V Donovaloch sme sa ráno rozohriali na Záhradišti, kde sa parkuje na bezplatnom parkovisku hneď pri zjazdovke. Dopravnými prostriedkami sú tu poma a sedačková lanovka, dole potom vedú pomerne priestranné a prehľadné modrej svahy s konštantne miernym sklonom, takže lyže tú hrany postavíte ľahko.

Svahy na Záhradišti sa ale samozrejme zapáči hlavne deťom či mierne pokročilým. Drsní borci vo voľnom oblečení opanovávají snowpark. Ten vedie po celej dĺžke zjazdovky a ponúkne prekážky od najmenších až po naozaj veľké big airy.

Pri prejazde zo Záhradište na Novú Hoľu sa míňa detský Fun park, pýcha Donovál, ktorý zaujme už na prvý pohľad množstvom slalomových a iných výukových prvkov. Fun park má 9 pojazdných pásov a jeho rozloha je okolo 12 500 m2.

Lyžiarska škola vo Fun parku má pre deti pripravený prepracovaný program niekoľkých lyžiarskych úrovní, kedy každá úroveň má svoje "cvičné ihrisko". Škola pracuje so šiestimi úrovňami detí, teda s levelmi 0 až 5, kedy level 0 a 1 sa odohráva vo Fun parku. Do Fun parku môžete aj bez inštruktora, vstup na hodinu je v hlavnej sezóne 6 euro, celodenný vstup vyjde na 13 euro.

Na protiľahlej Novú Hoľu sa dostanete cez lokalitu Mistríky, je potrebné len prejsť ceste. Zjazdovky v tejto časti sú dlhšia ao poznanie náročnejší, pretože sa červenajú a miestami aj černajú. Dominujúci zjazdovkou je trať č. 1, ktorej začiatok predstavuje už vcelku ostrý hang. Rýchlosť, ktorú naberiete, skrotíte až v ľavotočivej zákrute, kde sa zjazdovka trochu narovná. Potom nasleduje pekne chodí zostup, ktorý v ľahko zvlnenom teréne pokračuje až dole.

My si v Donovaloch obľúbili červenú zjazdovku č. 9, ktorá je v Donovaloch s 2 200 metrami vôbec najdlhšia. Páčil sa nám jej dlhý rovný úsek v hornej polovici, kde sa to dalo krásne naklápať na hrany. Dojazd je zhodný s traťou č. 1.

Na Novú Hoľu vyváža lyžiarov lanovkový špecialita, ktorou je tzv. Telemix. Ide o kombináciu sedačkovej a kabínkovej lanovky a mne osobne tento formát veľmi vyhovuje. Kým niekomu sa nechcú dávať dole lyže a radšej volia sedačku, ja mám v týchto mrazivých dňoch radšej kabínku. Skrátka každý podľa svojho.

Lákadlom pre dobrodruhov môže byť snowparagliding, ktorého štart je situovaný pri výstupnej stanice Telemix. Za 4 eurá si teda môžete dopriať niekoľko minút z vtáčej perspektívy, pristanete kúsok od Mistrík. Túto atrakciu sme tentoraz nestihli, ale plánujeme si ju na nabudúce, pretože podľa frekvencie letov pri našej návšteve sa zrejme jedná o veľa obľúbenú zábavu.

Ďalšie zábavou mimo zjazdovky je ľadové klzisko priamo na Nové Holi pri okrúhlom aprés-ski baru. Vstup je zdarma a otváracia doba je od 9:00 do 22:00.

Zázemie v Donovaloch spĺňa rodinnej potreby, takže sú po ruke toalety aj občerstvovacie zariadenia od aprés ski stanu cez reštaurácie až po pravú slovenskú kolibu Goral, ktorú nájdete po ceste medzi Novou Hoľou a Záhradištěm. Rovnako ako malebne vyzerá zvonku, tak útulná je zvnútra. V ponuke sú tradičné slovenské špeciality ako je šmirkas, halušky alebo šúľance s makom, vyskúšané máme ale aj dobré jahňacie kolienko alebo hríbovou polievku v chlebe. Ceny jedál sa pohybujú od 5 do 14 euro.

Popoludní sme v Donovaloch navštívili nový minipivovar , ktorý nájdete kúsok od koliby Goral. Budova skrýva nielen pivovar, ale aj pekáreň alebo kaviareň v stredomorskom štýle.

Donovaly majú dostatočnú kapacitu penzionků a hotelov priamo v stredisku. Tradičným je Šport hotel, ktorý ponúka ubytovanie už od roku 1936 a stal sa tak vôbec prvým hotelom na Donovaloch. Interiéry izieb sú vyvedené v dreve, ako sa na hory patria. Výhodou hotela je aj wellness od bazéna po sauny, pre deti potom veľká a plne vybavená herňa.


Donovaly v kocke:

Vzdialenosť z Prahy 5 h 26 min
Celodenný skipas dospelí 26 eur
Celodenný skipas junior 21 eur
Celodenný skipas deti 18 eur
Prevádzková doba lanovky 8:30 - 15:30
ubytovanie www.hotelsport.sk
webové stránky www.parksnow.sk
Parkovanie bezplatné na Záhradišti aj Nové holé


* V Donovaloch ste na akciu SNOWtour mohli zadarmo testovať lyže FISCHER, prilby a okuliare SMITH, športové kamery LAmax, batohy s chrbticu boblbee, ďalej ste si mohli vyskúšať jazdu na snežných korčuliach SLED DOGS a zadarmo ochutnať ceilonský čaj Dilmah alebo zdravé tyčinky Bombus. Na stánku SNOW ste ďalej okrem samotného časopisu mohli okukovať rukavice ZANIER, čiapky dokom, šatky a kukly HAVEN a ďalšie vyhrievané produkty značky LENZ. Reportérov aj promotérov ste mohli vidieť v oblečení HELLY HANSEN as hodinkami GARMIN. *
Partneri SNOW tour: