Milý pane, predpokladám, že dojča pre vás znamená dieťa, ktoré ešte neprešlo na tuhú stravu. Teda v pediatrickom vnímania do jedného až jeden a pol roka života. Dnes existujú moderné matky, ktoré dojčia svoje deti bezmála do tej doby, než tieto musia nastúpiť do školy. Ale s batoľatami sa jazdí na hory bežne a na to ste sa asi nepýtal.

Dojča si spravidla hory moc neužije. Musí byť pekne celý zabalený v teple vo fusaku a pozerá mu len hlavička. Taky býva uložený v kočiari s vytiahnutou strechou, aby naň nefúkalo, takže z tých hôr vlastne nič nevidia. Ak je to dieťa plne dojčené, tak je potrebné, aby malo blízkosti neustále matku, ktorá je v prípade potreby ochotná ponúknuť mu prsník. Ak pije z fľaše, je potrebné, aby malo blízkosti neustále niekoho s fľašou mlieka, ktoré bude mať telesnú teplotu. Ako je vidieť, dojča úplne vyťažuje čas ďalšie osoby v rozsahu dvadsať štyri hodín denne. Jedna osoba to spravidla nezvládne, preto bývajú rodičia dvoch, aby starostlivosť obaja prežili, a to musí ešte občas brigádnicky zamestnávať ďalších ľudí zo širšej rodiny (babičky, deduškov, strýka, tety atď.) Alebo nájomné pestúnky.

Prečo chcete ísť s dojčaťom na hory? Než zabalíte do auta fusak, plienky, dupačky, fľaštičky, Kremička, kočík, rukavičky a všetko ďalšie, tak to zaberie dosť času, a to aj keď na to budete dvaja. Ako to vynosíte z auta, tak to bude trvať tiež dosť dlho. Potom budete niekde v apartmáne, kde budú buď rozheganie postele alebo zlé kúrenie alebo otlčené riad alebo toto všetko ak tomu aj nejaké iné vady.

Až sa budete chcieť vydať s dojčaťom na prechádzku ku zjazdovke, kde si to jeden z vás chce užiť, zatiaľ čo druhý má strážiť, bude vám trvať mnoho desiatok minút, než sprevádzkujete mazané zariadenie, ktoré ste si doma na koberci vyskúšali, a síce staré detské lyže prirobené na kolieska koči. Potom zistíte, že takáto vtákovina vôbec nefunguje, a preto ľudí vynašli sane, pretože kolesové vozidlá sú na snehu nemožná. Bábätko sa medzitým zrejme rozplače hladom a vy si budete hovoriť, že doma na balkóne by mu bolo lepšie a že časová investícia venovaná príprave a sťahovanie celého dojčenského budoáru is vybavením by sa ďaleko viac vyplatila, keby ste ju využili na diplomatické vyjednávanie s brigádnikov (pozri vyššie ), ktorí by prikladali fľašu, zatiaľ čo vy by ste si niekde užili treba deň lyžovania ráno tam a večer naspäť. Takže ešte raz: prečo chcete ísť s dojčaťom na vrchu, keď ten kojenec ešte nelyžuje?
Máte otázku, na ktorý ste ešte nikdy nedostali odpoveď? Pošlite ho na skipsycho @ snow.cz alebo ho pridajte ako komentár k článku!
Všetky otázky a odpovede zo Skipsychoporadny nájdete v archíve!