Tento problém vlastne u bežných topánok ideálne riešenie nemá. Veď to sú plastové polotovary, ktoré môžu len zhruba zodpovedať tvarom ľudskej nohy. Väčšinu prispôsobenie konkrétnej nohe musí obstarávať vnútorné mäkké topánočky. Čím polstrovanější sú, tým menšie riziko otlakov a väčšia pravdepodobnosť pohodlie, ale aj horšie funkčnosť. A naopak, čím tenšie topánočka, tým menej prispôsobivé hmoty medzi nohou a tvrdým skeletom. Materiál topánočiek sa usadí až po určitej dobe užívania, na ktoré súčasne reagujú i naše citlivé nohy. Ako sa táto interakcia vyvinie, možno len odhadovať.

Dosť dôvodov na to, aby sme sa na prijímanie nových lyžiarok netešili. A rovnako tak pre to, aby sme vyberali čo najlepšie. Všeličo zo starých dobrých zásad ste iste čítali aj počuli, ale málo platné: ako zakaždým, aj tento rok si cez dva milióny lyžiarov zase kúpilo topánky príliš veľké. (Viac ako polovica z celosvetového predaja takmer 4 miliónov párov.)
Prejdime si preto celý ten bolestný proces znova.
Čo je topánka?

Lyžiarky vlastne naozajstnú topánkou nie je. Je to špecializované náradie v podobe veľmi vysokých topánok, ktorého hlavnými funkciami je komunikácia medzi lyžiarom, lyžami a snehom (teda príjem informácií "odspodu" a prenos síl do lyží) vrátane pevného, ​​avšak zrušitelného spojenie s lyžami pomocou viazania a ochrana proti chladu. Chôdza je vlastne vynútenou funkciou navyše. Obdobou by mohli byť potrebné cyklistické tretry. Lyžiarska topánka ale drží veľmi pevne nohu do značnej výšky a silno obmedzuje pohyby v členku. Jedným slovom je to náradie predovšetkým funkčné.Čo očakávam?

Nároky lyžiarov sú rôzne. Iné má pretekár a iné nenáročný rekreant, užívajúci si svoj pravidelný týždeň na horách. Čím viac nám záleží na kvalite našej jazdy, tým vyššie požiadavky na funkčnosť topánok: na pevné držanie nohy, na rýchly a presný prenos informácií. A naopak, funkčnosť ustupuje pohodlie.

Tým sa nám zásadne rozdeľuje množina lyžiarov podľa nárokov, očakávaní a ambícií, v praxi teda väčšinou i podľa lyžiarskej zdatnosti. Zdanlivo lepšie na tom sú tí programovo nenároční: napospol mäkké nové topánky budú pohodlné, relatívne teplé a oni rovnako nemajú porovnanie. Na druhej strane sú to práve oni, kto si obstarávajú topánky funkčne najhoršie, ktoré im bránia v zlepšovaní a ktoré mnohokrát časom začnú pôsobiť problémy.

Ešte horšie sa často vedie pomyselnému stredu - lyžiari s určitými ambíciami, ktorý je ale nepreháňa a chce kompromis medzi pohodlím a výkonom. Modelovú situácií (a značným percentom z tých spomínaných 2 miliónov) je topánka v obchode síce sympatická, ale po pár dňoch príliš veľká. Prípadne príliš mäkká alebo naopak príliš tvrdá. Tiež možno s nevhodným (častejšie príliš veľkým) nákľaku.

Konkrétne problémy trápime ženy: zábnoucí nohy, topánky na veľmi štíhlu nohu príliš široké, alebo naopak hore kvôli lýtku príliš úzke. Od časti problémov našťastie dokážu pomôcť odstrániť topánky dámske.

Ani náročný lyžiar to nemá ľahké. Ak sa rozumne snaží obuť do topánky čo najpresnejšie, teda menej polstrované, je najviac ohrozený nesúladom medzi svojou nohou a skeletom. Aj on sa až príliš často uchýli k topánke, ktorá sa vzápätí ukáže príliš veľkú. Kvôli svojim ambíciám (a tiež nemalé sume, už za topmodel zaplatí) mu to naozaj vadí - ako funkčne, tak z princípu. Samostatnou kapitolou sú lyžiari, ktorí si kvôli nejakému problému ani v množstve značiek a modelov padnúce topánku nevyberú.Koniec chmurnému obrázku. Ako teda postupovať, aby sme zvolili čo najlepšie?


