Aké prázdniny sa oplatí sledovať podľa toho, kam idete

V domácich strediskách hojne lyžujú okrem českých detí i poľskej, nemeckej a holandskej. Na Slovensko, zvlášť do Tatier, mimo českej, slovenská a poľskej lyžiarov mieri v nezanedbateľnom počte i Angličania. V Rakúsku tvoria jednu tretinu návštevníkov domáci, druhú tretinu potom nemeckí, o zvyšok sa delí Holanďania, Švajčiari, Briti alebo Česi. Severotalianske strediská majú v obľube Nemci, Česi a Poliaci, pribúda aj Švajčiarov, naopak talianskych hostí je menej ako predtým a sústredí sa hlavne do svojich prázdninových termínov. Vo Švajčiarsku sa najčastejšie stretnete so Švajčiarmi, zahraničných návštevníkov ubúda, pričom najpočetnejšie sú prirodzene lyžiari z Nemecka. Do Švajčiarska smerujú vo veľkej miere aj ázijskí turisti, nie však za lyžovaním, ale za inými atrakciami horských stredísk. Typickým návštevníkom francúzskych stredísk sú okrem domácich obyvateľov Angličania či Belgičania.


Najatraktívnejšie destinácie bývajú slušne navštevovaná aj koncom sezóny (Ischgl)

Lepšie 17. november ako 28. október

Od konca októbra do konca novembra sa lyžuje prakticky len na ľadovcoch, pričom lyžiarov natešených na prvý sneh sú obzvlášť cez víkendy s pekným počasím húfy a do toho svahy ešte zaberajú trénujúci pretekári. Na prelome októbra a novembra lyžiarov k ceste do hôr motivujú aj jesenné "Dušičkové" prázdniny. Výhodnejšie ako 28. október preto k návšteve ľadovcov bude predĺžený víkend po 17. novembri, kedy už majú Európania po prázdninách. V nasledujúcich týždni však budú mať voľnú stredu 22. novembra v Bavorsku, ktorú si mnohí "premostí" do predchádzajúceho alebo nasledujúceho víkendu.


O jesenné ľadovca sa natešení lyžiari musia deliť s pretekármi (Schnalstal)

Vianočný týždeň pokojnejšia ako silvestrovský

O vianočných sviatkoch a na prelome roka na hory zaútočí najpočetnejšia a zároveň veľmi rôznorodý prúd návštevníkov s veľkým podielom "sviatočných" lyžiarov. Kým Vianoce trávia rodiny tradične ešte doma, a celý vianočný týždeň tak bude voľnejšie, v silvestrovskom týždni už bude nabité. Vo väčšine krajín prázdniny končia až v prvom januárovom týždni, až potom klientov výrazne ubúda.

Fašiangy v polovici februára

V hlavnej sezóne je vrcholom návštevnosti obdobie fašiangov, ktoré v zimnej sezóne 2017/18 pripadá na polovicu februára a v ktorom má školské prázdniny veľká časť západnej Európy (Belgicko s 11 mil. Obyvateľov, časť Francúzska alebo Veľkej Británie), v strednej Európe časť Česka (napr. Praha 6 až 10), Slovenska az Nemecka potom predovšetkým Bavorsko, ktoré je s 12 mil. obyvateľov najľudnatejšej lyžiarsku základňou Álp, ďalej Sasko (4 mil.) a Sársko (1 mil.). V alpských krajinách sa fašiangy oslavuje školským voľnom na severe Talianska a vo Švajčiarsku, v Rakúsku si prázdnin užijú deti v Tirolsku, Salzbursku a Korutánsku. Okrem Holanďanov sa tak na domácich i alpských svahoch v týždni od 12. februára stretnú prakticky všetky lyžiarske národy Európy, a tomuto týždni bude vhodnejšie sa vyhnúť. Nabitý ale bude aj nasledujúci týždeň od 19. februára, kedy sa do hôr vydajú Holanďania, ďalšia časť Nemcov, Francúzov alebo Britov a prázdniny začnú aj slovenským deťom.
Zhruba od 10. februára do 25. februára tak bude v Alpách Najrušnejšie, obzvlášť vo veľkých, rodinne zameraných, cenovo priaznivých a dopravne dobre dostupných strediskách. Väčšia pokojn nájdete v malých, menej atraktívnych alebo drahších centrách s obmedzenou ubytovacou kapacitou.


Obľúbené miesta v obľúbených termínoch vytvárajú neobľúbené frontu (Livigno)

Poloprázdne už od začiatku marca

Už na prelome februára a marca by sa mal koniec prázdnin vo väčšine európskych krajinách prejaviť ubúdajúce návštevnosťou, pričom od 5. do 23. marca bude lyžiarov na svahoch najmenej. Voľnejšie bude v tejto dobe tradične aj na českých a slovenských zjazdovkách. V týždni od 19. marca sa z celej Európy "na prázdniny" vydá len osemmiliónovom nemeckej Dolné Sasko.


