S deťmi na lyžiach 1. diel - freestyleV sedemdesiatych rokoch ho znovu objavil Američan Rick Borkovec (zase jeden český zárez v pažbe Nového kontinentu), v rokoch osemdesiatych ho už predvádzali Nemci na medzinárodnom kongrese učiteľov lyžovania, v rokoch deväťdesiatych potom prišiel boom v podobe plastových topánok a dnes je telemark plnohodnotným "Snowsport ", ktorého čaro objavujú lyžiari všetkých vekových kategórií, pretekári ho používajú v letnom období pre zlepšenie techniky i koordinácie a deti proste telemark baví. A o tom bude dnes reč.

Prečo telemark?

V našej rubrike sa snažíme ukázať, že nielen alpským lyžovaním a snowboardingom môže byť dieťa živo. Telemark poskytuje kúzlo voľné päty, kontakt so snehom, ktorý deti tak milujú, má blízko k běžkám a výletom v prírode a pri tom všetkom nenápadne rozvíja cit pre sklz, koordináciu a hlavne rovnováhu. Keď už je vaša ratolesť znudená brúsením zjazdoviek hore dole, všetko perfektne ovláda, alebo si to aspoň myslia, a nejaký pokrok alebo zlepšenie techniky je v nedohľadne, neb "ja viem všetko najlepšie", je čas pre zmenu. A tou môže byť práve telemark.

Kedy začať?

Kedykoľvek. Telemark môže byť alternatívou k alpskému lyžovanie, alebo prvým "nástrojom", na ktorom sa deti budú zoznamovať so snehom. V tom druhom prípade ste limitovaní vlastne len veľkosťou topánky. Detské vybavenie je už dnes bežne na trhu, ale najmenšiu veľkosť 210 mondo (21 cm) je vhodná až pre deti vo veku približne 5 rokov.

Telemark je voľná päta a k běžkám má veľmi blízko. Deti môžu teda na lyžiach chodiť, lepšie sa pohybovať a na rozdiel od pevného viazania a vysoké topánky, ktoré poskytujú báječnú oporu pre flegmatický a často vídaný záklon, si nenápadne budujú budúce cit pre rovnováhu, rozloženie váhy a balansovanie na chodidlách. Verte, že na telemarkových lyžiach môžete lyžovať aj alpské, ale vzhľadom na riziko pádu dopredu, spôsobenému voľnou pätou, stojíte automaticky o mnoho viac centrálne, bez zbytočného tlaku do jazykov, alebo naopak zadných opierok lyžiarskych topánok. Telemark je jednoducho o rovnováhe, čo malým šampiónom rozhodne neuškodí.

Bezpečnosť

O telemarku som toho počul už veľa. "Je to moc ťažké, je to náročné na kolená, je to nestabilné, niečo sa mi stane." Lenže je to naopak. Bude to znieť ako propaganda, ale telemark nie je ťažké sa naučiť, nie je ani náročný na kolená a mohli by sme povedať, že zo známych zimných športov je naopak vzorom bezpečnosti a najmenšieho rizika úrazu. Evidujem niekoľko prípadov zranených alpských lyžiarov, ktorí paradoxne po úraze kolena prešli na telemark. Pri telemarku sa nepohybujete, väčšinou, takou rýchlosťou ako na alpských lyžiach, nepôsobí na vás teda tak veľké vonkajšie sily, ako je potrebné sila odstredivá alebo gravitačná, nedochádza teda k takému zaťaženiu lyží a súvisiacim tlakom. To všetko je spôsobené aj viazaním s voľnou pätou. Jednoducho povedané, čo sa vášmu dieťaťu môže stať, keď spadne na bežkách? Práve vďaka voľnej päte takmer nič. Riziká pokrútených nôh, utŕžených väzov a ďalšie typické nepríjemnosti známe z alpského lyžovania pri telemarku takmer odpadajú.Vybavenie

Najmenej náročné je obstaranie lyží. Môžete použiť akékoľvek zjazdové lyže, vrátane twintipových, ktoré dokonca vrelo odporúčam. Hlavne pre deti, ktoré sa budú telemark baviť, jazdiť pozadu a neskôr napríklad aj inklinovať ku snowparku. Topánky môžete vybrať v niekoľkých málo špecializovaných predajniach. Špeciálne detské topánky začínajú na veľkosti 21 mondo, pre väčšie deti s veľkosťami 24 a viac už môžete podľa ich vzrastu a veku zvoliť aj mäkšie dospelých modely. Viazanie môžeme veľmi jednoducho rozdeliť na dva typy. Bez pružín, tzv. 3 pin, a s pružinami. Pre najmenšie deti, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinuté svalstvo, odporúčam jednoznačne jednoduché viazania bez pružín, ktoré vyzerá ako staré bežecké. Jeho nespornou výhodou je aj cena. Pre deti staršie, povedzme od 8 až 10 rokov, už môžeme vybrať klasické pružinové viazanie.