8 jednoduchých pravidiel pre výber správnej topánky

 1. Správny typ topánky, teda primerane výkonnej = tvrdej. Ujasnite si, koľko jazdné funkčnosti od topánok očakávate. So športovými ambíciami (rýchlosť jazdy, kvalita oblúkov, image) neberte topánky príliš mäkké a na prvý dojem "pohodlné".
 2. Počítať pritom s reakciou na teplotu.
 3. Základom je správna veľkosť. Dĺžku i šírku zisťovať s nohou len v skelete bez topánočky. Stručné zásadné moudro znie: topánku možno čiastočne zväčšiť, ale nie zmenšiť.
 4. Najdôležitejšie je usadenie päty.
 5. Počítajme s reakciou materiálu. Počas niekoľkých dní sa topánočka o pol čísla až číslo "zväčší", pretože jej materiál povolí. Ambiciózny športový jazdec by sa mal snažiť zaobstarať si topánky znesiteľne čo najmenšie.
 6. Zakalkulujte možnosť individuálnych úprav.
 7. Nesnažte sa na topánkach čo najviac ušetriť. Sú dôležitejšie než lyže. Lyží je všade veľa (TestCentra, požičovne, kamaráti), ale dobre zvolené a urobené topánky s vložkami sú váš svetový unikát a nenahraditeľné.
 8. Keď poriadne topánky nemáte, nečudujte sa rade nepríjemných vecí.

Ako vybrať lyžiarsku topánku krok za krokom

1. Lyžiarske sebahodnotenie

Ide najmä o fyzické parametre (váha, výška) a obvyklý spôsob lyžovanie vrátane druhu terénov. Nezabudnite na prípadné problémy s nohami (výrastky, ostrohy, vysoký priehlavok pod.) A atypické parametre (veľmi dlhé, úzke alebo široké chodidlo, obvod lýtka)!

2. Objasnenie charakteru topánok

Vyslovene rekreačné? Rekreačno-športové? Športové až "race"? Nejako špecifické? V jednotlivých modelových radoch akéhokoľvek výrobcu sú topánky zaradené s ohľadom na najpravdepodob­nejšie potreby typizovaného lyžiara. Najjednoduchšie je teda prísť do predajne a ak ste rekreační lyžiari, siahnuť do regálu s rekreačnými topánkami alebo inou zodpovedajúcu kategórií. Nemusí to však byť to najlepšie riešenie. Zvlášť ak sa necítite ako typizované či už z pohľadu fyzických predpokladov, alebo akokoľvek inak. Rôzne topánky s rôznym určením sa môžu v niektorých vlastnostiach líšiť, ale v iných sa môžu prekrývať. Na čo sa teda zamerať?

flexindex

V posledných rokoch nám šikovnú informáciu o pravdepodobnom charaktere topánok dodáva (naozaj len približne) jednotný ukazovateľ tuhosti topánok, označovaný ako flex alebo flexindex. Hodí sa na hrubý predvýber s tým, že:

 • najmäkšie dospelé a mnohé mládežnícke topánky s indexmi 40-60 prenecháme tým, ktorí by zrovna tak mohli lyžovať v kanadách alebo snehuliach, takže napríklad i veľmi nenáročným ľahkým lyžiarkam
 • medzi 60 a 80 si najskôr vyberie rekreačný jazdec, pokiaľ nie je silný a / alebo ťažký
 • medzi 80 a 100 pravdepodobne nájdeme vhodnú tuhosť pre športovú lyžiarku, ťažšieho rekreanta a snáď aj ľahšieho jazdca s už trochu športovými ambíciami
 • 100 až 120 by mohlo byť najvhodnejšie pre športového jazdcov s ambíciami
 • okolo 130 už nájdeme pretekárske topánky pre ženy a väčšie mládež a dajme tomu aj pre najambicióznejší nezávodníky
 • 150 už je štandardná závodné topánka a pre "civilné" použitie väčšinou nevhodná
 • od 150+ ruky preč!

Je potrebné si uvedomiť dve základné múdra.

