Článok vyšiel v časopise SNOW 82 (október 2014) a bol rozšírený a aktualizovaný 10. 1. 2017.


Údolie Engadin a vlastne celý kantón Graubünden je jedným z mála miest, kde obyvatelia ešte stále pôsobia pôvodnej Rétorománčina. Oblasť, vykrojenou do krajiny riekou Inn (v preklade znamená Engadin "záhrada Innu"), podľa jednej tunajšej povesti stvorili anjeli ako takmer dokonalý obraz nebeského raja.Novinky a tipy 2016/17

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní vo St. Moritz už po piatykrát

Po rokoch 1934, 1948, 1974 a 2003 sa svetový šampionát vo St. Moritz uskutoční už po piatykrát, a to od 6. do 19. februára 2017. Šesť stoviek športovcov 70 národností bude súťažiť v šiestich disciplínach: zjazde, obrovskom slalome, super-G, slalomu, superkombinácii a tímovej súťaži. Veľkou atrakciou je štart mužského zjazdu, tzv. Free Fall z vyvýšenej rampy so sklonom 45 stupňov. Jedná sa o najprudší štartovej bránu na svete a pocit po odraze je vraj ako skočiť do prázdna. Medailové ceremónie a ďalšie slávnostné okamihy ako začatie pod. Budú prebiehať v Ice Pavilion v Kulm Parku na mieste konania niekdajšej olympiády; Pavilion sám bol novo zrekonštruovaný pod taktovkou špičkového architekta Lorda Normana Fostera. Air show, pouličné festival a celý zábavný program v Public Village budem určite neopakovateľným zážitkom.
Na dobu konania šampionátu je pripravené množstvo atraktívnych balíčkov. The World Ski Championships 2017 Special zahŕňa nielen ubytovanie, ale aj verejnú dopravu a trojdňový vstup na majstrovstvách. Viac na www.stmoritz2017.ch .


Zimná olympiáda 2026

Načali sme olympiádu, s ktorou má Svätý Moritz tiež bohaté skúsenosti. O ne sa opiera pri ďalšej plánovanej kandidatúre, a to na organizovanie ZOH 2026. Rozhodnutie o nej padne 12. februára 2017 v referende obyvateľov kantóne Graubünden.


Hotel and Ski Pass 2016/2017

Aj túto zimu ponúkajú partnerské hotely balíček Hotel and Ski Pass. Pri ubytovaní na viac ako jednu noc dostane ich hosť skipas na celú dobu pobytu za cenu 35 CHF / deň. Ponuka platí po celú zimnú sezónu až do 20. mája 2017 - aj počas majstrovstiev sveta (6.-19. Februára 2017). Túto ponuku poskytujú nielen hotely, ale aj mládežnícka ubytovňa.


Nová šestisedačka Porsche na Corvatsch

Lyžiari sa môžu od zimy 2016/17 na Corvatsch zviezť novú sedačkovou lanovkou na zjazdovke Curtinella. Šestisedačka v dizajne Porsche je dlhá 2 200 metrov, čo z nej robí jednu z najdlhších v kantóne Graubünden. Zjazdovka Curtinella sa nachádza v samom srdci areáli a prepája dva areály: Silvaplana-Corvatsch a Sils-Furtschellas. Vďaka slnečnej polohe a zvlnenému teréne je to svojho druhu zjazdovka snov. Nová lanovka je o 750 metrov dlhšia ako predchádzajúca a má kapacitu 2 400 os./h, čo je dvakrát viac, ako mal pôvodný vlek.Aktuálne informácie o lyžovanie v stredisku Engadin Svätý Moritz (sneh, počasie, webkamery, reporty) nájdete aj na SNOW.cz !
Korene na prvý pohľad trochu nadneseného príbehu pochopí každý, kto sem aspoň raz v živote zavíta na dovolenku: v priemere 322 dní v roku zalieva tunajšej alpská jazera a rozkvitnuté engadinské pláne slnečný svit, miestne sa zdravia výrazom "allegra" čiže "buď šťastný" a výhľad na majestátne ľadovcová pohorie vyvoláva príjemné pocity aj v tých najväčších cynici a hundroš. V Hornom Engadin, ktorý začína pri priesmyku Maloja reťazou horských jazier, sa potom nachádza nielen najvýznamnejšie západoeurópske rozvodie, ale aj jedno z najznámejších lyžiarskych stredísk na svete - Svätý Moritz, obmotaný okolo rovnomenného jazera. Tento praotec lyžiarskych stredísk započal tradíciu zimných dovoleniek, ktorá v roku 2014 oslávila 150 rokov.

