Innsbruck tento rok historicky prvýkrát hostil akciu Crankworx, teda najväčší svetový gravity festival, kde jazdci svetových formátov predvádza to najlepšie v disciplínach ako je slopestyle, dual slalom, jazda na pumptracku alebo zjazd. Všetko sa odohrávalo v Bikeparku Innsbruck a zatiaľ čo trať na slopestyle, dual slalom a pumptrack sa nachádzala pri spodnej stanice lanovky s Innsbruckom v pozadí, dva veľké skoky na kontest "Whip-of" sa vypínali kúsok od hornej stanice lanovky priamo nad horskými jazerami. Akcia bola v Innsbrucku natoľko úspešná, že sa ju tu organizátori rozhodli usporiadať aj budúci rok.


S akciou Crankworx súvisí aj nárast popularity trailovej cyklistiky, ktoré mesto Innsbruck sľubuje v okolí veľkú budúcnosť a tak sa už teraz pracuje na budovanie nových trailov vhodných pre celú škálu jazdcov. My sme so svojimi kolesami navštívili u Innsbrucku lyžiarske stredisko Mutters, ktoré v lete nájdete skôr pod názvom Bikepark Innsbruck a zviesť sa tu môžete na dlhom a pomerne jednoduchom singltrailu, na ktorý sa z mesta dostanete pohodlne električkou za pár minút. Už budúci rok tu ale pribudne tratí viac ao niekoľko rokov neskôr už by sa cyklisti mali legálne preháňať takmer na všetkých kopcoch lemujúcich Innsbruck.


Kabínková lanovka nás v Mutters vyniesla do výšin, odkiaľ sme mali mesto Innsbruck s presláveným skokanským mostíkom ako na dlani a po následnom krátkom výšľapu do kopca sme si tento výhľad doplnili ešte pohľadom na rozprávkovo zrkadlová jazera. Akonáhle sme si dosýta užili panorám, vydali sme sa nahor na "Crazy Family" trail meracie 2,4 km. Trail mal charakter lesné terénne chodníky, teda najčastejšie sme prekonávali kamenistej či koreňovité pasáže, všetko však v miernom svahu, a tak sa tento trail dá odporučiť aj mierne pokročilým bez nutnosti vlastniť zjazdové koleso. Na obed sme si tu zašli do horskej krčmičky Muttereralm, kde na porciách naozaj nešetrí a aj taký štrúdľu tu miesto dezertu predstavuje skôr druhý chod.


Z Mutters sme sa po obede vydali do protiľahlého strediska Nordkette, a cestou bolo k videniu aj niekoľko innsbruckých zaujímavostí od skokanského mostíka, cez múzeá až po toľko známy víťazný oblúk. Záchytným bodom pre nás bola stanica moderné hybridný zubačky Hungerburgbahn, ktorá nás za niekoľko minút aj s okolo vyviezla z centra mesta na Hungerburg, kde sme prestúpili do veľkokapacitnej kabíny mieriace na vrchol Seegrube. Terasa s občerstvením a stále nevšedným výhľadom na žijúce mesto Innsbruck pozývali na posedenie a podľa počtu ľudí bola atraktivita miesta úplne nepochybná.


Po x-tej fotografiu s Mestky-horským panorámou sme sa rozbehli smerom k trailu Nordkette, ktorý patrí k najťažším a najstrmšom v Európe. Takáto trať je naozaj len pre skutočných fajnšmekrov, takže širokej verejnosti ho neodporúčame. Sami sme sa zúčastnili iba horného "menej náročného" úseku, avšak aj tak sme sa stretávali s náročnými technickými pasážami, ako sú strmé zatvorené zákruty vysekané do skaly. Byť i len divákom u tohto trailu je zážitok sám o sebe a šotolinová cesta križujúce v niekoľkých miestach trail umožňuje aj menej skúseným zísť z vrchu Seegrube a obdivovať skúsených profíkov na Nordkette trailu.


Zhruba v dvoch tretinách zjazde po šotolinové ceste smerom mesto Innsbruck a cca 300 m západne od miesta Alzler Alm začína rovnomenný singltrail, ktorý už sa obtiažnosti strednej a zvládnu ho ísť aj mierne pokročilí, pretože nejde o žiadne strmé úseky ani strmé pasáže. Alzler Alm trail odo mňa získava najlepšie hodnotenie predovšetkým vďaka plynulosti, kedy nie je potreba prehnane brzdiť a lesné charakter chodníky, ktorá elegantne končí priamo v meste. Na singltrailu je aj niekoľko možností skokov, samozrejme sa ale všetky dajú pohodovo obchádzať.


