Lyžiarska sezóna sa v slovenských areáloch s výnimkou najväčších a najvyššie položených nachýlil ku koncu spolu s jarnými prázdninami už v polovici marca, veľkonočné snehová nádielka ale mnohé z nich znovu prebudila (aktuálne je v prevádzke takmer 200 km čiže zhruba dve pätiny domácich zjazdoviek).

Je hračkou prírody a malou náplasťou pre lyžiarov, že v podstate nejzimnější poveternostné situácie (blokáda prúdenie z Atlantiku a "šmykľavka" arktického vzduchu až do strednej Európy) nastala na prelome marca a apríla. Akú nádielkou by asi skončila, keby k nej bývalo došlo v januári či februári? Vtedy však z predpovedí vždy nakoniec zostalo menej, než sa ešte pár dní vopred dalo dúfať ...

Nečakane výborné lyžiarske podmienky potvrdzujú aj aktuálne čitateľské reporty z českých hôr , ktoré sa vzácne zhodujú na tom, že veľkonočný víkend bol možno "najlepší" z celej sezóny.

Lyžovať sa preto bude aj po sviatkoch, a to pravdepodobne za minimálnu návštevnosti, slnečného počasia a rastúcich teplôt - teda typické a veľmi príjemné jarné konštelácie:

  • Čierna hora - v prevádzke denne do 12. apríla
  • Červená Voda - predpokladá prevádzka aj cez víkend po Veľkej noci (od piatku 10. apríla)
  • Červenohorské sedlo - prevádzka lanovky predĺžený o týždeň do nedele 12. apríla
  • Harrachov - hlavná Červená II s lanovkou by mala byť v prevádzke až do 19. apríla
  • Klínovec - v prevádzke minimálne do 12. apríla, možno aj dlhšie
  • Ovčárna - Praděd - tradične končí sezónu až koncom apríla
  • Pec pod Sněžkou - po Veľkej noci sa bude lyžovať na Javoru a hneď vrchu
  • Špindlerův Mlýn - Svatý Petr s Hromovka pôjde min. do 12. apríla

V Alpách sezóna tradične končí Veľkou nocou alebo o nasledujúcom víkende. Aj potom ale zostanú v úplnom alebo čiastočnom prevádzky niektorá veľká a vyššie položené strediská (v Rakúsku najmä oblasť Arlberg Ischgl, Obertauern alebo údolia Ötztal, v Taliansku Kronplatz, Livigno, Sulden alebo Tonale) a samozrejme ľadovce. Prehľad predpokladaného ukončenia sezóny v jednotlivých alpských strediskách nájdete vo snehovom spravodajstvo SNOW.cz!

Na Veľkú noc sneh dočasne pokryl dokonca väčšinu územia SR, ako ukazuje mapa snehovej pokrývky v SR (stav 2. apríla):


Výhľad počasia z 27. februára si môžete prečítať nižšie.

Zima meteorologická končí 28. februára, astronomická potom 20. marca, ale zima "lyžiarska" trvá ešte dlho do jari. Aké snehové a poveternostné podmienky by mal začiatok druhej polovice sezóny ponúknuť?

Po dlhom období prevažne kľudného počasia s minimom zrážok v Česku bude hneď začiatkom marca proměnlivěji (teplotne i zrážkovo), avšak v priebehu týždňa sa pravdepodobne ochladí - zatiaľ čo spočiatku sa snehové vločky objaví len v najvyšších polohách, postupne sa majú dostať aj do stredných a prechodne môžu byť k zahliadnutí dokonca aj v nížinách. Dôvodom bude tlaková níž nad Škandináviou, ktorá pri svojom otáčaní do strednej Európy "pošle" vlhký vzduch z Atlantiku. Zároveň by sa tlaková výš nad Azorskými ostrovmi mohla rozťahovať k severu, čím vplyv teplejšieho Atlantiku na strednú Európu obmedzí, a ponechá priechod spíš arktickému vzduchu - prinajmenšom hory by si potom ešte užili zimné epizódu. Všetko teda záleží na tom, akú polohu voči sebe títo dvaja "hráči" zaujmú.