Cesta od chudobnej farmárskej dedinky k medzinárodne slávnemu prázdninovému rezortu však vôbec nebola jednoduchá. Utrpenie má vpísané už v názve - Moritz (v pôvodnej rímskej podobe Mauritius) bol kresťanským veliteľom rímskych légií, ktorý neposlúchol rozkaz svojho nadriadeného obetovať pohanským bohom a uchýlil sa so svojím oddielom do malej dedinky Agaunum. Pre neuposlúchnutie výzvy k návratu bol s celou svojou légií povraždení a kresťanmi následne svätorečený. Víska bola pomenovaná po ňom a kult Svätého Mórica stal známym v celom rímskom impériu. Dokladom je kostol, postavený niekedy medzi 11. a 12. storočím, ktorého šikmá veža krášli mestečko dodnes. S kresťanskou tradíciou sa tu však miešajú aj pôvodné pohanské vplyvy, v parku pri slávneho hoteli Kulm sa nachádza druidskou kameň, označujúci kedysi posvätné miesto keltských kňazov.

Zrod zimného turizmu

Rozvoj oblasti sa datuje do roku 1573, kedy sa o liečivých účinkoch minerálnych vôd vo Sv. Mórici zmienil prominentné lekár Paracelsus. Zvesť sa čoskoro rozšírila po Európe a z dedinky sa stalo kúpeľné centrum, kam sa jazdila liečiť kniežatá a bohatí kupci. Skutočný zlatý vek však začína rokom 1864, kedy jeden miestny vizionár otvoril Svätý Moritz svetu.

Johannes Badrutt sa hotelierom stal de facto náhodou. Vyučený zámočník by najskôr prežil celý svoj život v dielni, nebyť manželstvo s Máriou Berry, sestrou svatomořického kúpeľného doktora. S prispením Mariinej rodičov si najprv kúpili krčmičku v mestečku Samedan a v roku 1856 sa začali obzerať po budove, ktorá by mohla slúžiť ako dom pre hostí. Pri prehliadke jednej takej rezidencie vo St. Moritz Marie upadla a so slovami "kde si sadneš, tam zostaneme" si Badrutt dom najprv prenajal a o dva roky neskôr, s vedomím veľkého finančného rizika, dokonca v aukcii kúpil.

Podnikanie vynášalo, hotel rástol a Badrutt k nemu skupoval ďalšie pozemky. Trápilo ho však vedomie, že hoci je Moritz v zime rovnako očarujúce ako v lete, končí sezóna s prvými jesennými mrazíkmi. Ku koncu leta roku 1864 preto nad pohárom whisky vykreslil niekoľkých svojim britským hosťom krásy zasneženého Engadin. Briti, zvyknutí na chlad, vlhkosť a hmlu ostrovných zím, neverili, že by ich v drsnom vysokohorskom podnebí mohlo čakať niečo lepšie. Badrutt bol však presvedčivý a uzavrel s nimi stávku: ak sa v zime vráti a nebudú s pobytom spokojní, môžu u neho bývať úplne zadarmo. Briti súhlasili a za pár mesiacov sa skutočne vrátili, k návratu sa však mali až začiatkom jari a ich nadšenie zo slnečné zimy vo St. Moritz čoskoro nakazilo nielen Britániu, ale aj celý svet.

Alpinizmus a zimné športy

S tým, ako v 19. storočí začali povery a báje ustupovať modernému myslenia, opadala medzi ľuďmi i stáročná hrôza z alpských štítov. Všetky hlavné vrcholy regiónu okolo jedinej graubündenské štvortisícovky Piz Bernina boli zlezeny v rokoch 1850 až 1877 - teda zhruba v rovnakej dobe, kedy Švajčiarsko zažívalo boom alpinizmu, vrcholiaci v roku 1865 dramatickým zdolaním Matterhornu, pri ktorom zomreli traja ľudia. S tým, ako sa rozvíjala infraštruktúra a kravské chodníky boli nahradzované cestami, prišla do oblasti aj elektrifikácia. Bol to práve Badrutt, ktorý vo svojom, dnes už vyhlásenom hoteli Kulm zaviedol v roku 1878 prvé elektrické osvetlenie vo Švajčiarsku. Osemnásť rokov nato začali vo Sv. Mórici ako v prvom švajčiarskom meste jazdiť elektrické električky. S rozvinutou infraštruktúrou sa doteraz opustená podhorská údolí v Alpách otvárala svetu a Sv. Moritz išiel všetkým príkladom.

