aj brať. Musí vám teda po dobu, kedy ich budete používať, stačiť. Lacné z hypermarketu alebo vyslúžilci na hranici smrti takúto rezervu nemajú alebo mať nemusia. Čím viac toho viete, tým viac vás takéto nedostatočné lyže brzdia vo vývoji a tým viac sa Sidi.

Nemožno tiež nespomenúť, že lyže, a to aj kvalitné a drahé, sú len tak dobré, ako dobrý je stav ich hrán a sklznice. Dobre nabrúsení lyže koľkokrát premení nepoužiteľnou lyžu v maznáčika a naopak. Najlacnejší spôsob, ako si zaobstarať lepšie lyže, je ich kvalitný servis! Nanajvýš za pár stoviek a pokiaľ možno priebežne.


Völkl Racetiger SL - tradičné obľúbená slalomkaA čo cena? Nemala byť na začiatku úvah? Iste, cena ako kritérium bude naprieč prestupovať úvahy. Je ale natoľko individuálna, že ju pre správny postup zámerne ponechávame stranou. Vyslovene priama úmera síce neplatí, ale lacná lyža bude takmer určite menej kvalitné a životná než drahá tej istej značky. Ale pozor, aj lacná lyže má svojho spokojného jazdca a samotná cena nezaručuje napríklad vysokú životnosť.


Lyže ocenené na ISPO 2017

Bogner B LIGHT VT

Medzi širokou škálou zjazdových lyží vyhral ocenenie zlatý víťaz ISPO práve tento model, kombinujúci vysokú výkonnosť s veľmi nízkou hmotnosťou, získanú pomocou novej technológie s použitím bambusového kompozitu vystuženého titanalovými strunami. To konštrukciu dáva výborné parametre torznej tuhosti pri nízkej hmotnosti i hrúbke lyže. Porota veľtrhu ocenila mimo inovatívne kombinácie materiálov aj ich prírodný jednoduchý vzhľad.


Blizzard Spur

Medzi All Mountain a Off Piste lyžami vyhrala najvyššie ocenenie asymetricky tvarovaná Spur s výrazne kónickou špičkou (taper). Svojou konštrukciou umožňuje jednoduché "surfovanie" skrz akýkoľvek druh snehu, čo ocenila aj porota ISPO. Skrut a vibrácie špičky a pätky sú redukované pomocou novej technológie dynamického uvoľnenie karbónového jadra, takže umožňuje presnejšiu kontrolu nad jazdou a vyššiu stabilitu. Lyže ponúka aj dobrý pomer medzi stabilitou a nízkou hmotnosťou.


Elan Ibex 84 Carbon XLT

Súboj skitouringových modelov vyhral Ibex vďaka svojej váhe jedného kilogramu, čím cielia na športovcov a ich dlhé výstupy. Aj napriek veľmi ľahkú technológiu Bridge zostáva lyže stabilná aj v najdrsnejších podmienkach. V jadre má lyže zakomponované karbónové výstuže, vďaka čomu umožňuje silný odraz. Torzná tuhosť dodáva karbónový skelet PowerShell. Porota ocenila zacielenie modelu na náročné skialpinistov, vyžadujúce kvalitu výstupu i zjazdu. Rovnako tak chválila hi-tech prevedenie i pútavý dizajn.


Rossignol Soul 7 HD

Modelu Blizzard Spur konkuroval najúspešnejšie Rossignol Soul 7 HD a vyhral tak ocenenie v kategórii off piste a all mountain lyží. Nový dizajn od špičky po pätu, proti minulým modelom radu je tento ľahší, univerzálnejšie a lepšie ovládateľný.


Extrem Skis MotherTree 105

Medzi víťazmi ISPO sa umiestnila aj allmountainová dáma, ženám určený model vyrobený v spolupráci s najväčšou škandinávskou spoločnosťou pre dievčenskú akčné a športový životný štýl InspireUs.
Kompletný prehľad všetkých typov lyží nájdete v sekcii Market!

Kompletné testy lyží z časopisu SNOW nájdete v sekcii Testy!
Článok Ako vybrať lyžiarske topánky

Článok Ako vybrať lyžiarske palice

Článok Ako vybrať lyžiarsku prilbu

Článok Ako vybrať lyžiarske okuliare

Článok Ako vybrať lyžiarske chrániče

Článok Ako vybrať detské lyže, topánky a palice