Tento článok obsahuje dlhodobo platné informácie a bol aktualizovaný k 5. 10. 2017.

Každý rodič obetuje pre svoje rýchlo rastúce ratolesti mnohé a podriadi tomu v rámci možností aj rodinný rozpočet, len aby svojmu dieťaťu vydal naozaj to najlepšie. Lenže čo je naozaj "to najlepšie"?

Drahé pretekárske lyže, alebo naopak lacné a poriadne dlhé, aby dieťaťu vydržali niekoľko zimných sezón? Trochu väčšie topánky s odhadom v budúcnosti rýchlo rastúce nohy, doplnené tromi pármi ponožiek, alebo detská pätka na mieru ako pre pretekára Svetového pohára? Je lepšie výbavu kúpiť, alebo si ju pravidelne požičiavať? To všetko sú otázky, na ktoré rodičia hľadajú odpoveď najčastejšie.

Na začiatku od detí určite neočakávajte výkon, ale predovšetkým radosť z pohybu, či už sa jedná o akýkoľvek šport. Už tu prichádza na rad voľba správneho vybavenia. Nezodpovedajúcim vybavením pre lyžovanie či snowboarding skôr svojho potomka otrávite po niekoľkých minútach, namiesto aby ho rozradostnilo niekoľko hodín strávených na snehu.

Aké lyže zaobstarať dieťaťu?

Plastové lyže pre najmenších?

Detské plastové lyžičky dostanete v supermarkete už za pár sto korún, na začiatok by treba postačili, nie? Zatiaľ čo mnoho odborníkov hovorí plastovým lyžiam jednoznačné nie, nie som zástancom rovnakého názoru. Pre bežné lyžovanie - tj. Zručnosti ako jazda z kopca, zastavenie a zatáčanie - sú také lyže samozrejme úplne nevyhovujúce a deti sa na nich lyžovať určite nenaučí. Ale ak ste nedočkaví rodičia a chcete svojich potomkov postaviť na lyže čo najskôr, treba už pred druhým rokom veku, sú plastové lyže úplne ideálne. Pre domácich prípravu nenáročného chodenie po koberci, prvé zoznámenie so snehom a chôdzu po rovine nenájdete pre svoje najmenšie deti nič lepšie. Navyše dvojročné dieťa nemá na lyžiach ešte čo robiť, jeho svalstvo a kĺby sú pramálo vyvinuté na to, aby vôbec dokázalo seriózne pohybovať hoci krátkymi, ale stále ešte pre neho ťažkými lyžami. Vysoké plastové topánky navyše týmto najmenším poskytujú síce báječnú oporu, ale tým je zbavujú prirodzené stability na chodidlách, ktorú si naši dedovia, ale ešte aj niektorí z nás vybudovali pri svojich začiatkoch v "bezoporových" kožených topánkach. A práve táto prirodzená stabilita, balansovanie medzi prstami a pätou, možnosť pohybu v členku vytvára u detí ten dobrý základ po budúci rozvoj ďalších lyžiarskych zručností. Nenúťte teda vaše dvojročné a menšie ratolesti do plastových topánok a serióznych lyží. Kúpte im naopak tie plastové, nechajte ich doma pobehovať medzi kuchyňou a obývačkou a uvidíte, že si ten nový pohyb zamilujú ešte skôr, než je prvýkrát vezmete sebou na naozajstný sneh.

Skutočné lyže: ako dlhé?

Až detské lyže s bezpečnostným viazaním sú tie, ktoré deti privedú k naozajstnému lyžovanie. Aké dlhé voliť? Vždy bude záležať na jeho veku, ale aj na telesnej konštrukcii a obzvlášť na doteraz nadobudnutých skúsenostiach a zručnostiach. U začiatočníka, mierne pokročilého či subtílneho lyžiara kupujte lyže kratšie, tzn. lyže siahajúca maximálne po ramená dieťaťa. Určite nie dlhšia, kým si dieťa nepřisvojí správne pohybové postupy, najmä základný postoj. Deti - pokiaľ na to nie sú technicky pripravené - sa na dlhých lyžiach budú trápiť, bude pre nich ťažké zatáčať, alebo dokonca aj zastaviť a hrozí riziko zlých návykov, ZJM. záklone, ktorý deťom síce na začiatku mnohých uľahčí, ale ďalej bude ich lyžiarsky vývoj brzdiť. Všeobecne platí, že deti by mali lyžovať na lyžiach o asi 20 cm kratších, ako je ich súčasná výška postavy.Elan prišiel nedávno s jednoznačným konceptom, ako deťom lyže aj topánky zmäkčiť. Lyže zmäkčujú priečne prelisy, zatiaľ čo v styčných miestach kostry nájdete gumové tlmiče.