Ani dlhodobý výhľad nenaznačuje, že by sa mal marec výraznejšie teplotne vychýliť - sezóna by teda mohla pokračovať v obvyklých jarných koľajniciach.

Aktuálny výška snehovej pokrývky v SR ukazuje, že sneh sa zatiaľ drží na všetkých horách (stav 27. februára):


Výhľad počasia z 5. februára si môžete prečítať nižšie.

Slnko, prašan, zima - tak to má byť!

Zima práve v týchto dňoch ukazuje (nielen) lyžiarom svoju najkrajšiu tvár, a to nielen vo velehorských Alpách, ale aj v domácich středohorách. Môže to byť ešte lepšie?

Kto čaká na ideálne zimné podmienky a je pritom ešte trochu realistom, môže na hory vyraziť práve teraz - a to takmer kamkoľvek. Na piatok a hlavne sobotu je predpovedaný krásny slnečný zimný deň s čerstvým iskrivým snehom, a to ako v strednej Európe, tak v Alpách. Po prechode frontu v nedeľu a pondelok sa nad "naše" lyžiarske územie (Česko, Slovensko, Alpy) rozváľa tlaková výš a slnko bude tešiť lyžiarov aj po väčšinu budúceho týždňa.

Spolu so stredom tlakovej výšky, ktorá sa pri pobyte nad Atlantikom vyplnila teplejším vzduchom, sa zdvihnú aj teploty - v nížinách pôjdu cez deň určite nad nulu, a to zrejme aj v prípade, že sa vytvorí inverzie. Na horách by malo byť prevládať príjemne zimné až predjarný počasie. Presná poloha tlakovej výšky v priebehu týždňa ešte nie je istá, pritom práve podľa jej umiestnenie sa k nám dostane teplejšie či studenšie vzduch.

Hoci treskúca zima ani trvalejšie obdobie so snežením vo výhľade nie je, nemal by v dohľadnej dobe hroziť ani veterný "preplach" z Atlantiku, ktorý poznamenal prvú polovicu januára - tam, kde je snehu dostatok, skrátka idylka ...


Dolní Morava 4. februára 2015


Výhľad počasia z 31. januára si môžete prečítať nižšie.

Zima v strednej Európe ešte vydží

Sneh už sa dostal všade tam, kde v zime "musí" byť - na hory, a to nielen na českej, ale aj slovenské a alpské. A zdá sa, že by sa zimné počasie mohlo zdržať.

Príchod zimy do hôr, predpovedaný v minulom týždni, sa konečne podaril. Na slovenských horách pripadlo najčastejšie okolo štvrť metra snehu, na slovenskom ešte viac a v celom severnom oblúku Álp medzi pol a jedným metrom. Menej zatiaľ spadlo predovšetkým na južnej strane Álp, ale strednodobý výhľad jej ešte nejaký prídel dopraje.

Súčasné predpovede počítajú s tým, že prvý februárový týždeň bude "zimné", a to okrem najnižších polôh, aj keď aj tam by sa mohol aspoň prechodne sneh usadiť. Hlboká tlaková níž, ktorá obsadila prakticky celú Európu a nasala dostatočne studený severský vzduch, by mala nerušene úradovať aj v najbližších dňoch, pretože "chrbát" jej kryje tzv. Blokujúcu tlaková výš nad Atlantikom, ktorá do Európy nepustí teplý vzduch z oceánu. Koncom prvej februárovej dekády by sa tlaková výš z Atlantiku mala roztiahnuť aj na európsky kontinent. Na jej tvaru a presnej polohe potom bude závisieť vývoj počasia - najpravdepodob­nejšie sa javí pokojné, možno aj inverzný (teplejšie a slunečněji na horách ako v nížinách).