Flexindex medzi jednotlivými modelmi sú len veľmi približne porovnateľné, relatívne najpresnejšie fungujú čoby vzájomné relácie v rámci kolekcie toho istého výrobcu. (Ale aj tam sa hocikedy uvádzajú tak, aby sa v kolekcii sympaticky pravidelne rozprestrela úhľadná škála indexov.) Index 100 u topánky A sa teda vôbec nemusí kryť sa 100 u B. Pred pár rokmi hodnotil jeden japonský test aj tvrdosť rôznych topánok na škále 1 -10 a medzi totožnými indexy 150 zistil ako známku 7, tak 10.

Vyberať teda topánky s tým, že "chcem index 120", je veľa nepresné.

Flexindex je prinajlepšom výsledkom laboratórneho ohýbania zapnutej topánky v definovanej teplote. V reáli ale hrá úlohu oi. Utiahnutie praciek, usadenia nohy, ale aj lyžiarova telesné páky, pohyblivosť nohy v členku a náklon topánky vo viazaní. Každú topánku je teda potrebné posudzovať konkrétne a nie podľa blbuvzdorného čísla. (Flexindex môžeme tak trochu prirovnať k udávanému rádius u lyží - tiež teoretickej hodnote, premennej podľa prehnutia lyže.)
Zásadnú úlohu hrá teplota. Pokojne neverte ničomu a nikomu, ale staviť na to, že materiál skeletu v mraze tuhne a v teplu mäkne, môžete ako na smrť.
Čo nesie problémy. Topánky budú v zimnom reáli tvrdšie než v teple obchodu. Nie je ľahké odhadnúť, o koľko - materiály sú rôzne a ak nemôžete topánku pred kúpou vyskúšať na snehu, vždy idete do určitej neistoty. A za druhé, lyžovať budete pokojne v rozsahu -15 až +15 stupňov. Dobre teda zvažujte, či voliť skôr "na mráz" alebo "na jar". Niektoré topánky majú možnosť v obmedzenom rozsahu tvrdosť vratne zvýšiť / znížiť.

Príliš tvrdé? Príliš mäkké?

Zvoliť optimálnu tuhosť teda nie je ľahké. Vyskytujú sa chyby na oboch stranách. Príliš mäkké topánky volíme zo strachu z nepohodlia, z obáv (nie nelogických), že nám topánka neumožní dostatočný pohyb dopredu, ale aj preto, že si trebárs nesprávne vyložíme "športovú" rétoriku prospektov a popisov. Alebo: lyžovanie je "šport" (čo na tom, že pre väčšinu lyžiarov len zábava a rekreácia), a tak sa dobre znejúcim "športovým" označí aj to, čo je naozaj len rekreačné. Stačí spomenúť si na mnohé "športové" doplnky k autám.

Problémom je aj to, že mäkšie topánky sú napospol aj menej kvalitné než tvrdšie. Výnimkou sú snáď len niektoré "vyšperkované" modely dámske. To znamená aj horšie plast, napr. Polyolefín, aj menej kvalitný materiál topánočiek. Všadeprítomný tlak na cenu funguje aj tu. Životnosť takejto lacné topánočky sa počíta i len na cca 40 dní používania. Pred pár rokmi - a pri spomínanom "katování kosť" tomu sotva bude dnes ináč - preukázali testy, že práve lacné mäkké topánky sa pri základnom pohybe komína dopredu ohýbajú nepravidelne, neplynulej.

Rad i dobrých lyžiarov si tak škodí voľbou topánok málo presných, mnohokrát kontrastujúcich s veľmi peknými a výkonnými lyžami. Ako vieme, tvoria lyže + viazanie + topánka určitú funkčnú jednotku. Jej jednotlivé časti by mali byť zladené nielen značkovo a dizajnovo, ale aj funkčne. K tesne podzávodnímu ostrému topmodelu lyží skrátka nepatrí topánka úrovne vyjadrované indexom okolo 80. Nie kvôli image, ale preto, že krútiaci sa "papuča" nedokáže prenášať impulzy na úrovni jazdy s takými lyžami. Na športové špeciál taky nenasadíte nejaké podradné lacné pneumatiky.
(Podobnú kapitolou sú lyžiari dochádzajúci topánky, ktoré to už funkčne majú za sebou. Aj tie pôvodne dobré sa rokmi môžu zmeniť na obdobu papúč z predchádzajúceho odseku, ale železná košeľa zvyku bráni uvedomiť si, že už majú odpracoval.)