Lyže sa vyrába už od 65 cm, a sú teda vhodné aj pre trojročné deti, prípadne aj mladšie. Pri kúpe detských lyží nemôžete premýšľať o tom, že lyže dieťaťu vydrží tri sezóny. Dá sa počítať s tým, že dieťa medzi tromi až šiestimi rokmi rastie okolo 10 cm za rok, takže ideálne je mať pre prvé lyžiarskej sezóny lyže zakaždým o 10 cm dlhší. Súvisí to ovšem ako s telesným typom dieťaťa, tak jeho lyžiarskymi schopnosťami: robustnejšie deti a lepší lyžiari môžu siahnuť po lyžiach dlhších. Avšak keď v tejto fáze veku trafíte jedny lyže pre dve sezóny dieťaťa, môžete hovoriť o šťastí. Naopak je to jednoduchšie - keď napríklad trojročný chlapec trávi dva týždne na horách, prvý týždeň zvládne základy na najkratších 70cm lyžiach, zatiaľ čo druhý týždeň už uvíta o 10 cm dlhší - tie totiž prispejú k predozadnej stabilite a dovolí dieťaťu jazdiť rýchlejšie, a tak sa ďalej lyžiarsky rozvíjať.

Odporúčaná dĺžka lyží podľa výšky dieťaťa

vek dieťaťa výška dieťaťa (cm) lyže pre začínajúcich či drobnejšie deti (cm) lyže - stred (cm) lyže pre pokročilých a urostlejší deti (cm) poznámka
2 88 65 65 65 prvé lyžiarske kroky
3 98 70 70 80 prvá jazda s kopca
4 106 70 80 90 prvá jazda s kopca a prvé lyžovanie
5 113 80 90 100 od začiatkov po skutočnej lyžovaní
6 119 90 100 110 od začiatkov po skutočnej lyžovaní
7 125 100 110 120 od začiatkov po skutočnej lyžovaní
8 131 110 120 130 možnosť použitia detských freestylových lyží
9 136 110 120 130 možnosť použitia detských freestylových lyží
10 141 120 130 140 možnosť použitia detských freestylových lyží
11 146 120 130 140 možnosť použitia špecializovaných lyží pre disciplíny či jazdné štýly
12 153 130 140 150 možnosť použitia špecializovaných lyží pre disciplíny či jazdné štýly
13 160 140 150 160 možnosť použitia špecializovaných lyží pre disciplíny či jazdné štýly
14 167 140 150 170 možnosť použitia špecializovaných lyží pre disciplíny či jazdné štýly

Mäkké, alebo tvrdé?

Medzi lyžami nad 100 cm už môžete nájsť rozdielne konštrukcie, lyže tvrdšie určené pre športovejšie zameranej deti a pretekárov. A tu pozor. Okrem správnej voľby dĺžky, hrá významnú úlohu vykrojenie lyží a ich pozdĺžna tuhosť. Ak nejde o pretekára, voľte lyže viac vykrojené a mäkké. Vykrojenie zaistí omnoho ľahšiu ovládateľnosť a spolu s malou pozdĺžnou tuhosťou v ohybe privedie deti omnoho rýchlejšie k paralelnému vedeniu lyží, ale aj k mnohými rodičmi toľko vysnívanému carvingu.


