Nová lanovka na juhu

Lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry nezostane ani túto zimnú sezónu nič dlžné svojej povesti TOP strediska a strediskových vylepšeniami a významnými investíciami akou je napríklad nová 15-miestny lanovka Doppelmayr na južnej strane Chopku. Lyžiari, ktorí na Chopok prichádzajú zo smeru Banská Bystrica a Brezno budú mať túto sezónu svoje obľúbené lyžiarske stredisko oveľa dostupnejšie. Komplikované prestupy z lyžiarskych vlekov a zo sedačkovej lanovky na kabínkovou sú už minulosťou. Trasa kabínky, ktorá premáva z polovice kopca na jeho vrchol, teda v úseku Kosodrevina-Chopok, je teraz spojená s novou 15-miestny lanovku už od nástupného miesta Krupová. Úsek tejto lanovky na novej trase Krupová-Kosodrevina posilní dopravu práve pre návštevníkov parkujúcich v nižšie položenej a ľahšie dostupné lokalite Krupová. Vďaka tomu sa lyžiari komfortne vyvezú po celej dĺžke trasy až na Chopok dvoma za sebou nadväzujúcimi 15místnými lanovkami.


Lepšie snehové podmienky

Sneh na Chopku garantuje systém technického zasnežovania, ktorý sa rozšíri o 3,4 km na južnej strane ao 0,9 km na severnej strane Chopku. Komfortnejšiu lyžovačku na prepojených svahoch zaistí nové snežné zábrany, nové bezpečnostné siete, či terénna úprava strmších úsekov na zjazdové trate na Jeleňom Grúni. Na štyroch nástupných miestach na severnej i južnej strane Chopku budú pre lyžiarov inštalované zobrazovače čakacích dôb na lanovky. Zlepšenie úpravy zjazdoviek snežnými pásovými vozidlami / SPV / v lyžiarskom stredisku Jasná Nízke Tatry zaistí technologické inovácie v podobe profesionálneho softvéru SNOWsat. Systém riadenia s meraním hĺbky snehu a jeho vývoja v celom lyžiarskom stredisku je založený na satelitnom určovania polohy SPV. SNOWsat takým spôsobom zvyšuje účinnosť SPV na zjazdovke a tiež ich monitorovanie znižuje spotrebu paliva, ale hlavne šetrí sneh na zjazdovkách, pretože ho SPV s pomocou inteligentnému programu, vie efektívne rozhrnúť na požadovanú hrúbku.


Širší sieť skibusov

V spolupráci s OOCR LIPTOV stredisko naďalej zvyšuje kvalitu a rozsah regionálnej siete skibusov a to v záujme rozširovania tradícia využívania tejto formy prepravy do strediska. Vzhľadom k pozitívným ohlasom na zabezpečenie kyvadlovej dopravy počas Svetového pohára žien v Jasnej od marca tohto roka, je stredisko pripravené v prípade požiadaviek vyplývajúcich z dopravnej situácie zaisťovať do strediska kyvadlovou dopravou. Nový koncept statickej a dynamickej dopravy prinesie aktívnu koordináciu automobilovej dopravy s prepojením na centrálny dispečing. Turistický centrálny dispečing bude pohotovo vyhodnocovať vzniknutej situácie v celom lyžiarskom stredisku a následne ich komunikovať na klientov prostredníctvom strediskového rozhlasu, informačných tabúľ a LCD obrazoviek až po sociálne siete, web stránky www.jasna.sk .