Oveľa menšie skupinou sú jazdci s topánkami príliš tvrdými. Tu pôsobí i "poistka" v podobe vysokej ceny najtvrdších modelov na trhu, ktorú málo zdatný lyžiar obvykle nechce platiť. Často ide len o veľmi mrazivé dni. Trúfam si odhadnúť, že z 10 lyžiarov na svahu by 4 až 5 mohlo mať tvrdosť zhruba v poriadku, taky toľko topánky príliš mäkké a len jeden moc tvrdé.

3. Predvýber

Pokiaľ nepoužijete zatiaľ veľmi zriedkavé metódy footscanningu, kedy sa porovnáva trojrozmerná projekcia nohy s tým istým parametrom topánok, nezostane než podľa možností alebo skusmo vytipovať určité množstvo vhodných uchádzačov.

4. Skúšanie aneb ako poznať správnu veľkosť

Dospeli sme ku kritickému momentu - veľkosti. Tu sa rozhoduje, zaradíte ak sa medzi miliónmi nešťastníkov, ktorí si kúpia topánky príliš veľké.

veľkosť

Siahnite o veľkosť nižšie oproti svojim topánkam nelyžařským a hneď potom na civilné číslovanie zabudnite. Topánky sú rovnako väčšinou v mondo-veľkostiach, ktoré vychádzajú z dĺžky chodidla v milimetroch. (Pre zaujímavosť si niekde na webe môžete nájsť porovnávaciu tabuľku všetkých veľkostných systémov.)

Ak vám topánky po nazutie prídu "príjemné" a "pohodlné", nebrať! Taký pocit si nechajte do sandálov a papúč, my kupujeme lyžiarky. Choďte veľkostne ešte nižšie! Ak aj po zapnutí topánky cítite znesiteľný dotyk palca so špičkou topánočky, vyzerá to sľubne. Pozor, väčšinou čítate a počujete, že po zapnutí by sa palec mal prestať dotýkať. Lenže práve týmto si koledujete na skorý prúser.

skeletová metóda

S naozaj sľubným kandidátom teraz musíte urobiť niečo, za čo ma maloobchodníci nebudú mať radi a na vás sa možno budú mračiť. Opatrne vyberte alebo si nechajte vybrať topánku a vstúpte v tenkej ponožke do skeletu tak, aby sa palec dotýkal vpredu. Hrubým fixkou a pod. Zistíte, koľko miesta medzi pätou a skeletom zostáva. (3 tipy: pomôcť môže baterka, perfekcionista si z kartónu vystrihne "vložku", ktorú vloží pod chodidlo, aby tak výškovo nahradil vybratú topánočku s vložkou, a ak máte svoju vytvarovanú vložku, určite ju použite.)

 • päta je (skoro) na doraz: len pre náročného športovca, ktorý si nechá skelet vyfrézovať. Reálne len pri tenkej topánočky, pravdepodobne len u pravých pretekárskych topánok (tzv. Plugs)
 • cca 0,5 cm: bude to fest, ale u výkonného topmodelu s tenkou papučou by malo sadnúť
 • do cca 1,5 cm: dobrý základ pre dobre usadenú nohu, ktorá nebude hneď tretí deň "cestovať"
 • cez cca 1,5 cm: do nejakých 2, podľa niektorých až 2,5 cm - podľa mňa už príliš) ešte možno akceptovať u vysloveného rekreanta s tým, že pohodlie bude nad výkon.

  Bez tejto tzv. Skeletovej metódy (anglicky shellfitting) skutočný vzťah skelet - noha nezistíte. Nielen do žien a melónov, ale tiež do novej topánky s Napuchnutým polstrovaním topánočky sa nevidí ...

Šírka

Po zistení dĺžky ešte sledujte šírku. Asi tak 1,5 až nanajvýš 3 mm na každej strane by mohli byť dobré. Tu je dôležité uvedomiť si, že chodidlo bez topánočky len na bootboardu leží nižšie, než je najširšia rozmer skeletu.
A zasa: pre výkon prevažujúci nad pohodlím voľte radšej tesnejšie a prípadne si nechajte skelet za tepla vytiahnuť (úplne rutinná operácia každého slušného servisu), prípadne málinko odfrézovať.

