Januárovú zimu v strednej Európe dobre začal vpád studeného vzduchu zo severných smerov spolu so solídnym snehovým zásypom najmä pre hory a "zachránila" ju teplotné inverzie v druhej polovici mesiaca. Ťažký mrazivý vzduch, ktorý k nám zatekal a vďaka rozsiahlej snehovej pokrývke sa aj naďalej vytváral, nepustil hlbšie na pevninu teplejší vzduch z Atlantického oceánu, ktorý sa snažil do Európy preraziť, čo mohol - až sa mu to v posledných dňoch podarilo, avšak pravdepodobne len na prechodnú dobu.

Škandinávia drží zimné vyhliadky pre Európu

Pomyselná "mraznička" euroázijského kontinentu totiž tento rok funguje príkladne - generuje dostatok studené vzduchové hmoty, ktorá v podobe tlakových výškou odoláva vpádom atlantických cyklón. Veľmi nádejné je, že sa tlakové výške podarí zabrať oblasť Škandinávie, odkiaľ - pretože prúdenie v anticyklóny sa otáča v smere hodinových ručičiek - môže chlad stekať k juhu do strednej a východnej Európy. Do Škandinávie mal - najmä podľa amerického modelu GFS - skôr či neskôr "vtrhnúť" Atlantik so svojou cyklónou. A pretože tlaková níž sa otáča proti smeru hodinových ručičiek, hnala by do strednej Európy pravdepodobne teplý oceánsky vzduch zo západu až juhozápadu.


Tlaková výš v Škandinávii bude najskôr držať teplo z Atlantiku v šachu a bude dobrým predpokladom pre prípadný ďalší vpád zimy (prediktívnu mapa GFS z 5. 2. pre 12. 2. 2017)

Ani jar, ale ani sibírska zima

Typickým rysom tohtoročnej zimy je patová situácia medzi teplým Atlantikom a studeným kontinentom - hoci oceánske cyklóny, dobre živené cez východnú Kanadu studeným arktickým "palivom", sa snaží dostať do Európy, mohutná tlaková výš nad východom zmrazeného kontinentu im v tom nad očakávania úspešne bráni. A pat môže pokračovať aj naďalej, pričom riziko zvratu na obe strany (predčasné jar i tuhá zima) zostáva prítomné. Stredná Európa sa totiž nachádza viac či menej na hranici oboch vplyvov.

Holomrazmi pravdepodobné, sneh konečne aj do južných Álp

Vzhľadom na to, že Škandinávii obsadzuje anticyklóna, nezostáva Atlantickým cyklónám nič iné, než sa vydať južnejší drahú do Stredomoria a konečne "nasypať" aj do južných Álp. V strednej Európe síce vďaka približne východnému prúdeniu prituhne, ale veľké sneženie sa zatiaľ očakávať nedá. Veľmi zaujímavý ale môže byť následný vývoj.

Veľkolepá rozlúčka zimy stále možná

Anticyklóna v Škandinávii je vynikajúci nástroj, ako v Európe zablokovať vplyv Atlantiku. Aby ale mohla predviesť naozajstnú zimné parádu, je potrebné, aby sa "roztiahla" ešte viac na západ smerom k Islandu a po svojej východnej strane "poslala" do strednej Európy priamou cestou mrazivý vzduch z Arktídy. Je to však len jeden zo scenárov, kedy "porazeným" v neutíchajúcim súboji bude Atlantik. Predpovedané varianty vývoja sú pomerne rovnomerne rozprestreté, takže čisto teoreticky je zatiaľ najpravdepodob­nejšia "niečo medzi" - závan zimy tak ešte môže prísť, prinajmenšom v "odľahčenej" verzii.


Porovnanie variantov vývoja teploty v hladine 850 hPa (cca 1 500 m nm) z 5. 2. - na týždeň sa ochladí a ďalej sú možné ako predjarný, tak zimné scenáre

Tromfy držia polárne vortex

Koncom januára došlo k náhlemu stratosférickému otepleniu (Sudden stratospheric warming), kedy vo výške cca 30 km nad Arktídou teplota prudko vzrástla z obvyklých -60 až -80 ° C na +10 ° C. Tento nepravidelný jav má značný potenciál - podobne ako horúci nôž na zmrzlinu - narušiť tzv. Polárne vortex, teda vír studeného vzduchu, sústredený nad polárnymi oblasťami severnej pologule. V krajnom prípade môže dôjsť k "otočke" stratosférického výškového prúdenia zo západného na východné, čo sa potom prejaví aj v troposfére - typicky tiež oslabením alebo zastavením západného prúdenia a ľahšieho "vyliatie" ľadového vzduchu z Arktídy na juh. Ak "otočka" nastane, dosiahne stratosfére oteplenie stupňa major warming, pokiaľ nie, ide o minor warming. Začiatkom februára síce k "otočke" došlo, ale len veľmi krátko. Aj tak je polárny vortex v pomerne oslabenej kondícii, čo značí aj predpoveď jeho vývoja počas februára - záporné hodnoty zjednodušene značí, že západné prúdenie nebude mať veľkú silu a Arktída sa o "svoju" zimu s miernymi zemepisnými šírkami rada podelí.


Predpoveď indexu AO z 5. 2. 2017 - polárne vortex by mal zostať v stave, ktorý umožňuje prieniky studeného vzduchu z Arktídy na juh


Predpoveď teplotné odchýlky v Európe vo februári 2017 podľa amerického modelu CFS z 31. decembra vs. z 5. februára - na rozdiel od SHMÚ, očakávajúci teplotne priemerný február, predpovedajú Američania nadpriemerné teplo, aj keď oproti prognóze z konca januára "uberajú"


Archív: ako sa vyvíjali vyhliadky na zimu 2016/17?