Ako spoznať mäkké lyže?
Ak vyberáte medzi novými lyžami, alebo máte tú možnosť aj v požičovni, skúste porovnať niekoľko párov lyží a pocitovo zvoliť tie, ktoré sa prehýbajú najľahšie. Priehyb ovplyvňujú aj prípadné podložky pod viazaním aj samotné viazanie. Topánka zapnutá do viazania priehyb lyže zhorší, skúste si preto porovnať priehyb rôznych lyží aj so zapnutou topánkou, v ktorej bude vaše dieťa lyžovať.


Prvý plastové lyže: áno, či nie?

Kým možno často počuť plastovým lyžiam dôrazné nie, my hovoríme jednoznačne áno - avšak s niekoľkými podmienkami: iba pre najmenších lyžiarske adeptov a nie na splavovanie, ale len pre prvé krôčiky na snehu či doma na koberci. Podporí prirodzenú stabilitu, balansovanie medzi prstami a pätou, umožní pohyb v členku, a vytvára tak dobrý základ po budúci rozvoj lyžiarskych zručností.

Nové, alebo z "druhej ruky"?

Za rovnaké peniaze môžete zaobstarať ako kvalitné bazarové lyže, tak nové lyže horšej kvality.
Malým začiatočníkom všeobecne postačí aj staršie použité lyže, so stúpajúcim vekom a výkonnosťou vášho potomka sa neskôr môžete začať obzerať po nových lyžiach, navyše na zodpovedajúcej kvalitatívnej úrovni. Pri krátkych lyží do 100 cm väčšinou nenájdeme žiadne zásadné rozdiely v konštrukcii a teda ani v ich kvalite. Jedná sa o vybavenie pre tých najmenších, ktorým postačí len veľmi mäkké lyže, nenáročné na ovládanie. Viac ako ich konštrukcia by vás mal skôr zaujímať ich dizajn, ktorý malé lyžiarov rozveselí a svoje nové športové vybavenie tak budú brať ako súčasť svojho "domáceho hračkového arzenálu". Medzi lyžami nad 100 cm už môžete naopak nájsť rozdielne konštrukcie, lyže tvrdšie a určené pre športovejšie zameranej deti, prípadne závodné lyže pre budúce olympijské nádeje. Vedzte však, že drahými pretekárskymi lyžami zo svojho potomka budúceho Banka alebo Záhrobská neurobíte. Deti nemajú dostatočne vyvinuté svalstvo, ani kĺbový aparát a pre jednoduché ovládanie im do určitej výkonnostnej úrovne postačí lyže skôr mäkšie. Závodné špeciálky patrí na nohy tým, ktorí už naozaj preteká a hlavne lyžujú veľmi dobre.
V bazároch dnes zoženiete veľmi kvalitné lyže, často už po servisu a pripravené na zimu, navyše za veľmi prijateľné ceny. Mnoho bazárov ponúka aj službu "výmeny" lyží, pred sezónou teda len prinesiete lyže, z ktorých váš malý pretekár vyrástol, a vymeníte ich za dlhší s malým doplatkom.
Detské lyže musia byť samozrejme vybavené bezpečnostným viazaním, ktoré pri páde alebo náraze zabezpečia včasné vypnutie lyžiarske topánky. Ako špička, tak päta viazanie majú nastaviteľnú vypínacie silu. Či už kupujete lyže nové, alebo z druhej ruky, nechajte viazanie vždy pred sezónou nastaviť odborníkom v lyžiarskom servise!

Ako vybrať topánky?