V posledných pár rokoch nám výrobcovia konečne aspoň v prospektoch a katalógoch začali dodávať aj šírku topánok, mali by ju teda poznať aj predavači. Zvyčajne platí, že

 • do 95 mm = pravé pretekárske topánky (plugs)
 • 98 mm = topánky polozávodná (semiplugs) a niektoré výkonné športové vrátane freeridových
 • cca 100 mm = topánky športové, niektoré dámske
 • cca 103 mm = topánky univerzálne, mierne športové, rekreačné, rad dámskych
 • až 106 mm = topánky vyslovene rekreačné

  Pozor: uvádzaná šírka platí pre "vystavovacia" veľkosť 26,5 a každým číslom nahor rastie o niekoľko milimetrov. Príslušný údaj ku konkrétnej veľkosti ale bohužiaľ nebýva k dispozícii. Existujú aj značne športové modely (index cca 120) v šírkach cez 100 mm.Ak všetko vyzerá dobre, vráťte topánku a obujte kompletné topánku. Pripomínam jednoduchú tenkú ponožku.

Po nazutie skúste niekoľkokrát povytiahnuť vzadu topánočku (niektoré majú pútko) a zasunúť tak pätu aj ju čo najlepšie dozadu (čím menej Bachratá, tým lepšie ide). Pätu dozadu nenakopávejte - môžete poničiť podpätok! Pracky uťahujte ľahko v poradí 2., velkro, 4., 3. a 1. Postupne podľa potreby doťahujte, najprv ale 3. a 4., aby noha mohla dozadu. To podporíte aj tlakom holene do jazykov.
Ideálne by bolo, keby vám obchod ponúkol možnosť upnúť sa do lyží, aby ste aspoň trochu mohli robiť "lyžiarskej pohyby".
Je to nezvyčajne tesné? Výborne. Ak ste z civilu zvyknutí na voľnú obuv a staré lyžiarky už máte značne vyžvýkané, možno už vlastne pocit naozaj tesnej topánky ani nepoznáte. Nakoniec sme si predsa povedali, že lyžiarky nie sú topánky!
Ak po nejakých 20 minútach pôvodný tlak o niečo povolí a skelet dĺžkovo aj šírkovo pasoval, mohlo by to byť ono. Niektorí "tvrďáci", ktorí chcú topánku naozaj na fest, odchádzajú s takou, v ktorej vydrží len chvíľu a potom doma pri televízore v opakovaných predlžovaných seansách dotvarovávají.

Našťastie nie je mnohokrát taký extrém nutný. U lepších topánok majú topánočky väčšie či menšie pasáže teplom tvarovateľného materiálu a súčasťou predpredajného servisu by malo byť aj ich nahriatie, ktoré dotvarovanie topánočky podľa nohy uľahčí a urýchli.

Nie je veľká?

O dĺžke a šírke sme už hovorili. Problémom ale môže byť aj štíhla noha s úzkou pätou (v najhoršom navyše so širokou plošinka), ktorú topánka nedokáže poriadne zafixovať. Topánku voľte pokiaľ možno vždy podľa päty - vpredu je možné topánku roztiahnuť, ale voľnú pätu nikdy poriadne "neutemujete"!

Zásadou je "žiadny pohyb päty, ale zachovanie jemnej pohyblivosti v klenbe a prstoch". Topánku, kde sa päta zdvíha či dokonca cestuje dopredu, v žiadnom prípade neberte. Ďalším zádrheľom býva výška priehlavku. Hľadajte zodpovedajúcu topánku. Vysoký priehlavok bude v nízkej topánke trpieť a uspokojivé riešenie neexistuje. Priestor nad nízkym možno síce vyplniť, ale ani to nie je veľmi dobré.

Určitým meradlom môžu byť aj pracky. Ideálne by ste nové topánky mali slušne (nie "na krv") zapnúť na 1., najviac 2. zúbok hrebeňa pri zaskrutkovaní mikroposunu praciek na cca polovicu. Časom by ste sa tak nemali dostať ďalej než na 3. zúbok. Nejde pritom ani tak o silu pri zapínaní, ale o to, že u príliš veľké topánky pri sťahovaní prackami ide na priehlavku a cez jazyk mnoho materiálu skeletu cez seba. Topánka sa tak stáva málo ohybnou a vlastne tvrdšie, než ako je značená.

