Úderom poludnie sneh oťažieva, muldy sa mení na hrče. Nohy začínajú páliť v stehnách a my sa opäť zlorečíme, že sme s tohtoročné fyzickou prípravou nezačali skôr. Pri pohľade na zžieravou zjazdovku potom veľa lyžiarov stráca chuť do ďalšieho jazdenie.

Čo s tým? Riešením môže byť tzv. Allterrain lyže. Ak totiž hľadáte lyže, na ktorých si solídne zajazdíte na upravenej zjazdovke, tak aj na rozborené piestoch a zároveň vám dovolí si užiť jazdu v prašane, potom sú tieto lyže presne pre vás!

Allmountainová lyže je trend posledných sezón. Jej univerzalitu si zamilovalo veľa lyžiarov, a preto tento typ lyží začali vo väčšom meradle vyrábať a predávať už aj všetky veľké značky. Či už ste začiatočník, alebo skúsený lyžiar, tieto lyže vás nesklamú v žiadnych podmienkach, ktoré vás na horách môžu stretnúť.

Tieto lyže sú pod viazaním široké 95 mm a viac. Majú väčšiu camber sprevádzaný rockerom na špičke, niekedy aj rockerom na pätke lyže. Širšieho rozmeru sa ale netreba báť! Naopak, pri jazde na hrane vám lyže poskytnú vďaka širšej ploche väčšiu stabilitu a len tak nejaká mulda vás nerozhodí. Keď už sa lyže má čoho chytiť (na menčestru, čerstvého alebo mokrého snehu), potom je allterrain lyže vo svojom živle a dokáže vám sprístupniť novú dimenziu lyžovania.

Niektorí môžu namietať, že široká lyže s cca 100 mm pod viazaním bude lenivá a pomalá pri prehranenie. To je pravda len čiastočne. Širšie allmountain lyže sú konštruované tak, aby boli pri prechode do nového oblúka svižné a dynamické. Tomu pomáha aký veľký camber, taper, tak i (niekedy) mäkšie špička. Zvyknúť si na takú širšiu lyžu nie je problém ani pre mierne pokročilého lyžiara. Okrem vyššej stability na zjazdovke, či už je v akomkoľvek stave, vám širší allmountain lyže umožní aj zábavnú jazdu v teréne. V čerstvom prašane vás skvele ponesie a aj v ťažšom snehu sa nestratí.

V rámci tejto kategórie lyží si na svoje prídu všetky typy lyžiarov. Tí športové, ktorí potrebujú stabilitu v rýchlosti, by mohli oceniť tuhšie, ťažšie a energickú lyži, akou sú napríklad Line Supernatural 100, Armada Invictus alebo Atomic Vantage 95. hravejšie jazdci užívajúci si aj jazdu v menšej a strednej rýchlosti by určite nemali prehliadnuť Armada TST , Atomic Backland FR 102 a Line Sick Day 95. Výrobcovia myslia aj na freeskierov, ktorí okrem zjazdovky a terénu chcú drviť aj v snowparku. Line Sir Francis Bacon alebo Faction CT 2.0 sú toho vzorovým príkladom.

Ak budete mať niekedy príležitosť, širšie lyže vyskúšajte. Som presvedčený, že vás, rovnako ako nás a našich zákazníkov, ich univerzálnosť priamo nadchne.


jakub Janoušek
prevádzkovateľ freeski / freeride obchodu Snowpanic.cz


PS U nás vo Snowpanic shope si zakladáme na čo najbližšie znalosti každého ponúkaného modelu, osobne testujeme väčšinu lyží, čo predávame.


www.snowpanic.cz