Völkl ako lyže pretekárov

Zhruba pred dvadsiatimi rokmi boli "Felkl", ako sa im slovensky hovorí, známe ako dravé lyže tých najlepších a najrýchlejších pretekárov na svete, a to najmä v rýchlostných disciplínach. Stačí ich spomenúť na úspechy Alexandry Meissnitzer a Hilde Gergo na olympijských hrách v Nagane. V súčasnej dobe nie je o značke v súvislosti so zjazdovým lyžovaním toľko počuť hlavne kvôli tomu, že špičky svetového alpského lyžovania volia iné značky a lyžiari zo stajne Völkl vo svetovom pohári zas až toľko nežiari. Hoci ich najvýraznejšou osobnosťou je rakúska lyžiarka Eva-Maria Brem, ktorá sa v roku 2016 štyrikrát umiestnila na stupňoch víťazov.

Na rýchlostnej disciplíny sa však so značkou Racetiger zameriavajú stále, čoho je dôkazom i česká reprezentantka Klára Křížová, ktorá sa špecializuje na zjazd a super G. Klára, ktorá vyzerá ako princezná a sama o sebe tvrdí, že je taká "tigrie princezná", si na princeznú ako malá často hrala a požičiavala mamičkinej poháre, víťazné korunky a medaily. Najradšej samozrejme tú bronzovú z Olympiády v Sarajeve 1984. Dodnes sníva o tom, že sa jej tiež podarí si vybojovať tú svoju "veľkú" medailu, a ide si za tým ako lev. Alebo skôr ako tiger, podľa ktorého sa volajú jej pretekárske lyže. Takže, ak máte doma nejakú princeznú a chcete z nej vychovať lyžiarsku šelmu, neváhajte siahnuť po týchto spoľahlivých lyží s veľkou výdržou.

Široká ponuka lyží

Hoci Racetiger je najznámejším produktom tejto bavorskej firmy, portfólio jej produktov je oveľa širší. Nájdeme u nich všetko od pretekárskych zjazdových lyží, všestranných zjazdových lyží, freeridových a freestylových lyží, vybavenie na ski alpinizmu po snowboardy. Všetko je samozrejme k dispozícii aj v dámskych a juniorských, čiže detských, variantoch. Súdiac podľa počtu profesionálnych zástupcov pri jednotlivých športov môžeme usúdiť, že sa Völkl snaží cieliť predovšetkým na freestylistov, ktorí si môžu vybrať zo širokého portfólia farieb a dizajnu.

Volkl Racetiger SC Uvo

A ako sa v tej širokej ponuke lyží od Völkl zorientovať? Ako už bolo povedané, profesionáli jazdí na Racetiger, čo sú lyže upravené na rýchlu carvingovú jazdu po upravenej zjazdovke, ktoré neodpustí ani jedinú chybičku. Aktívny športovci a šikovní lyžiari si potom môžu vybrať medzi modelmi RT Speedwall, ktoré ponúka rýchly prechod z hrany na hranu a dynamickú jazdu a modely RT UVO, určenými pre dlhšie oblúky a väčšiu stabilitu v rýchlosti. Športový lyžiari, ktorí nevynikajú technickým prevedením svojej jazdy, ale za to nemajú strach a dokážu si nájsť zábavu v každom teréne, si potom môžu vybrať z niekoľkých modelov a farieb lyže CODE. Aj u CODE nájdeme rozlíšenie na Speedwall a UVO, opäť s rovnakými charakteristikami. Speedwall teda pre presné, rýchle striedanie oblúkov na hranách a UVO pre univerzálnejšie a uvoľnenejší štýl jazdy. Špeciálne pre dámy potom Völkl ponúka ľahké a ľahko ovládateľné lyže FLAIR.

Volkl Code Uvo E

V Juniorské kategórii je to ako cez kopirák. Racetiger pre tie najšikovnejšie deti na upravenú zjazdovku. Model Racetiger Motion (RTM) sa hodí na všetky povrchy a pre ľahké získavanie ďalších zručností. Model Chica je určený špeciálne pre malé dievčatká.

Menej tradičné kategórie majú aj menej známe názvy. Pre výstupy po horách si môžeme vybrať z modelov Nanutaq, Nanuq aVTA88 (prípadne iné číslo). Tu záleží na váhe a materiálu, ktorý sám ski alpinista preferuje. No a nakoniec lyže pre freeride a pre freestyle, každý model má vlastný názov, dizajn a farbu, preto je na každom dobrodruhovi, pre ktorú variantu sa rozhodne. Či tak alebo tak, odporúčame si lyže pred kúpou vždy vyskúšať.

doplnkový tovar

Bavorská značka sa ale za takmer sto rokov svojej existencie poriadne rozrástla a teraz už nerieši iba lyže a dosky, ale aj doplnkové vybavenie, a preto v jej obchodoch nájdeme okrem výrazne oranžových lyží i palice, tašky, batohy, oblečenie a tulenie pásy.

A pre istotu dodávame, že do stabilné a spoľahlivé rodiny výrobkov značky Völkl patrí aj prilby a viazanie značky Marker. Jedná sa opäť o známe, kvalitné a spoľahlivé výrobky, ale napriek tomu je dôležité dbať na správne nastavenie viazania, ideálne na stroji. Správne musí padnúť aj helma. Tú si u marker môžete vybrať buď uspôsobenú na zjazdovku, do freestyle parku, alebo do voľného terénu.