Vo St. Moritz sa organizovali prvé európske preteky v rýchlostnej lyžovaní v roku 1930. Vtedy bol najrýchlejší Gustav Lantschner, keď dosiahol rýchlosť 105,675 km / h. O rok neskôr ale už Leo Gasperl dosiahol rýchlosť 136,6 km / h
Vo St. Moritz sa organizovali prvé európske preteky v rýchlostnej lyžovaní v roku 1930. Vtedy bol najrýchlejší Gustav Lantschner, keď dosiahol rýchlosť 105,675 km / h. O rok neskôr ale už Leo Gasperl dosiahol rýchlosť 136,6 km / h.Bobovi a sánkovať sa v meste začalo už začiatkom 80. rokov 19. storočia opäť v okolí hotela Kulm. Páni v oblekoch a dámy v šatách s módnymi klobúky na hlavách schádzali malé kopčeky priamo pod terasami svojich izieb, jazdy však často končili nebezpečnými karamboly a bobovanie bolo na verejných chodníkoch a pri cestách čoskoro zakázané. Šport to však bol veľmi populárny, a tak v roku 1897 vznikol Fazuľový klub, vďaka ktorého iniciatíve zbadal rok 1904 slávnostné otvorenie prvej profesionálnej bobovej dráhy, ktorá funguje dodnes a je tak najstaršou svojho druhu na svete. Ako jediná je tiež ešte aj dnes prírodne zaledňována len s pomocou vody a mrazivého počasia. O desať rokov neskôr už po celej Európe stála viac než stovka prírodných dráh a bobovanie sa stalo olympijským športom.

Skutočnú špecialitou engadinského údolia je však šport zvaný skijöring, pri ktorom je jazdec na lyžiach pripútaný k plnokrvníkov a spoločne uháňajú k cieľovej páske. Z prvých amatérskych desetikilometrových pretekov sa čoskoro stala regulárna dostihová disciplína. Vybavenie sa postupom času tiež zprofesionali­zovalo, a to predovšetkým po pretekoch v roku 1965, ktorý pre pády a zrážky nedokončil ani jeden pretekár. Vo Sv. Mórici sa jazdí každoročné pohár, ktorého víťaz je korunovaný na "kráľa Engadin".Sv. Moritz bol však miestom zasľúbeným mnohým ďalším zimným športom. V roku 1872 vznikla "jazernej trasa" pre sane, roku 1880 sa tu hral prvýkrát curling, o dva roky neskôr prišlo na rad krasokorčuľovanie, do roku 1885 sa datuje vznik prvého "tobogane" pre sane, rok nato prvý pochody na snežniciach, hneď potom prvý turnaj predchodca hokeja (šport zvaný Bandy) a tak by sa dalo pokračovať ešte veľmi dlho. Snáď každý milovník zimných športov však vie, čím sa Sv. Moritz nakoniec preslávil najviac.

Lyžovanie

Už na prelome storočí bolo lyžovanie vo Švajčiarsku tak populárne záležitosťou, až to v niektorých vyvolávalo obavy o osud horskej prírody. Po návšteve Sv. Mórica varoval nórsky lyžiar Bjarne Nilssen svojich krajanov, aby sa vyvarovali osudu Švajčiarska a nezničili si krásna pohoria "monštróznym hotely" a železničnými dráhami pre lyžiarov, ktoré vtedy križovali značnou časťou švajčiarskych hôr. Pokrok sa však zastaviť nedal a lyžovanie sa stávalo stále organizovanejší a profesionálnejší záležitosťou. V roku 1928 organizovalo mesto olympijské hry a práve na účely lyžiarskych zápolení boli položené koľajnice pre Corvigliabahn - prvý horskú dráhu postavenú špeciálne pre zimných športovcov. Olympiáda sa stretla s obrovským úspechom a cesta k prerodu v zimnej horské stredisko bola ušliapaný. Rok po hrách vznikla v Mórici prvej lyžiarska škola, ktorá prežila druhú svetovú vojnu aj ekonomickej krízy a dodnes je jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne.

