Dlhšie lyže nebrať

Ak vaše deti s lyžovaním len začínajú, odporúča sa vyberať lyže tak, aby im siahali po ramená. Veľmi ľahko sa môže stať, že ak dieťaťu kúpite lyže tak akurát, ďalšiu sezónu už mu budú krátke. Teoreticky sa to dá riešiť nákupom dlhších lyží, ale pred tým odborníci varujú. Kým deti perfektne neovládnu techniku, na dlhších lyžiach sa budú trápiť, budú mať problém so zatáčaním aj brzdením a nielenže sa budú pomalšie zlepšovať, ale ešte im bude hroziť väčšie nebezpečenstvo úrazu. Všeobecné pravidlo je, že dĺžka by mala byť zhruba o dvadsať čísel kratšia ako je výška dieťaťa čiže lyže k brade sú stávkou na istotu.

Voľné topánky naučí zlozvyky

Jednoduché to nie je ani s výberom topánok. Dá sa to riešiť rôzne. V snahe, aby lyžiarky vydržali dieťaťu čo najdlhšie, vyberajú niektorí rodičia topánky napríklad aj o dve čísla väčšie a okolo detských členkov je potom temu tromi pármi hrubých ponožiek. Ako ale môže človek chcieť po dieťati, aby sa naučilo poriadne lyžovať, keď mu topánka nesedí? U detí platí to isté, čo u pretekárov svetového pohára. Topánka musí padnúť. Zatiaľ čo u profíka sú dôvody zrejmé - ide o výkon a o čas, u vašich detí sa pridáva ešte psychika a stúpajúca riziko zranenia vo voľných topánkach. Spomeňte si, ako málo stačí, aby človek deťom nejakú činnosť raz pre vždy otrávil. Topánka o dve čísla väčšie spôsobí nestabilitu a tendenciu jazdiť v záklone, čo je zlozvyk, ktorý sa ťažko odnaučuje. Predstava, že by topánka dieťaťu vydržala viac ako jednu sezónu, je z ríše fantázie. Ak bude všetko fungovať tak, aby ich to bavilo, budú s vami jazdiť s nadšením a bez odvrávania. Treba je to nadchne tak, že sa časom pustí aj do pretekania! Predpokladá to však, že výbava bude s vaším malým zjazdárom priebežne rast a to niekedy aj počas jednej sezóny. Je to fakt, ktorý si nevymysleli marektingoví manažéri, ale príroda.

Paličky i prilba tak akurát

Správnu dĺžku paličky zistíte tak, že by mala pri zapichnutie do snehu paže zvierať s predlaktím pravý uhol. K premeranie v obchode alebo požičovni s pevnou podlahou prútik otočte hore nohami a nechajte ju dieťa uchopiť pod krúžkom. Bez možnosti vyskúšať prútiky osobne vynásobte výšku dieťaťa koeficientom 0,7. Výsledkom bude zodpovedajúca dĺžka paličky v centimetroch.

Máloktorý rodič sa dneska odváža vziať dieťa na svah bez prilby. Najväčšie riziko hrozí skôr zo strany ostatných dospelých jazdcov. Ale aj hlava rastie, a pretože prilba by nemala tlačiť ani vaklat a padať do očí, vyžaduje aj prilba pravidelnú výmenu za väčšie.

Koľko stojí nákup?

Aby sme zistili, aká variant vyjde výhodnejšie, rozhodli sme sa nakúpiť a požičať vybavenie od rovnakých značiek. V Hervis Sportu sme objavili nové lyže Atomic Race Ti Jr. II s viazaním XTE 045 za 173 Eur a třípřeskové přeskáče Atomic Waymaker Jr 3 za 85 Eur (po zľave). Vo Sportisimo sme výbavu doplnili paličkami Leki Rider za a prilbou Bolle B-UP za 37 Eur. Kompletná výbava tak prišla na 312 Eur. Z väčšej časti sa dá predpokladať, že budúcu sezónu budete musieť celý set obnoviť. Otázka znie - nejde to inak?

Celoročné požičovňa

Skúsili sme sa pozrieť do ponuky pražskej požičovne Simplertent. Ponúkajú ten istý lyžiarsky set pri využití akciovej zľavy s IKEA FAMILY kartou za 55 Eur na celú zimu vrátane servisu a nastavenie. Za púhych 9 Eur si na rok požičiate ešte helmu. Všetky veci sú úplne nové, takže Ježiško môže darčeky pod stromček zaobstarať aj tu. A vám budúci rok odpadne starosť s predajom nepotrebného vybavenia - jednoducho si skočíte požičať opäť nové, ktoré bude lepšie zodpovedať veľkosti vášho malého zjazdára, ktorý za tú dobu opäť o niečo povyrástol. K zapožičanie je potrebné zložiť zálohu 55 Eur, ktorá vám bude po vrátení vecí vrátená.

Ak nechcete mať lyže doma cez leto, môžete ich vrátiť hneď po zime a prípadne rovno využiť sezónne požičovne bicyklov a nové kolo deťom s minimálnymi nákladmi dať napríklad k narodeninám alebo za dobré vysvedčenie. Pre vybavenie si môžete zájsť do požičovne v Prahe na Flore alebo na Zličín na parkovisku pri obchodnom dome IKEA. Všetko si ale môžete vybrať online na stránke požičovne a ak budete chcieť, Simplerent vám ich privezie bez práce rovno domov. V dodávke je vždy široký výber všetkých vecí pre prípad, keby niečo nesedelo a bolo treba siahnuť po inej veľkosti. Všetko je možné vyskúšať v pokoji priamo pred vaším prahom.

Správna veľkosť

Čo sa týka veľkosti, je jedno, či sa Ježiško rozhodne darčeky kúpiť alebo požičať. Dôležité je, aby sedeli. Ak chcete zachovať moment prekvapenia, mali by ste deti zmerať nejako nenápadne, ideálne formou hry. Vedieť by ste mali obvod hlavy, veľkosť nohy a výšku k brade. Ak si nie ste istí číslom topánky, stačí obkresliť vložku. Aj keby niektoré veci nesedeli, dobrý predajca aj požičovňa vám tovar vymení aj medzi sviatkami za viac pohodlné.

Kupovať či požičiavať?

Predpokladajme, že budete chcieť lyžovať tri zimy s dieťaťom vo veku 4 až 7 rokov. Pretože dieťa porastie, v priemere budete za tú dobu musieť kúpiť dvoje lyže, troje lyžiarky dvoje palice a dvojaký helmu. Keď to všetko spočítate, výsledok bude neúprosný. Pri nakupovaní vlastnej novej výbavy v zodpovedajúcej kvalite vás bude náčinie na tri roky stáť 709 Eur plus minimálna 22 Eur za servis. V požičovni Simplerent tie isté veci vyjdú na 165 Eur plus 18 Eur za helmy. Lyže budú vždy servisované a viazané spávne nastavenej. Nie je lepšie deťom výbavu požičať a za ušertřené peniaze ísť na rodinou zimnú dovolenku?

Detská výbava sa dá samozrejme vyriešiť nákupom vlastných vecí, ktoré po sezóne zase o polovicu lacnejšie predáte. Na koľko si však ceníte svoj čas a energiu nutnú na zabezpečenie všetkých potrebných vecí? V požičovni Simplerent získate cenovo dostupné, kvalitné a správne vybavenie pre každé dieťa bez nutných kompromisov.

Viac informácií na www.simplerent.cz


Služby SimpleRentu využíva aj Roman Šebrle