Tip na e-bike:

Na vrchol Seegrube vedie z mesta tiež pohodová šotolina, ktorá sa krúti v zalesnených i otvorených serpentínach a v druhej polovici kopca sa vám začne otvárať výhľad Innbruck. Ide celkom o 11 km jazdy do kopca, takže e-bike v tomto prípade určite rad cyklistov ocenia. Tom si vďaka enduro e-biku Lapierre Overvoltu SX 800 sa zdvihy 170 mm mohol dať dole v pohode aj Arzler Alm trail, a to dokonca aj viackrát za sebou. Komu terén nevyhovuje, môže zísť pokojne po šotolinové ceste až do mesta.


Na vyššie spomínané trialy a tiež do Bikeparku Innsbruck platí jednotná lístok Bike City Card, ktorá ďalej ešte zahŕňa neďaleký bikepark Tirol a singltrail Einseinser vo Stubaitalskom údolí a ani tieto dve destinácie neunikli našej pozornosti. Bikepark Tirol vo Steinach am Brenner patrí k tým pohodovejším, široká verejnosť si tú môže zísť jednoduchý modrý singltrail, skúsenejší môžu okúsiť o niečo technickejší červenú trať.


Druhý spomínaný Einseinser Trail je červeného značenie, teda z radu stredne ťažkých, niektoré miesta by som sa ale nebála označiť za čierna. Trail je veľmi technický s radom kořenovitých úsekov často aj v prudších zákrutách, takže ho odporúčam skôr skúsenejším jazdcom.


Na oboch miestach môžu samozrejme vývozu lanovkou využiť aj turisti a vydať sa na niektorý z početných turistických okruhov meracích od jednej do troch hodín. Časovo najdostupnejšie sú od hornej stanice lanovky Panoramabahn obrovské drevené slnečné hodiny, skrz ktoré sa môžete voľne prechádzať. Konštrukcia má okolo 8 m priemer a ponúka výhľad do celého Stubaiského údolia až po Innsbruck. Vďaka oficiálnym lezeckým stenám vyhľadávajú vrchol Elfer tiež lezci a priaznivý profil kopca s dobrými poveternostnými podmienkami lahodí aj paraglidistům.


Aby sme využili potenciál veľkomesta, navštívili sme večer reštauráciu Designhotel Adlers, ktorá je vyhlásená nielen vďaka výbornej kuchyni, ale aj nás lákala večera na terase v 12. poschodí s výhľadom na nočné mesto. Kým hlavný chod v podobe steaku sme si vychutnávali pri západe slnka, čokoládové suflé sme zo lyžíc oblizovali za nočného osvetlenia Innsbrucku. Tento zážitok by ste si tú nemali nechať ujsť, pretože slnkom nasvietené hory, veľkolepý skokanský mostík alebo nočné pulzujúce mesto patrí k mojim najpôsobivejším zážitkom z Tirolska. Počítajte však samozrejme s tým, že tú svoju peňaženku náležite prevetráte.


Okolie Innsbrucku samozrejme ponúka nespočetné množstvo ďalších športových aktivít na čele s turistikou, lezením, tenisom, golfom alebo dobrodružným canyoning. Vďaka bezprostrednej blízkosti veľkého mesta sa však ponúka aj ďalšie varianty trávenie dovolenky, takže môžete navštíviť napríklad unikátnu Alpenzoo, kde možno uvidieť zvieratá typická pre Alpy cez svišťa až po medvede, ďalej zlatú strechu, ktorá je symbolom mesta alebo cisársky palác, ktorý patrí vôbec k najvýznamnejším pamiatkam Rakúska.


Innsbruck v kocke:

Vzdialenosť z Prahy 5 hod 37 min
Bike City Card 1 deň 36 Eur
Bike City Card 5 dní 144 Eur
Webové stránky Bike City Card www.bikecity-innsbruck.com
Tip na reštauráciu www.adlers-innsbruck.com
Tip na ubytovanie www.hotel-seppl.at
webové stránky www.innsbruck.info
V Innsbrucku sme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800 , boli sme oblečení v malú , s rukavicami, chráničmi a prilbami Poc . Video materiál sme zaobstarali technikou LAmax a v batôžku nechýbala desiaty v podobe tyčiniek Bombus .
Partneri Bike SNOW tour: