Dnes už každá topánka značky Atomic, ktorá oslovuje aspoň trochu náročnejších lyžiarov, disponuje technológiou Memory Fit. Či už sa jedná o najvýkonnejší pretekárske modely z radu Race Ti, allmountainové novinky Hawx Ultra alebo širšie Hawx Magna, či skitouringové Backland. Dôsledok je zrejmý - každá topánka padne na ktorúkoľvek nohu, čo posúva lyžiarsky zážitok ako v zmysle výkonu, tak komfortu.

Čo je vlastne Memory Fit?

V súčasnej dobe ide o najrýchlejší technológiu, ktorú je možné individuálne prispôsobiť lyžiarske topánky každému jednotlivému užívateľovi. Tepelné tvarovanie prebieha takmer súčasne na všetkých častiach lyžiarske topánky - vnútorné topánočke, spodnom dieli skeletu a komína. V prvej fázi prebieha v špeciálnej rúre iba nahrievania skeletu. To trvá pri teplote 117 ° C len 5 minút. Po rozohriatie skeletu a jeho vybratí z rúry sa do neho vloží vnútorná topánočka - ktorá následne prijme od horúceho skeletu práve toľko tepla, aby sa dala vytvarovať - ​​a potom prichádza na rad zákazník. V zapnutých topánkach strávi 2 minúty v lyžiarskom postoji, než si topánočky a skelety zapamätajú nový tvar podľa lyžařových nôh. Poslednou fázou procesu je ochladenie topánok, ktoré má v tú dobu zákazník stále na nohe. K tomu dochádza pomocou špeciálnych chladiacich obalov, do ktorých sa lyžiarske topánky zabalí na iba 5 minút. Celý proces trvá neuveriteľných 12 minút. Len u špecifických modelov Backland počítajte s dvojnásobne dlhou dobou procesu.

výhody tvarovanie

Výhody individuálneho prispôsobenia lyžiarske topánky sú jednoznačné. Pre niekoho to môže byť lepší výkon. Topánka lepšie prilieha najmä v oblastiach palcovej a malíčkovej hrany, priehlavku, členkov, ale aj päty, ktorá často nesedí v topánke úplne ideálne. To všetko znamená v súčte lepšie a rýchlejšie reakcie lyží na pokyny lyžiarov. Pre niekoho môže byť dôvodom na tvarovanie komfort a eliminácia otlačenín v oblasti predpriehlavkových a členkov. Vďaka materiálu Memolink používanému ako prímes do skeletov môže byť topánka v oblasti predpriehlavkových (najširšej časti chodidla) rozšírená až o 6 mm (3 mm na každú stranu), v prípade oblasti členkov dokonca o 10 mm (5 mm na každú stranu). Pozitívne to ovplyvní aj cirkuláciu krvi, čo zase zlepší tepelný komfort lyžiarov. Je už naozaj len málo zákazníkov, ktorí výhody Memory Fit výrazne nepocíti.

www.atomic.com