Lyžiarska nirvána na prázdnych zjazdovkách koncom marca v Dolomitoch

Skoré Velikonce ukončí sezónu

Veľká noc pripadajú na prelom marca a apríla, pričom prázdniny hostia typicky prichádzajú do predveľkonočného týždňa, teda na konci marca. Od prvého a druhého týždňa v apríli sa väčšina alpských stredísk uzavrie, v prevádzke zostanú len tie najvýznamnejšie a snehovo najspoľahlivejšie vrátane ľadovcov. Návštevníkov už síce bude neporovnateľne menej, zato sa však budú sústrediť do menej miest - každopádne vo všedných dňoch v prvej polovici apríla by malo byť príležitosťou na jarné lyžiarske nirváne dostatok.


Neskoré jarné lyžovanie v korutánskom Heiligenblutu

Kedy sa dajú očakávať návaly v jednotlivých krajinách

Česko: hlavne víkendové lyžovanie

Aj na slovenských horách je silvestrovský čiže "zlatý" týždeň najrušnejšom obdobím sezóny, najmä ak napadne sneh. Českí lyžiari sviatky trávi skôr na domácich horách ako v zahraničí, na rozdiel od jarných prázdnin, kedy naopak zhusta odchádzajú do Álp.
Poliaci jazdia na prázdniny lyžovať od polovice januára do prelomu februára a marca. V nemeckom Sasku, odkiaľ sa jazdí do Krušných a Jizerských hôr alebo Krkonôš, majú krátke prázdniny 1. a 2. februára a potom o fašiangov, teda od 12. februára, a to dva týždne (spolu napr. S Prahou 6 až 10). Holandskej prázdniny pripadajú na prelom februára a marca, zatiaľ čo berlínskej a brandenburské na týždeň od 5. februára (spolu napr. S Prahou 1 až 5).
Zďaleka najnavštevovanejšie sú ale české hory cez víkendy, najmä cez soboty počet návštevníkov "vystrelí" bežne na dvoj- až trojnásobok všednodenního počtu. O niečo pokojnejšie býva nedeľa a najpokojnejšie deň v týždni pripadá najčastejšie na pondelok.
Všeobecne návštevnosť strmo padá s koncom jarných prázdnin.


Zjazdovky na Pomezkách v Krkonošiach je jednou z najvyššie položených u nás

Slovensko: jarné prázdniny naozaj až na jar

Slovenskí školáci budú mať voľno od konca februára po dobu troch týždňov, teda do polovice marca. Okrem slovenských lyžiarov jazdí na Slovensko v hojnom počte Poliaci (prázdniny od polčasu januára do konca februára), ale napríklad aj Briti (prázdniny hlavne v druhej polovici februára), a to vďaka medzinárodnému letisku priamo pod Tatrami a výhodným pobytovým balíčkom. Väčšinu zahraničných návštevníkov pritom "zhltnú" Nízke a Vysoké Tatry, v menších (a menej vybavených) strediskách okrem špecifických termínov preplnené nebýva.


Na slovenskom mieri najviac lyžiarov do Tatier, a to nízkych i Vysokých (Tatranská Lomnica)

Rakúsko: najobľúbenejšie, teda veľa navštevované

Sami Rakúšania sú nadšení lyžiari, navyše tam mieri návštevníci z blízkeho i vzdialenejšieho zahraničia - aspoň v najvyhľadávanejších strediskách teda ľudoprázdno nebýva. Rakúsko navyše zásobuje kratšími pobyty pri peknom počasí aj blízke Bavorsko, odkiaľ je to na rakúskej zjazdovky maximálne pár hodín jazdy. V Rakúsku pripadajú školské prázdniny na tri týždne od 5. februára. V tom prvom budú mať voľno len deti z Viedne a priľahlého Dolného Rakúska, obe hlavné "lyžiarskej" spolkovej krajiny - Salzbursko a Tirolsko (spolu s Korutánsko) - sa "stretnú" v týždni od 12. februára, kedy sa navyše oslavuje fašiangy a na horách tak bude najhustejšie. Horné Rakúsko a Štajersko na východe a Vorarlbersko na západe zaplní posledný februárový týždeň.
Spolu s rakúskymi deťmi bude mať prázdniny od 5. februára 12 mil. Nemcov, v fašiangovým týždni potom 20 mil. A v nasledujúcom týždni potom 4 mil. Tretina z 80 miliónov Nemcov, ktorí žijú v dvoch spolkových krajinách Vestfálsku a Bádensku, pritom zimné prázdniny vôbec nemá, a na lyže tak odchádzajú "mimo kalendár".
Najrušnejšími strediskami Rakúska sú tie najväčšie, najlepšie vybavená alebo dobre dostupná (Arlberg, Ischgl, Ötztal, Zillertal, Kitzbühel, Saalbach, Zell am See, Ski amadé, ...), a to prakticky po celú sezónu. Pokojnejšie bude - rovnako ako v iných krajinách - už od 26. februára a ešte výrzaněji potom od 5. marca. Kto chce byť na zjazdovke "sám", uspeje aj vo všedné januárové dni.
V Rakúsku sa zahraniční návštevníci podieľajú na celkovom počte lyžiarov dvoma tretinami, pričom "vytvorí" 50 mil. Nocľahov (oproti tomu domáci hostia menej ako 15 mil.) - zďaleka najviac Nemci (25 mil. Nocľahov), potom Holanďania (5 mil.) a Briti (2 mil.). Česi sú s necelým 1,5 mil. Nocľahov na šiestej priečke za Švajčiarmi a Belgičanov.