Takýto rodinný výjazd na lyžiach

Takýto rodinný výjazd na lyžiach

Hlavný problém s lyžovaním spočíval v tom čase v neexistencii vlekov. Švajčiarsky inžinier Ernst Costnam vypozoroval, že bežný začiatočník strávi splavovaním svahu iba šesť minút z hodiny, ktorú na ňom celkovo strávia. Deväťdesiat percent času samozrejme zaberal náročný výšľap do kopca. Kabínkovej lanovky už v tej dobe existovali, ich stavba však bola nákladná a na väčšine miest sa skrátka nevyplatila. Costnam prišiel s revolučným riešením: tyč zavesená na ťažnom lane, rotujúcim pozdĺž v krajine zarazených stĺpov. Zrodil sa prvý vlek.

Na svoju dobu pomerne radikálny vynález sa čoskoro ukázal ako neuveriteľne lukratívne, pretože bol schopný previezť veľký počet lyžiarov za krátku dobu. Prvý bol postavený v roku 1934 neďaleko Davosu a hneď o rok neskôr vyrástol druhý na svahoch vo Sv. Mórici. Dostal meno Suvretta a ťahal sa 800 metrov do dĺžky s prevýšením 260 metrov. Štúdia vykonaná po zavedení vleku ukázala, že lyžiari teraz namiesto šiestich minút za hodinu strávi lyžovaním o dvadsať minút dlhšie. Costnam sám sa pritom pri testovaní svojho vynálezu takmer zabil. Na skúšobné účely ťahal lano namiesto motora kôň, ktorý sa však splašil, a keby sa Costnam z vtedy ešte pomerne zložité vleková konštrukcie duchaplne neodříznul svojim švajčiarskym (ako inak) nožíkom, prudko ťahajúce povraz by pravdepodobne ho vymrštil ústrety istej smrti proti mohutnému stromu na konci vleku.

A potom už to išlo ako po masle. S lacnými vleky, schopnými vyviezť na kopec tisíce lyžiarov za hodinu, sa z tejto pôvodne okrajovej zábavy vyšších vrstiev stala záležitosť masová. Dvadsať rokov po konaní prvých olympijských hier vo Švajčiarsku sa tu konali ďalšie - a kde inde než opäť práve vo Sv. Mórici. Vleky rástli jeden po druhom, hotely prosperovali a mesto sa stalo symbolom prepychu, kde sa najluxusnejšie značky sveta bijú o miesto na hlavnej nákupnej ulici. Konala sa tu štyri majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní (piate je naplánované na rok 2017) a množstvo ďalších menších aj väčších súťaží a pohárov. Popularita tunajších rezortov bola taká, že si mesto nechalo ako vôbec prvý na svete svoje meno patentovať ako ochrannú známku. Od roku 1986 je tak názov Svätý Moritz chránený vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta.

Súčasnosť

Okrem rozmanité histórie a koncentrácie svetoznámych obchodov a celebrít má Svätý Moritz pre svoju unikátnosť ešte jeden argument: 350 kilometrov zjazdoviek (18 modrých, 61 červených a 9 čiernych tratí) v troch prepojených sektoroch (Corvatsch, Diavolezza, Corviglia), ktoré obsluhuje celkom 57 lanoviek a vlekov. Najdlhšia freeridová trať meria rovných 10 kilometrov a patrí z vrcholu Diavolezza cez ľadovec Morteratsch. V rovnakej oblasti sa tiež dá lyžovať za asistencie helikoptéry - heliskiing tu prevádzkuje spoločnosť The St. Moritz Experience.


Výstup hore po ľadovci Morteratsch. Vlastne sa toho až tak veľa nezmenilo ...Špecialitou Corvatsch je lyžovanie pod umelým osvetlením - každý piatok počas zimnej sezóny si totiž zajazdíte nielen večer, ale až do dvoch do rána, a to na jednej z najdlhších osvetlených zjazdoviek Švajčiarska, ktorá sa tiahne cez štyri kilometre. Akcia nesie názov Snow Night Party a svojmu názvu skutočne dodrží: zjazd lemujú bary v plnej prevádzke, vzduch je naplnený vôňou vareného vína, hudba z nespočetných reproduktorov vytvára družnú atmosféru a hviezdne nebo dodáva noci magický nádych. K tomu všetkému stojí na vrchole Corvatsch najvyššie položená reštaurácia v regióne s vyhliadkovou terasou.