Tu je vo výbere detského vybavení asi najväčší zádrhel. Kým na krátkych lyžiach, z ktorých dieťa naraz počas sezóny vyrástlo, sa stále dá lyžovať bez väčšej úhony, v malých topánkach to jednoducho nejde. Pritom odhadnúť, ako bude zhruba noha dieťaťa rast a vyvíjať sa, je veľmi ťažké. Platí teda: pořizujte topánky čo najneskôr, tesne pred sezónou, aby ste riziko toho, že dieťa z topánok vyrastie, znížili na minimum. Kupujte topánky maximálne o číslo väčšie. O dve a viac čísel väčšie topánky už sú na škodu, dieťa sa v nich lyžovať nenaučia a nestabilitu v nich bude riešiť už spomínaným využívaním zadnej časti ich komínov k opore, bude teda lyžovať v záklone a ani tie najlepšie rady a cvičenia mu k lepšiemu výsledku nepomôžu. Nepřepokládejte, že by dieťaťu vydržali topánky viac ako jednu sezónu. V úplne ideálnom prípade zvoľte variantu celoročného požičovného. Topánky potom môžete kedykoľvek počas sezóny vymeniť v sezóne za iné, väčšie.
Ak sa rozhodnete topánky kúpiť, vedzte, že tým najmenším deťom úplne postačí jedno- alebo dvoupřezkové topánky. Nie je to žiadna hanba a konštrukcia topánok v súvislosti s ich tvrdosťou deťom skôr pomôže v začiatkoch než tvrdšie čtyřpřezková topánka. Jedna až dve pracky navyše na upevnenie tak malé nohy v skelete bohato postačí. U detí väčších, povedzme od 6 rokov už sa, zvlášť ak už slušne lyžujú, oplatí voľba troj- alebo čtyřpřezkových topánok.


Prečo vadí príliš veľké topánky?
Veľká topánka, rovnako ako u dospelých, generuje chyby už v prirodzenom základnom postoji. Voľte topánky s vhodným sklonom komína (radšej viac, než menej), rovnako tak sa venujte aj flexi topánok. Príliš tvrdé topánky detskú nohu príliš fixujú, obmedzujú dopredný postoj a flexi - dieťa potom prirodzene zvolí jazdu s oporou o zadnú časť komína a nepomôže mu ani ten najlepší inštruktor. Sledujte tiež konštrukciu topánok z toho pohľadu, aby sa vnútorná topánočka dala ľahko vynímať - počítajte s tým, že to bude robiť každý deň po lyžovaní.


Bootfitting pre deti

Znie to veľmi profesionálne a cudzo. A napriek tomu by aspoň niektoré zručnosti dobrého "bootfittera" mali vaši potomkovia využiť. Bootfitting nie je nič iné ako úprava topánok. Samotnú úpravu skeletov lyžiarskych topánok využívajú skôr dospelí zákazníci, ktorí už pod vplyvom predchádzajúcej zlej starostlivosti o nohu utrpeli nejaké tie výrastky, otlačeniny a v lyžiarskych topánkach potom trpí. To iste nebude prípad vašich detí, ale práve pre to, aby v dospelosti netrpeli podobnými problémami ako vy, vezmite ich na návštevu k bootfitterovi, alebo lepšie povedané podologovi. Podolog nie je ortopéd, nie je lekár, ale problematike nohy vašich detí v spojení so športom veľmi dobre rozumie. Iste vašim deťom nebude tvarovať skelety lyžiarok, ale vytvorí im zdravé vložky do topánok, ktoré im nohu dobre v skelete usadí tak, aby nemali žiadne odreniny ani teraz, ani v budúcnosti. A nejde zďaleka len o odreniny. Ide najmä o zdravie vašich detí. Nohy sú namáhané pri celodennom pohybe, pri športe dvojnásobne a pri lyžovaní najmä. Na chodidlá pôsobí v oblúku obrovský tlak a tá sa pod ním rôzne deformujú. Vznikajú tak problémy, ktoré sa síce neprejaví ihneď, ale neskôr určite. Ako správni rodičia iste často riešite s ortopédmi prepadnuté klenby vašich potomkov, ale priznajte úprimne, napadlo vás niekedy, že práve pri športe sú ich nohy zaťažené mnohokrát viac a otázka podpory klenby a ortopedických vložiek nie je len záležitosťou topánok, v ktorých chodia denne do školy? Výroba špeciálnych športových vložiek nie je úplne najlacnejšie záležitosťou aj vzhľadom k rýchlo rastúcej nohe dieťaťa a teda aj potrebné časté obmene. Ale ak vaša ratolesť lyžuje častejšie, má športové ambície a trávi s vami na snehu každoročne viac ako jeden týždeň, mali by ste o bootfittingu začať uvažovať. Pre viac informácií sa pozrite napríklad na www.bootfitting.cz

Paličky, helmy, chrbticu

S paličkami, či bez paličiek?