Vložky - stielky

Akúsi "základnou výbavou" topánok bývajú jednoduché tenké vložky. Možno povedať, že väčšine lyžiarov - čím náročnejší, tým asi viac - by pomohla ich náhrada dokonalejšími. Jednoduchou pomocou sú niektoré predtvarované vložky, aké ponúka napr. Superfeet i niektorí ďalší. Vrcholom ponuky sú vložky termoplastické, teda individuálne tvarované. Väčšina ľudí nedisponuje dokonalými nohami s ideálnym rozložením tlaku a korekcia správne urobeným vložkami je vhodná. Nohu aj lepšie podoprú a prinášajú aj niekoľko ďalších výhod. Správne zhotovená vložka je ale odbornou prácou, a tak je vhodné ustrážiť si zhotovitelovu kompetentnosť. Vložky možno zhotovovať súčasne s topánkami, ale aj kedykoľvek dodatočne. Možno ich sťahovať z jedných lyžiarok do iných. Mimochodom, hocikedy je možné použiť skelet s inou papučou než originálne. Nemyslím tým len niektoré špeciálne, ale napríklad aj situáciu skúšanie topánok, alebo keď by skelet praskol a nám ostali doteraz dobré vytvarované topánočky. Inokedy ale moc dobre kompatibilné nebudú. Asi by ste sa divili, koľko špičkových pretekárov už niekedy použilo rozdielnu topánku a skelet.

Ponožky

Klasické pletené ponožky, hrubé a hrubé s výrazným vzorom, už dnes pasujú tak k Anjelovi na horách. Najmä na skúšanie nových choďte s úplne tenkými. O niečo hrubšie a teplejšie môžete používať časom, až sa topánočka trochu vyšliapne. S dobrou vložkou, suchými a ideálne ráno predhriatym topánkami ale mnohí žiadne teplé špeciálky nepotrebujú.
Je dobré vedieť, že:

 • počas dňa noha trochu nabehne
 • zaťažená noha sa rozšíri i mierne predĺži
 • na jeseň mávame nohu trochu širšie, pretože cez leto veľa chodíme v ľahkých sandáloch a bosí a noha "rozsedne"
 • deťom rastie noha najviac cez leto, takže výhodná kúpa po sezóne na jar môže byť v decembri prúserVšeobecne deťom nezaobstarávajte "lode", do ktorých dorastú. V určitom veku sa skrátka na dlho dopredu kupovať nedá ...

Nastavenie a modifikácie

Topánky mávajú niekoľko obvyklých "hejblat". Nechajte si vysvetliť ich funkciu a ovládanie (prepínanie na chôdzu, zmena tuhosti, nákľaku, manipulácia s odnímateľnými spojlery) a chcite nastaviť canting. Obchod vám týmito skrutkami v kĺboch ​​žiadny zázrak nemôže urobiť, ale mal by vás aspoň nechať opakovane zapérovat v kolenách a v takto utvorenej pozícii skrutiek tieto utiahnuť. Skontrolujte si, či k nim patrí imbus alebo hviezdička a či je dostávate - najmä pri nových topánok sa skrutky vzadu aj v kĺboch ​​rady uvoľňujú. Ak si nie ste istí, nechajte si ukázať aj správne vybratí a vložení topánočky.

5. nákľaku komína a špeciality

Úplne dokonalé by ešte bolo rozhodovať sa podľa nákľaku komína (obvykle medzi 12 a 17 stupňami), jeho pohyblivosti, podľa predozadného náklonu nohy v topánke a dokonca snáď aj podľa pohybu kolena pri pokračovanie (niekomu vyhovie vyosené postavenie topánok Fischer Soma, iným nie). Ale to už sú veľa špeciálne veci prekračujúce rámec tejto základné informácie.

Na výber topánok si nechajte čas - ako v rámci sezóny, tak i dňa. Možno budete musieť zaobísť pár predajní a vyberiete až desiaty pár. Viac než troje topánky na jeden záťah určite neskúšajte. V piatok popoludní pred sobotňajším odchodom na hory už asi moc dobre nenakúpite.