Lyžiari-pôžitkári sa pravdepodobne vydajú na cestu do Corviglia, kde sa z centrálneho bodu vo výške 2 486 m nm pred lyžiari otvára široká sieť červených a modrých zjazdoviek vrátane dlhého zjazdu až do údolnej Celerina. Na Corviglia nájdete aj svetoznámu čiernu trať, na ktoré spolu v rokoch 1928 a 1948 pretekali účastníci olympijského zápolení. Tunajšie svahy sú otočené k juhu, a zbierajú tak najviac slnečného svitu zo všetkých svatomořických areálov a snehové podmienky bývajú ideálny aj začiatkom jari. O zasnežovanie sa stará asi štyristo snežných diel a mesto samo leží pomerne vysoko (1 756 m nm), takže zjazd do údolia je väčšinou možný až do konca sezóny.

Nielen na lyžiarov je však Svätý Moritz pripravený. Okolité hory, kopce a údolia križuje celkom 180 kilometrov bežeckých stôp vrátane unikátnej engadinské maratónový trati. Každý marec sa tu usporadúva bežkársky Engadin marathon, ktorého sa spravidla zúčastňuje vyše desaťtisíc pretekárov. Ďalších 150 kilometrov horských chodníkov nádhernou alpskou prírodou je vyhradených pre peších turistov, nelyžiari potom majú rezervovanú celú jednu horu - Muottas Muragl. Na nej sa dajú prevádzkovať najrôznejšie alternatívy ku klasickým zimným športom ako trebárs vychádzky na snežniciach, ale aj paragliding alebo stavanie iglu. A vedie z neho sánkarská dráha. V meste sa každoročne usporadúvajú konské dostihy na snehu White Turf, v rámci ktorých sa tiež jazdí skijöring, zvyčajne najatraktívnejšie závod dňa. Hrá sa tu aj pólo na snehu, prebiehajú preteky psích záprahov, turnaje v krikete a curlingu, funguje i preslávená bobová dráha Cresta. Ponuku dopĺňajú tri veľké snowparky v Corvatsch, Zuoz a asi najznámejší v Corviglia, ktorý má dokonca svoju vlastnú freestylovú školu.

Celá oblasť Horného Engadin je navyše jedno veľké kúpeľné centrum s množstvom wellness, preslávené sú najmä termálne kúpele v neďalekom Scuol, horúce bazény a sauny sú v Pontresina a Samedan.


Engadin marathonZbežný pohľad na ulice lemované norkovým kožuchy a limuzínami napovie, že ubytovanie ani stravovanie vo St. Moritz nepatrí k najlacnejším. Je tu síce niekoľko kempingov a mládežníckych ubytovní, s vidinou úsporné dovolenky sem však asi mieri málokto. Z pútačov pouličných obchodov na vás pozerajú mená ako Gucci, Chanel alebo Rolex a nie je výnimkou stretnúť na ulici tvár známu z filmu alebo televízie. Gurmáni a foodies ocenia vybrané reštaurácie, milovníci whiskey zase bar The Devil 's Place s výberom 2 500 druhov tohto štýlového nápoja.

Nie nadarmo si Svätému Mórici prezýva The Top of the World. Podobných areálov - či už z hľadiska historického, alebo toho súčasného - by ste na svete mnoho nenašli. Ale len jedno miesto o sebe môže tvrdiť, že v ňom to všetko začalo.

Video k príležitosti výročia 150 rokov zimnej turistiky


Tipy, čo pri návšteve nevynechať:

Mimoriadne dlhá sezóna a raj pre bežkárov

Engadin Sv. Moritz má tiež mimoriadne dlhú sezónu, lyžovať sa začalo už 17. 10. 2015 v areáli Diavolezza a končí sa až v máji. Otvorenie sezóny v samotnom Sv. Mórici pripadlo na prvý decembrový víkend a je spojené s lyžovaním priamo v obci. Engadin Sv. Moritz má ale aj vynikajúce ponuky pre bežkárov. Ostatne práve tu sa každoročne odohráva preslávený Engadinský skimaraton 13. 3. 2016.

Aqua centrum Ovaverva

V roku 2014 sa vo Sv. Mórici otvorilo nevšedne riešené aquacentrum pre návštevníkov Sv. Mórica s názvom Ovaverva. Ovaverva ponúka návštevníkom kúpeľné wellness centrum (rôzne druhy sáun, wellness procedúry, apod.), 25m krytý bazén so skoky a tobogánmi, športové a fitnes centrum, Nejde o obyčajný akvapark, záber nového symbolu Svätého Mórica bude široký - zameriava sa na športovcov, rodiny , dospelých i deti, cyklistov, lyžiarov, školy i športové oddiely. Vonkajšie športové centrum bude v zime zamerané na bežkárov a v lete na priaznivcov horských bicyklov.