Záleží opäť na veku. Veľmi malé deti, ktoré nemajú v rukaviciach poriadny stisk ani cit, palice ťažko vôbec udrží. U väčších je to samozrejme iné, ale v každom prípade odporúčam palice zaobstarať až po perfektnom zvládnutí oblúkov v pluhu. Do tej doby sa deťom palice pri prvých krôčikoch na lyžiach väčšinou pletú a stávajú sa aj zbytočne nebezpečným predmetom pre nich aj ich okolie.
A ako dlhé by vlastne palice mali byť? Správnu dĺžku paličiek určíme niekoľkými jednoduchými spôsobmi. Pri zapichnutie prútika by mala zvierať paže a predlaktia pravý uhol. Ale keďže ste v predajni, kde nemožno prútik zapichnúť, otočte ju krúžkom nahor, rukoväťou dole. Chyťte prútik pod krúžkom a rovnako ako na snehu by aj v tomto prípade mala paže a predlaktia zvierať pravý uhol. Ak nemáte pri nákupe paličiek svojho potomka sebou, alebo si dĺžku palíc chcete len overiť, použite druhý spôsob, a tým je výpočet správnej dĺžky pomocou koeficientu 0,7. Výpočet je teda 0,7 x výška dieťaťa v cm. Výsledkom by mala byť správna dĺžka palíc v centimetroch.

Bez prilby a chrániča ňu krok?

Tak ako je dôležitá prilba na bicykel, nezaobídu sa vaše ratolesti bez prilby ani na lyžiach, zvlášť na zjazdovke pri bežnej prevádzke. Pri úplných začiatkoch v lyžiarskej škôlke, alebo v priestore kde nehrozí okolité zdroje nebezpečenstva, nie je prilba úplne potreba. Naopak odporúčam začínať s úplne malými deťmi bez prilby. Prilba je pre malé dieťa pomerne ťažká a ovplyvňuje negatívne jeho celkovú motoriku aj okolité vnímanie prostredia.
Dôležité je, aby prilba dobre padla. Skúšajte teda rôzne typy i veľkosti, o kúsok väčšie môžete prípadne dohnať tenkú bezšvovú čiapkou, alebo detskú kuklou určenú práve pod prilby. Úplne ideálne je zvoliť typ prilby s nastaviteľným obvodom hlavy. Podobné systémy ako na cyklistických prilbách zabezpečí perfektné usadenie helmy. Určite však nie je dôležité, či vyberiete prilbu zjazdovú, alebo naopak helmu s "měkkýma" ušami.


K bezpečnosti aj dobrému pocitu prospeje, ak je prilba farebne výrazná, dieťa je potom na zjazdovke viditeľnejšie a rozpoznatelnější. Napr. firma POC dodáva detskej prilby vo výraznej oranžovej alebo ružovej.


Chránič chrbtice, tzv. Chrbticu, je ďalším ochranným prvkom, do ktorého sa oplatí investovať, alebo nákup prinajmenšom zvážiť s ohľadom na to, kde dieťa jazdí. Riziko zranenia spôsobené dieťaťom samým je pri jeho výške, váhe a rýchlosti pomerne malé, ale nezabúdajte na okolité lyžiarov, medzi ktorými sa vaše deti pohybujú. Práve tí môžu byť zdrojom nebezpečenstva pre vašich miláčikov.


Tip: Vesta s chráničom chrbtice: vesta s odnímateľným chráničom z inteligentný hmoty, pre deti je k dispozícii v reflexných farbách, aby ich rodičia na kopci neprehliadli. Vyrába sa vo veľkostiach 122 a 140. K dostaniu je v e-shope SNOW.cz za 1 200 Sk alebo SNOWbonů .


