Uvedené informácie a výstrahy sú orientačné! Pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje znalosť a posúdenie lokálnej lavínovej situácie. Stupeň lavínového nebezpečenstva v jednotlivých pohoriach a oblastiach sa môže líšiť!

Lavínové výstrahy Ukrajinského hydro-meteo centra a aktuálne počasie nájdete tu: http://gmc.uzhgorod.ua/storm2.php


Černohora - 2. stupeň lavínového nebezpečenstva

Sněholavinová meteorologická stanica Požežeska 1 450 m (pohorie Černohora) hlási výšku snehu 70 cm. Snehová pokrývka je na väčšine svahov všeobecne dobre spevnená a stabilizovaná - sneh je rozmiestnený nerovnomerne - 40 až 80 cm. Vo vysokohorskom teréne nad 1 600 m sa vyskytuje mierne lavínové nebezpečenstvo, tzn. na stupni 2 z 5dielne medzinárodnej stupnice. Predovšetkým na strmých svahoch s väčším množstvom uloženého nového snehu. Pod hranicou 1 600 m sa vyskytuje prevažne malé lavínové nebezpečenstvo - na 1. stupni z5 dielne medzinárodnej stupnice. Uvoľnenie lavín je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení predovšetkým na strmých (nad 30 °), záveterných svahoch s väčším množstvom uloženého snehu (snehové převěje, dosky, vankúše).

Boržava - 1.stupeň lavínového nebezpečenstva

Sněholavinová meteorologická stanica Plaj 1350 m (pohorie Boržava) hlási 22 cm snehu, výška snehovej pokrývky sa pohybuje od 10 do 30 cm. Vo vysokohorskom teréne sa môže lokálne vyskytovať malé lavínové nebezpečenstvo - na 1. stupni z 5 dielne medzinárodnej stupnice, predovšetkým na strmých svahoch s väčším množstvom uloženého snehu. Uvoľnenie lavín je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení predovšetkým na strmých svahoch.

Východné Beskydy / Bieszczady / pásmo píkov

Aktuálna situácia pre oblasť pohoria Bieszczady na stránke GoPro http://www.gopr.pl/...y/bieszczady