Aktuálny výška snehovej pokrývky v SR ukazuje, že holé zostáva prakticky len Polabí a Praha (stav 30. januára):


Výhľad počasia z 22. januára si môžete prečítať nižšie.

Zima opäť na obzore: len pre hory?

Tohtoročná zima na svoj snehový vrchol stále čaká, verí mnohí lyžiari, a najnovšie predpovede začínajú opäť rozdávať sľuby. Slušný zásyp by mohol prísť v budúcom týždni.

Predpovede počasia na týždeň a viac dopredu sú zradné - nádejne modelovanou situáciu často len pár dní vopred pokojne "vymažú". Naposledy sa sľubne tvárili na ozajstnú zimu v strednej Európe pred týždňom - ​​skutočná situácia sa pritom zásadne nezmenila, "len" sa celý systém s tlakovou výškou nad Atlantikom (blokujúce teplé západné prúdenie) a brázdou nízkeho tlaku nad nami (zaisťujúce prísun studeného a vlhkého vzduchu ) posunul o 1 000 km západnejšie, takže treba v Nemecku si trochu snehu užili aj v nížinách, dosť pripadlo v Alpách, ale Česko "ostrouhalo".

Teraz sa pôvodne predpovedaný scenár skoro opakuje - najprv v severozápadnom a neskôr možno aj severným prúdenie sa priamo do strednej Európy "skĺzne" tlaková níž po dráhe, ktorú jej pripraví tlaková výš nad Atlantikom. Tá sa má vypoulit smerom k severu, čo je zároveň podmienka celého úspechu, inak by do Európy zrejme znova "vtrhol" oceán so svojou búrlivou silou, ktorú už v polovici januára predviedol.

Aktuálna predpoveď síce nevidí ladovskou zimu v nížinách (na tú by bolo potrebné viac mrazu z východu či severovýchodu), ale hory by si mohli veľa polepšiť - rádovo v desiatkach centimetrov. Ešte viac by potom nachumelilo aj v celom severnom páse Álp.

A americký model GFS nenecháva úplne na blate ani nížiny (množstvo snehu do 29. januára):


Výhľad počasia zo 14. januára si môžete prečítať nižšie.

Prašanové bdelosť: príde budúci týždeň poriadna zima?

Prediktívne modely si na budúci týždeň chystajú pre lyžiarov opäť napínavé čítanie - po premenlivom a skôr teplom počasí naznačujú návštevu zimy.

Ako prvý sa na tučnejšie prídel snehu môžu tešiť v Alpách, najmä na ich juhovýchode, teda v talianskych Dolomitoch alebo rakúskom Korutánsku (tam by prírodný sneh naozaj pomohol!). Výdatnejšie sneženie sa zatiaľ predpokladá z piatka na sobotu a pribudnúť by mohli aj väčšie desiatky centimetrov, možno dokonca cez pol metra. Zatiaľ sú to však len "počítačovej simulácie" a ako je známe, množstvo zrážok nemožno presne predpovedať ani 24 hodín dopredu.

Predpovedané množstvo nového snehu môžete sledovať na mapách Snow-Forecast.com alebo v predpovedi počasia pre jednotlivé strediská na SNOW.cz .

Oba hlavné globálne prediktívne modely - americký i európsky - pritom počítajú od víkendu sa zmenou celkovej poveternostné situácie nad strednou Európou, a to zjednodušene tak, že vplyv teplého Atlantiku vystrieda chladnejšie kontinent, navyše s oblasťou nízkeho tlaku vzduchu, čo by mohlo znamenať snehovo sľubné obdobie .

Takto modeluje množstvo snehu do stredy 21. januára americký model GFS:

Výrazne by si tak polepšili nielen všetky domáce hory, ale sneh by sa mohol udržať aj v nižších polohách.

Je skoro isté, že modely dovtedy "namaľujú" ešte mnoho iných výsledkov, ale prinajmenšom niekde by sa lyžiarske podmienky mohli výrazne zlepšiť.