Tlačová správa Tatry Mountain Resorts (TMR)

K výsledkom sezóny sa CEO TMR Bohuš Hlavatý vyjadril nasledovne: "Hoci sme opäť prežili jednu z tých teplejších a suchších zím, môžeme ju hodnotiť ako úspešnú. Teší nás skutočnosť, že našich klientov neodradilo počasie a dovolenku a odpočinok trávili v tatranskom prostredí. Veľkou mierou k tomu prispeli výhodné ponuky pre klientov v programe Gopass, zvýšenie počtu klientov sezónny lístkom a hlavne naše orientácia na kvalitu poskytovaných služieb nielen na svahu, ale aj v gastronómii a ubytovanie, čo potvrdili signifikantné nárasty v týchto segmentoch. Okrem toho nárastom pomohli aj eventy organizované v našich strediskách ako Ľadový dóm na Hrebienku alebo mimoriadne úspešný Svetový pohár žien, ktorý sa po 32 rokoch podarilo zorganizovať v Jasnej. "

Začiatok sezóny, Vianoce a Nový rok

Zimná sezóna v Tatrách začala 4. decembra 2015, kedy sa podarilo otvoriť prvý zjazdovky na severnej a južnej strane Chopku v Jasnej a tiež zjazdovky na Štrbskom Plese. Od 5. decembra sa na Chopku lyžovalo na 10 km zjazdoviek a otvorené boli všetky nástupné miesta a po prvýkrát v histórii sa podarilo otvoriť 5. decembra aj zjazdovku Predné Dereše. Počas Vianoc a "zlatého týždňa" (obdobie po Vianociach do Troch kráľov) bol zaznamenaný zvýšený záujem klientov o pobyty v Tatrách spojené s lyžovaním. Horské strediská vo Vysokých a Nízkych Tatrách bola plná, aj keď v úvode sviatkov snehové podmienky neboli úplne ideálne, hostia si užívali zábavu na svahu, relax vo wellness centrách alebo v liptovskom Aquaparku Tatralandia. Hoci na väčšine územia Slovenska bola hmla a počasie skôr pripomínalo jar, v Tatrách si lyžiari užívali dobré podmienky na lyžovanie a strediskám sa podarilo otvoriť o sviatkoch viac ako 80% tatranských zjazdoviek. Postupne sa s koncom roka a príchodom Nového roka zlepšili aj snehové podmienky na zjazdovkách. Mrazivé teploty umožnili opäť spustiť snehové delá.

U hotelových pobytov boli zaznamenané nárasty zo susedných okolitých krajín: väčšinu tvorili domáce slovenskí hostia, potom česky a poľsky hovoriaci hostia, ktorí sa vrátili vo zvýšenej forme skupinových pobytov. Počas sviatočných pobytov vyťažili hotely TMR maximum. Ruský zlatý týždeň si užívali najmä rodiny s deťmi, ktoré v hoteloch TMR trávili dovolenku spojenú s lyžovaním, sánkovaním či zimné turistikou. Už v minulosti bolo v hoteloch TMR veľa ukrajinsky a rusky hovoriacich hostí, a pozitívne je, že trend ani tento rok nebol klesajúci, ale zastúpenie spomínaných národností sa udržalo zhruba na úrovni minulého roka.

Obrovský záujem bol o sviatkoch io najväčšiu tatranskú atrakciu Ľadový dóm na Hrebienku, v ktorom sa konali každú nedeľu koncerty folklóru aj vážnej hudby. Koniec roka oslávili hostia v bazénoch Aquaparku Tatralandia, ale aj v stredisku Vysoké Tatry na Štrbskom Plese, kde sa symbolicky pokrstila snehová vločka. Hostia v Tatrách si užívali doplnkový après-ski program alebo ranné lyžovačku Fresh Track, gastronomické zážitky v podobe zážitkových večerov Full Moon Dinner na Chopku, Sky of Stars Dinner na Skalnatom plese alebo tradičné Tatranskú večeru zážitkov na medzistanicu Štart v Tatranskej Lomnici.

Silné jarné prázdniny a Veľká noc

Celkovo bola zaznamenaná veľmi dobrá návštevnosť aj počas jarných prázdnin, ktoré sa návštevnosťou dotiahli na vianočné obdobie.

16. februára sa pre lyžiarskych fajnšmekrov otvorila najvyššie položená zjazdovka z Lomnického sedla, keď výška prírodného snehu dosahovala až 150 cm. Výnimočnú atmosféru si návštevníci lyžiarskeho strediska Jasná užili na Svetovom pohári žien 5.-7. marca. Touto akciou sa Jasná zaradila opäť na mapu lyžiarskeho sveta.

Silná bola návštevnosť aj na Veľkú noc, kedy si návštevníci prišli užiť do hôr relax spojený s lyžovaním, návštevou Ľadového dómu alebo oddychom v Aquaparku Tatralandia.

Hoci niektoré strediská na slovenské zimnú sezónu ukončila pred alebo po Veľkej noci, v strediskách TMR si lyžiari mohli užívať jarné lyžovanie aj po nich. Od 30. marca sa znížili ceny skipasov v Jasnej o 7 eur a vo Vysokých Tatrách o 5 eur oproti hlavnej sezóne a záujemcovia si predplatením celosezónne skipasu na budúcu sezónu s názvom Šikovná sezónka mohli užívať lyžovačku po celý apríl len za 49 eur.

Na svahoch počas sezóny v Jasnej a Vysokých Tatrách tvorili domáci návštevníci 63%, nasledovali klienti z Poľska (17%) a Českej republiky (9%). Maďarskí návštevníci tvorili 3,5%, klienti z Ruska 2% az Veľkej Británie 1%. Zvyšných 3,7% si rozdelili hostia najmä z Bieloruska, Nemecka, Pobaltia, Rakúska a Rumunska.

Zimná sezóna 2015/16 trvala vo Vysokých Tatrách 136 dní a v Jasnej dokonca 143 dní.

Sezóna v Poľsku

Lyžiarska sezóna v poľskom Szczyrku začala 1. januára 2016 a trvala do 28. marca. Sezónu TMR hodnotia ako priemernú až slabšia, keďže v stredisku zatiaľ operovali so starým a neefektívnym zasnežovacím systémom. Hostia dochádzali z okruhu cca 20 až 50 km od strediska. Pre svoju lyžiarsku dovolenku sa rozhodovali spontánne bez dlhodobého plánovania. Dávali prednosť krátkodobým dvoch až trojdňovom pobytom (až 64%) a prichádzali do na rodinnú lyžovačku s deťmi (37%) alebo ako skupina priateľov (31%). Dôvodom pre výber bola hlavne dobrá prístupová komunikácia, prírodné podmienky a ich blízky vzťah k stredisku.

Najbližšie hospodárske výsledky TMR zverejní za prvý polrok finančného roka 30. 6. 2016.


Hlavné ukazovatele zimnej sezóny 2015/16 Medziročná zmena%
(1. 11. 2015 - 17. 4. 2016)
Návštevnosť horských stredísk +7,1%
Návštevnosť zábavných parkov -5,1%
obsadenosť hotelov +2,8%
Priemerná cena hotelov +4,4%
Tržby horských stredísk +1,6%
Tržby zábavných parkov + 6,1%
Tržby reštauračné zariadenia +12,9%
Tržby športové služby & obchody +19,6%
tržby hotelov +6,4%
celkové tržby +5,5%