6. Kamenný obchod, alebo internet?

A sme pri boľavého téme. Lyžiarska topánka rozhodne nie je typickým e-tovarom. Napriek tomu mnohí prišli na to, ako nemožnosť vyskúšania obísť.
Na internete je možné získať aj veľmi podrobné informácie. Keď takto poučenie zákazníci dôjdu do obchodu, vyskúšajú tam všetko možné vrátane vyberaní topánočiek ( "predsa to odporúčali aj vo SNOW!") A potom s poďakovaním odkráčejí k počítaču nakúpiť vyskúšané za najlepšiu cenu na webe, nemožno sa čudovať nevôľu obchodu, ktorý akurát poskytol bezplatné poradenstvo, asistenciu, nechal si ošlapu a zasmrdět topánky prezentované ako nové, a nič z toho nemal. Tento problém už treba u nemeckých obchodníkov patrí k najvážnejšie pociťovaným. Je to ale téma hodné samostatného článku.

7. Úpravy alebo topánka je polotovar

Detaily prekračujú rámec tejto základné informácie. Niekoľko článkov sme napokon už skôr uverejnili a v diskusnom fóre SNOW.cz sa táto téma preberá veľmi často. Len informatívne teda dodajme, že na topánku možno pozerať ako na prispôsobiteľný polotovar. Skelet možno za tepla preformovať, teda v určitých partiách roztiahnuť / vydutie (niekde lepšie, inde horšie), podľa okolností možno časť materiálu zvnútra odfrézovať. Je možné odrezať hornú časť plastu na spodku skeletu a topánku tak zmäkčiť. Možné posúvať pracky (napínače horných dvoch i svojpomocne). Upravovať možno i topánku a jazyk. Je to nadštandard, teda dodatočná platená služba, ale u vysokých nárokov a problémových nohách sa rozhodne oplatí. Od určitej úrovne požiadaviek už obvyklá rada - hľadajte topánku, ktorá netlačí a sadne - prestáva platiť a namiesto nej by malo nastúpiť "nehľadajte topánky k nohe, ale prispôsobte je". V reáli teda kompromis: vhodnú topánku, ktorá čo najlepšie padne, doplnenú individuálnymi úpravami a najlepšie aj vložkami.

Táto "Botarin" na našom menej náročnom trhu donedávna nebola príliš vyžadovaná, a tak ešte nie je ľahké nájsť tie prevádzkarne, kde sa zložitejšími úpravami majú dostatok skúseností. A za naozaj "vysokou Botarin" s náročnými úpravami vrátane tých, ktoré sa robia najlepším pretekárom, musíme skôr do zahraničia. Aj tam je ale ponúk pomerne dosť, ale skutočných majstrov len pár ...

Viac o individuálne úprave lyžiarkami čítajte v článku Bootfitting aneb dovarte si lyžiarky!


8. Tepelné úpravy skeletov

Relatívne novým fenoménom, ktorý zásadne prispieva ku komfortu lyžiarskych topánok, je tepelné tvarovanie skeletov. Na rozdiel od tradičného bootfitingu je jednoduchšie a menej časovo náročné - zvyčajne sa vykoná už v obchode pri nákupe topánok.

Technológia prispôsobenie lyžiarskych topánok

Atomic Memory Fit - okrem skeletu sa tvaruje aj vnútorná topánka a komín lyžiarske topánky, čo stále nie je úplne štandardné. V oblasti predpriehlavkových môže byť topánka rozšírená až o 6 mm, okolo členkov až o 10 mm. Celková doba tvarovanie je len 12 minút.

Dallbello My Fit - proces tvarovanie vnútornej topánočky a skeletu trvá 20 minút. Tvarovanie prebieha podobne ako u iných výrobcov tepelnú cestou, vypékáním v špeciálnej rúre.

Salomon Custom Shell 360 ° - technológia tvarovanie celej topánky pracuje nielen so samotným skeletom, ale aj s komínom topánky. Tvarovanie prebieha bez vnútornej topánočky a trvá 20 minút. Vnútorné topánočky majú vlastnú technológiu Custom Fit 3D - topánka je predtvarovaná a sama sa pri lyžovaní prispôsobí.

