ČTK informovala 5. januára o prvých obetiach lavín vo Francúzsku, ktorá si prišla na desiatky centimetrov nového snehu:

Pod lavínou vo francúzskych Alpách v utorok zahynuli tridsaťročný Čiech a 37-ročný Španiel, ktorí lyžovali mimo zjazdovky. Uviedla to francúzske médiá s odvolaním sa na alpské záchranárov.

Českého lyžiara podľa záchrannej služby zasiahla lavína v Saint-Colomban-des-Villards u alpského strediska Sybelles. Španiela odniesla lavína vo Val d'Isere. V tejto oblasti v utorok iná lavína zranila tiež jedného Francúza.

Česká Horská služba dnes - 8. januára - hlási ďalšiu obeť:

Muž v stredných rokoch dnes dopoludnia utrpel po páde mimo zjazdovku zranenia, ktorá sa ukázala ako nezlučiteľné so životom.

K tragickej udalosti došlo v dopoludňajších hodinách v beskydskom skiareálu Biela. Muž stredného veku na snowboarde vyšiel mimo lyžiarsku trať a narazil do tvrdej prekážky.

Že sú lyžiarske svahy na slovenskom, zasiahnutom silnými mrazmi bez sneženie, veľmi tvrdé až zľadovatenej a že sa sviatočné lyžiari koncentrovali len do niekoľko málo otvorených stredísk, svedčí správa slovenské Horskej záchrannej služby z 31. decembra:

Na Silvestra Záchranári HZS v Jasnej - Nízkych Tatrách ošetrili počas PREVÁDZKY lyžiarskeho strediska 20 zranení z toho 17 na severe a 3 na juhu.

Medzi vážne prípady patril ai zranený snowbordistov z Maďarska, ktory Spadola na traverze Májovej muldy. Na zjazdovka "turistická" si slovenského lyžiarka pádom privodilo otras mozgu, záchranári HZS ju po ošetrenie transportovali na parkovisko, kde ju odovzdali posádka RZP.

V ostatných strediskách, kde zasahujte Záchranári HZS na lyžiarskych svahoch nebolí tolko úrazové. Vo Vysokých Tatrách zasahovali Záchranári ľan v jednom prípade, v Západných Tatrách a Veľkej Fatre dva krát.