Výbavu pre najmenšie deti zaobstaráte pomerne lacno. Topánky 4500, viazanie 1600, lyže podľa výberu. Pre väčšie nohy a mohutnejšie svalstvo už budete musieť do peňaženky siahnuť hlbšie. Topánky od 8000, viazanie od 3500 korún. Než teda vaše potomkov telemark nenávratne pohltí, využite služby požičovne. Špeciálne detské vybavenie s tými najmenšími veľkosťami topánok a bezpružinovými viazaniami nájdete napríklad v telemarkový škole.Je ťažké naučiť sa telemarkovat?

Dcéra môjho kamaráta jazdí na telemarkových lyžiach od svojich troch rokov. Topánky jej boli na začiatku síce trochu väčšie, ale otec, vášnivý telemarkista, inú alternatívu vlastne ani nepripustil. Anežka sa na telemarkovom vybavenie učila lyžovať. Iné lyže ani nikdy nemala. Jazdila alpsky, keď ju otec vzal za ruku, telemarkovala, rovnako ako on. Teda žiadne násilie. Výsledkom je dnes perfektný postavenie na alpských lyžiach, neuveriteľný cit pre rovnováhu a prirodzený frontálny postoj naučený z prirodzeného telemarkového princípe chôdze.

Obrátene to ale funguje tiež a musím priznať, že lyžiarske začiatky na telemarkový vybavenia sú v našich končinách, na rozdiel od Nórska, úplnou výnimkou.

K telemarku sa skôr dostanú deti neskôr, teda v 8, 9 rokoch, keď už lyžovanie zvládajú, alebo ešte neskôr v teenagerskom veku, keď je lyžovanie už nudí. Ako rýchlo sa naučí dieťa telemarkovat, záleží na jeho lyžiarskych zručnostiach, všeobecne na jeho športovom talente, ale napríklad aj na množstvo zažitých chýb z bežných lyží. Ako to šlo jednému z mojich žiakov, nadanému mladému pretekárovi, uvidíte v mini rozhovore.

Prečo telemark, druhýkrát

Je to neopozerané, je to "cool" a na to vaše potomkov ľahko dostanete. Telemark je dnes vďaka plnohodnotnému vybavenie športom, ktorý možno vidieť na zjazdovke, v snowparku aj vo voľnom teréne. Návrat k prírode, výlety s deťmi za použitia stúpacích tuleních pásov, prirodzený zdravý pohyb a hlavne neuveriteľné množstvo variácií na úrovni slopestylového lyžovanie (triky na zjazdovke), to všetko sú devízy telemarku, ktorý navyše nepotrpí na štýle a čistote prevedení ako alpské lyžovanie. Telemark má len dve ťažké zručnosti. Zahranění oboch lyží (bez ktorého alpské lyžovanie stále funguje, ale telemarkové nie) a rovnomerné rozloženie váhy na obe lyže. Ak toto deti zvládnu, a zvládajú to väčšinou celkom ľahko, je vyhraté. Všetko ostatné už bude len osobné vyjadrenie každého jazdca. Na svete takmer nenájdete dva rovnako jazdiaci telemarkisty, takže ak máte doma športovo založeného intelektuála či individualistu, bude treba pre neho tento šport tým pravým. A hlavne je to zábava so všetkým, ktorá deti pohltí. A to je tiež jediná nevýhoda. Počítajte totiž s ďalšími investíciami do vybavenia.MARKUS LAUER, 12 rokov

Ako dlho lyžuješ?

12 rokov, (haha), nie, asi 10 a pol, nepamätám si to, ale vraj sem mal ešte plin.

Kedy si sa prvýkrát učil telemarkovat?

Asi pred dvoma rokama v Peci.

Bolo to ťažké?

Nie, skôr srandovné.

Ako dlho ti to trvalo, než si to aspoň trochu zvládol?

Tak asi hodinu. To vieš, s dobrým inštruktorom ...

Baví ťa telemark?

Jo, je to hustý!

Čo ťa na ňom baví?

Tučniak! A všetko, čo na normálnych lyžiach neurobíš. (Tučniak je jeden z telemarkových trikov, kedy prepadnete dopredu cez lyže a kĺže sa po bruchu ako tučniak. Pozn.red.)

Myslíš, že ti pomôže napríklad v pretekárskom lyžovanie?

Jo, asi jo.

Lietajú na telemarkisty holky?

No, tak to neviem, ale telemarkisti na dievčatá jo!

V ďalšom diele preberieme freeride s deťmi.