A ak spojenie noha a topánka nefunguje optimálne a vyššie spomínané tlaky pôsobí skôr bodovo, môže to prinášať bolesti a menej presné ovládanie lyží. Veľkou mierou vie tieto problémy riešiť športové vložky do lyžiarskych topánok, a z toho dôvodu v alpských krajinách takmer nekúpite zjazdovú topánku, bez toho aby vám vyškolený predajca nenavrhol jej osadenie vhodnú športovú vložkou. Aj u nás sa lyžiari vzdelávajú a kvalitné lyžiarske špeciálky rozširujú svoju ponuku o "hotovej" a tiež individualizované vložky do topánok.

Skúsime v rýchlosti načrtnúť, komu a ako môžu vložky pri lyžovaní pomôcť.


Rekreační lyžiari - pomôžu od bolesti

Pohodovo lyžující dámy a páni si väčšinou kupujú menej "výkonné" topánky, ktoré majú nižšiu flexi (sú z mäkších materiálov) a majú široký a priestranný skelet, v ktorom je umiestnená vnútorná topánka zo silného mäkkého materiálu. A to je zárodok pre vznik problémov, ktoré môžu vyústiť najmä v bolesť, nepríjemné otlaky či pľuzgiere. Ako sme písali, tak dôležité je, aby noha v topánke sedela dobre, a to platí aj pre rekreantov. Topánočka v rekreačných lyžácích sa celkom rýchlo vytlačí, okolo nohy a chodidlá začínajú vznikať medzery, v ktorých sa noha potom pohybuje. Logickou reakciou je dotiahnutie spodných praciek topánok, čím sa ale zvýši tlak zhora, klenba nohy sa rúcajú, bolestivé stavy sa zhoršujú. V tomto prípade vhodne zvolená vložka pomôže podoprieť klenbu a usadí nohu v správnej polohe, čím aktívne predchádza niektorým bolestiam, a aj v rekreačnej obuvi zlepšuje kontrolu na lyží.

Športoví lyžiari - presnejšie ovládanie lyží

Lyžiari s výkonnostnějšími ambíciami volia športovejší topánky, ktoré majú jednak vyšší flexindex a majú užšie prevedenia skeletu. Zjednodušene platí, že čím výkonnejší / športovejší model topánok, tým má tuhšie a užšie skelet, preto "najagresívnejší" parametre majú závodné nekatalógový modely zjazdových topánok. Športové lyžiar spravidla vie, že by si mal dať pozor, aby si nekúpil zbytočne veľké topánky a bude ich vyberať starostlivo tak, aby mu čo najlepšie sedeli. Naviac môže využiť moderných technológií tvarovanie skeletov a vypeňovacie topánočiek. Ale nikdy by nemal zabudnúť športové vložky, v jeho prípade najlepšie individuálne tvarované. Dôvod je zrejmý: ešte lepšie usadenie nohy v topánke a komplexné rozloženie tlaku na čo najväčšiu plochu chodidla a tomu presný a okamžitý prenos síl, teda lepšie vedenie a cit pri ovládaní lyže.

Kedy a kde vložky kúpiť

Najlepšie je zaobstarať vložky priamo pri kúpi nových zjazdových topánok. Dobré špecializované obchody by mali mať také športové vložky v ponuke, rozhodne aspoň Duté hranové modely podľa klenby nohy alebo aj systém pre individuálne tvarovanie vložiek . Samozrejme môžete kúpiť vložky aj neskôr, ale zaberie vám to viac času a medzitým bude vaša lyžovanie pravdepodobne menej komfortné a kvalitné.

Za koľko?

Ako základ môže dobre poslúžiť lyžiarska vložka SIDAS WINTER 3D COMFORT , ktorá je odizolovaná a určená pre zimné aktivity ako je lyžovanie a snowboarding. Izolačný materiál pod celou časťou chodidla zabraňuje prenikaniu chladu a úniku tepla, vložka zaistí lepšie usadenie nohy vo zjazdové topánke a taky potrebnú podporu klenby. Tento model stojí 740 Sk.

Ako zástupca najvyššej kategórie individuálne tvarovaných vložiek môžeme uviesť model SIDAS CUSTOM WINTER PRO . Je to model optimalizovaný pre lyžiarov a korčuliarov s dôrazom na vyššiu tuhosť v klenbové a pätovej časti. Konštrukcia je vyvinutá tak, aby maximálne podporovala chodidlo po celej jeho plôške, pričom svojou vyššou tuhosťou odoláva aktívnejšiemu a silovějšímu pohybu. Noha tak minimálne mení svoj tvar pri zaťažení. Možno pridať aj pätovej stabilizátor, čím sa dosiahne dokonalejšie stability vložky v obuvi. Jej doporučená cena je 2 220 Sk.

Sidas ladí vložky už od roku 1975

Kompletnú (a bohatú) kolekciu vložiek ponúka značka SIDAS, ktorá bola založená lyžiarskymi inštruktormi lyžovania už v roku 1975. Oni aj ich klienti mali pri lyžovaní rovnaké problémy, aké máte možno aj vy, a rozhodli sa ich riešiť. Neustále vyvíja technológie a vybavenie, ktoré odstraňujú bolesti nôh pri lyžovaní. Napríklad ako prvé prišli s metódou "tvarovanie lyžiarskych vložiek na mieru".

Produkty Sidas nájdete v Českej a slovenskej republike vo viac ako dvoch stovkách špecializovaných lyžiarskych, športových a outdoorových predajní .


Viac o problematike vložiek do lyžiarskej obuvi a bootfittingu nájde na www.sidas.cz .