Dá sa vôbec žiť bez helmy a chrániča?
Dá, aj keď to v posledných rokoch pod dobre namierenou mediálne "masírkou" tak nevyzerá. Pre najmenšie deti a najmä tých začínajúcich absenciu ochranných pomôcok naopak odporúčam. Helma a chrbticu slúžia predovšetkým ako ochrana proti nebezpečnému okolia. Ak je dieťa v chránenej a ohraničené lyžiarskej škôlke, alebo na bezpečnom detskom svahu, nebezpečenstvo mu nehrozí. A prirodzený pohyb tela nespútaného chráničom chrbtice, vzdušná čiapka na miesto ťažké helmy, v ktorej sa dieťa s ťažkosťami pohybuje, horšie počuje a vníma okolie, sú bonusy, ktoré deťom spríjemnia prvé krôčiky na lyžiach.


celosezónne požičovné

Kúpiť, alebo požičať? Je to opäť otázka financií súvislá s frekvenciou vašich návštev hôr. Ak vyrazíte na hory len raz za celú sezónu, najlepšou voľbou bude zapožičanie kompletného vybavenia priamo v horskom stredisku. Zapožičanie detskej prilby je dnes úplnou samozrejmosťou, takže ani o tú sa nemusíte starať. Ak sú však vaše lyžiarske radovánky početné a na horách budete tráviť takmer každý víkend, odporúčam výbavu zakúpiť, alebo využiť celosezónního požičovného, ​​ktoré dnes vo väčších mestách ponúkajú všetky solídny požičovne.
Na začiatku sezóny si vybavenie jednoducho požičiate a celú zimu potom bez starostí s deťmi lyžujete. Odpadne vám hneď niekoľko starostí, či už je to komplikovaný výber nového vybavenia v obchode, alebo fronty v požičovniach v horských strediskách pri jednorazových výpožičkách. Zároveň neriskujete, že dieťa počas sezóny z topánok alebo lyží vyrastie. Ak sa tak stane, jednoducho v požičovni topánky vymeníte za väčšiu. Nakoniec sa nemusíte ani starať, kam uskladníte veci cez leto. Po sezóne prenajatú výbavu jednoducho odnesiete späť do požičovne.
Niektoré požičovne dokonca poskytujú tzv. Celoročné požičovné. Ak teda plánujete s deťmi napríklad neobvyklú lyžovačku v auguste na ľadovci, využite tejto služby a vráťte lyže do požičovne až na jeseň. Lepšie povedané, rovno ich vymeňte za väčšiu. Pokiaľ si kompletné vybavenie vrátane prilby požičiate už v priebehu septembra, za celosezónne požičovné zaplatíte už od 1 600 €. S blížiacou sa zimou potom cena požičovné stúpa. Odporúčam si priplatiť aj za poistenie, ktoré pokrýva prípadné zničeniu materiálu, niekedy aj jeho krádež.


Tipy na osvedčené požičovne lyžiarskeho vybavenia pre deti:

Dnes už solídne sieť obchodov a požičovní Happy Šport pokrýva svojim rozmiestnením väčšinu spádových oblastí. Detský komplet tam dostanete za 149 Sk na deň, juniorský potom za 169 Sk. Odporúčame si priplatiť denné poistné za 20 Sk deň. Detská prilba je v cene. Celoročné požičovné kúpite už od 1 790 Sk, suma za vypožičanie stúpa s blížiacou sa zimou až na 2 240 Sk pri požičaní v decembri.
Medzi špecialistami na lyžovanie patrí aj Ski a Bike Centrum Radotín . Jednodňové požičovné detského kompletu vrátane obalu na lyže stojí 150 Sk na deň, celosezónne požičovné kúpite od 1 990 Sk na celý rok.
Menšie, rodinnú požičovňou so sympatickým názvom je U hrošík . Detský komplet na celú sezónu si tu požičiate už za 1 800 Sk, jednodňové požičovné potom vyjde na 125 Sk, všetko vrátane poistenia.
Ponuku sezónnych požičovní významne obohatila značka SimpleRent , ktorá sa na trhu objavila v sezóne 2016/17. Zaujímavý start-up vymazal s využitím internetu a ďalších invenciou hociktoré negatívne javy, ktoré sme si s požičovňami lyží spájali: zrušil čakanie v rade. Odstránil potrebu niekam s dieťaťom cestovať, pretože lyže dovezie až domov. Zamedzuje riziku, že si požičiate zastaraný alebo zničený model - základ tvorí nové modely. Odoberá z rodičov všetku starosť o servis a reklamácie aj nutnosť riešiť predaj lyží a topánok, až z nich dieťa po roku vyrastie. Nemusíte platiť zálohy.