Fischer Vacuum Fit - technológia Vacuum bola v modernej histórii individualizácie lyžiarskych topánok vôbec prvý. Tvaruje sa opäť celý skelet bez vnútornej topánočky, odlišné od iných postupov je použitie kompresného vaku, ktorý vytvára tlak proti vnútornej topánke s nohou a tvaruje skelet podľa nej.

Nordica Infrared - Nordica, na rozdiel od predchádzajúcich technológií, pracuje iba s nahrievaním kritických miest pomocou infračervenej lampy. Zahriate miesto sa potom za pomoci prísavky a podtlaku tvaruje / vyťahuje podľa potreby.

Všetko o týchto technológiách čítajte v článku Lyžiarske topánky vždy pohodlné: ako na to


9. zradné pojem "pohodlie"

"Topánka musí byť predovšetkým pohodlná." Každý novinár, ktorý opakuje takto formulovanú zásadu, by za tento výrok mal trpieť prinajmenšom v palečnicích. Pôvodná myšlienka v zmysle "nesmie tlačiť" bola dobrá a v skorších dobách topánok menej dokonalých i dôležitá. Bohužiaľ ju ale mnohí pochopia ako "príjemný pocit pri skúšaní" a tým sa radostne vrhnú do pasce topánky príliš veľké. Topánka je "pohodlná", keď má správnu veľkosť a jej vnútorný tvar čo najpresnejšie zodpovedá nohe. Keď si necháte odborne upraviť tvrdú závodné topánku, bude pohodlnejšie než mnohé ďaleko mäkšie komerčný, ktorá sedí len približne. Pohodlná a presná, funkčná sa dnes vôbec nevylučujú. Naopak topánka "pohodlná" pri skúšaní je zlá.


Malý slovníček pojmov

spodok skeletu

Spodná šasi topánky, udáva základný tvar, podľa neho volíme veľkosť.

Komín (horná časť skeletu)

Horný diel skeletu nasadený na spodok v kĺboch ​​topánky. Spolu so spodkom, jazykom a utiahnutím praciek rozhoduje o tuhosti do nákľaku.

podošva

Rozmerovo normovaná spodná časť (dĺžka, šírka, hrúbka aj zakrivenie na oboch koncoch musí vyhovovať norme, aby topánka spolupracovala s viazaniami). Spolurozhoduje o torznej tuhosti topánky, teda aj o prenosu síl na lyžu.

pracky

Bežne 4, niektoré topánky 3, niektoré freestylové a najmä detské 2. Piatou prackou je velkro-uzáver, u niektorých najvyšších modelov i nepatrne pružiaci (booster strap). Počítajú sa odspodu, teda od špičky topánky.

topánočka

Vnútorná vyberateľná polstrovaná topánka, u závodných topánok dnes často so šnurovaním. Vyplnená hmotou, ktorá reaguje na teplo a po zahriatí (teplom ľudským alebo umelým) sa dokáže, niekedy opakovane, prispôsobiť konkrétnej nohe.

spojler

Obvykle odnímateľný klin v zadnej časti topánky medzi skeletom a papučou, možno ním ovplyvňovať sklon predkolenia v topánke, teda uhol, pod ktorým predkolenie v topánke spočíva.

Kĺb, canting

Spojenie spodnej časti s komínom, umožňuje pohyblivosť komína a zväčšuje ohybnosť topánky.

canting

Nepresné, avšak tradičné označenie pre čiastočne pohyblivé skrutkové spojenie v kĺbe. Umožňuje v pomerne malom rozsahu nakloniť komín oproti spodku skeletu tak, aby do určitej miery rešpektoval vrodené postavenie nôh do X alebo O.

Dĺžka podošvy

Toto číslo v milimetroch potrebujete pre nastavenie viazania (predvádzačky, TestCentra, požičovne nezaujíma číslovanie topánok, ale jedine tento údaj). Pri rovnakej značené veľkosti sa u rôznych topánok môže líšiť.
Článok Ako vybrať zjazdové lyže

Článok Ako vybrať lyžiarske palice

Článok Ako vybrať lyžiarsku prilbu

Článok Ako vybrať lyžiarske okuliare

Článok Ako vybrať lyžiarske chrániče

Článok Ako vybrať detské lyže, topánky a palice
Katalóg lyžiarskych topánok na SNOW.CZ