Vyššia bezpečnosť na zjazdovkách

Bezpečný pohyb po zjazdovkách už niekoľko sezón sleduje skipatrola - tzv. Bezpečnostná hliadka na lyžiach, ktorá je tento rok v Jasnej posilnená na 15-členný tím. Ich funkcia dodržiavanie prevádzkového poriadku a bezpečnosti v stredisku, monitorovanie stavu zjazdoviek a označovanie problematických miest, či spolupráca s HZS, bude rozšírená aj o funkciu informátorov a organizáciu nástupných a výstupných koridorov na určených miestach.


skialpinizmus

Skialpinizmus sa už niekoľko rokov stáva masovou akciou aj na lyžiarskych zjazdovkách, kde práve neakceptovanie základných bezpečnostných pravidiel samotnými skialpinistov, komplikuje pohyb bežné lyžiarov po zjazdovkách. Od zimnej sezóny 2016/17 pristupuje lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry k vyčleneniu koridorov pre skialpinistov. Dve trasy (základná - zelená a ťažšie - červená trasa) na oboch stranách Chopku budú vytýčené 1,5-2 metre na okraji zjazdoviek podľa snehových podmienok. V prípade dostatku snehu budú označené za hranicou zjazdoviek a oddelené od trate denne vymedzovacími tyčami približne každých 25 metrov. Pre zvýšenie bezpečnosti skialpinistov v súvislosti s prevádzkou strediska a zamedzením znehodnocovaniu upravených zjazdoviek v noci, budú skialpinisti informovaní a upozornení aj prostredníctvom vývesných tabúľ s mapami skialpinistických trás a pokyny pre bezpečný pohyb skialpinistov na nástupných bodoch koridorov. Stredisko zároveň zverejňuje mapu skialpinistických koridorov na Chopku podľa jednotlivých náročnosťou, ktorú spolu s pokynmi pre bezpečný skialpinizmus nájdu priaznivci tejto aktivity na web stránke strediska a na nástupných bodoch koridorov.


Lyžovanie s najmenšími

Lyžiarska škola MAXiland v lokalite Biela Púť pripravila pre malých lyžiarov moderné lyžiarsku pomôcku tubingová kolotoč Sunkid Rotondo. Vďaka zábavné a hravé pomôcke sa deti naučia ako udržať rovnováhu a stabilitu na lyžiach, ako zostať v lyžiarskej stope, udržať si jej šírku a zároveň ako sa pripraviť na jazdu skutočným vlekom. Koncept celej lyžiarskej školy prechádza tento rok revolúciou v podobe skupinových lekcií s novými jednotnými animáciami a príbehy. Počas piatich vyučovacích dní bude pre najmenších výučba lyžovania obohatená o edukačné hry a príbehy a čas lekcie sa bude predlžovať. Produkt je určený pre širokú verejnosť za veľmi prijateľných podmienok. Cieľom lyžiarske školy MAXiland vo všetkých strediskách TMR je zásadne prispieť k výchove novej dobre lyžujúcej mládeže.


nové centrum

Jasná bude mať svoje Centrum. V minulom roku začala výstavba prvej fázy realitného projektu Centra Jasná, ktorá už túto zimu prináša novinku v podobe námestia pri štýlovej horskej reštaurácii Happy End. Prestavbou Happy Endu sa zlepšil komfort prístupu k pokladniam, či možnosti nákupu v novom značkovom športovom obchode a tiež sa posilnila kapacita reštaurácie Happy End, kde sú k dispozícii počas zimných mesiacov dve poschodia. Súčasťou nového polyfunkčného Centra v srdci Jasné je aj prebudovanie administratívne budovy starej pošty na nový 4-hviezdičkový boutique Hotel Pošta ****. Rodina TMR hotelov sa tak rozrastie o špecifický ski-in ski-out hotel sa silne individualizovaným servisom orientovaným na individuálne predstavy a želania hostí. Komorné hotel s avantgardným a moderným dizajnom vedľa nástupnej stanice lanovky Grand Jet Biela Púť ponúka 24 izieb a 14 apartmánov. Punc exkluzivity dotvárajú concierge služby. Bližšie na www.hotelposta.sk


Skipas a vstupenka do aquaparku v jednom

Novinkou tohto roka je prepojenie lyžovania aj na aqupark, teda pri doplatku za aquapark je možné využívať skipas a AQUAPAL v ten istý deň.


www.jasna.sk