Lyžiarska idylka vo všednodenním decembrovom Obertauernu

Taliansko: vyhnite sa fašiangov v polovici februára

Sezóna vo väčšine talianskych stredísk začína pred sviatkom Nepoškvrneného počatia Panny Márie (8. decembra), ku ktorému sa v niektorých regiónoch "prilepí" aj jednodňové školské voľno. Potom nasleduje voľnejšie obdobie, v ktorom už ale väčšina stredísk býva v prevádzke, zaplní sa až v silvestrovskom týždni.
V maspoustním týždni od 12. februára majú voľno severoitalští školáci - v Južnom Tirolsku celý týždeň, v iných regiónoch dva až tri dni prevažne začiatkom týždňa. Prázdniny má v rovnakom termíne aj najviac školákov z iných krajín, a teda je vhodné sa tomuto týždni vyhnúť.
Na severovýchod Taliansko mieri dosť lyžiarov aj zo Slovinska, Chorvátska alebo Maďarska, posledne dve menované krajiny však zimné prázdniny pevne stanovenej nemajú.
Okrem obdobie od Troch kráľov do konca januára bude na talianskych zjazdovkách pokojne od začiatku marca až do Veľkej noci. V najrušnejšom, fašiangovým týždni sa dá "schovať" do južnejšie položených stredísk a vôbec do miest, kde sa nehovorí po nemecky, a teda nie sú Nemci tak vyhľadávaná.


Ďaleký rozhľad z talianskej Paganella

Francúzsko: nabitý koniec februára

Vo franouzských školách majú prázdniny rozvrhnuté od 12. februára do 11. marca. Briti, ktorí sú vo francúzskych Alpách najsilnejšími zahraničnými návštevníkmi, majú školské voľno najčastejšie v druhej polovici februára, do rovnakého obdobia pridajú ešte belgickej a holandskej prázdniny.
Tradične pokojnejšom obdobím tak na francúzskych zjazdovkách bude január a začiatok februára, potom od 5. a najmä od 12. marca až do Veľkej noci. Tretina návštevníkov prichádza zo zahraničia - štvrtina sú Briti, nasledujú Taliani, Belgičania, Nemci a Rusi, tí sa však sústredí hlavne do "svojho" Nového roka.

Švajčiarsko: v marci ešte liduprázdnější ako inde

Švajčiari majú prázdniny rozdelené podľa kantónov od konca januára do polovice marca s tým, že väčšina termínov zasahuje aj do "masopustního" týždňa na prelome februára a marca. Deti z najvýznamnejších lyžiarskych kantónov Graubünden a Wallis ale majú voľno až od 24. februára do 4. marca, resp. do 11. marca.
V rovnakom období majú prázdniny tiež Nemci, najpočetnejšia zahraniční návštevníci švajčiarskych stredísk. Kvôli vysokému kurzu franku ale Európania aj sami Švajčiari viac než predtým lyžujú v susedných krajinách (Rakúsko, Taliansko), takže mimo víkendy a prázdninové termíny - prakticky celý január a potom zhruba od 6. marca - budú tamojšie svahy zrejme ešte liduprázdnější ako inde.

Netajné tip: choďte inam než ostatní

Lyžiari sú stále zhýčkanější a vyhľadávajú väčšie, lepšie vybavená alebo dobre dostupná strediska. Odpoveď na otázku, kde bude nejprázdněji, je tak jednoduchá: v menších, zaostalejších alebo horšie prístupných areáloch, ktoré napriek tomu - alebo práve preto - môžu milo prekvapiť.


Januárový Galtür, skrývajúci sa medzi horami v západnom Tirolsku, sám ukrýva ľudoprázdne zjazdovky


Kalendár náporov 2017/18

  • jesenná špička - od konca októbra do konca novembra, najmä cez víkendy a sviatky, kedy sa lyžiari prebudí z letného spánku
  • Vianoce a silvester - najvyššia sezóna, začínajúcich vlastne až po Vianociach v silvestrovskom týždni, tiahne sa ešte prvým januárovým týždňom
  • polovica februára - fašiangy, tradičné súbeh školských prázdnin mnohých krajín (Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, sever Talianska, Švajčiarsko, Veľká Británia)
  • skoré Veľká noc - prázdniny v celej Európe, ale už v silne jarnom termíne (lyžiari sa budú sústrediť hlavne do vyššie položených centier a na ľadovce)

Prehľad školských prázdnin 2017/18 v kalendárne zobrazení


Česko

Počet obyvateľov: 10 mil. Počet lyžiarov (odhad): 2 mil. Podiel zahraničných lyžiarov v strediskách (odhad): 35%

jesenné prázdniny

26. - 27. 10. 2017

Vianočné prázdniny

23. 12. 2017 - 2. 1. 2018

Polročné prázdniny:

2. 2. 2018

Jarné prázdniny:

5. 2. - 11. 2. 2018

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-mesto, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

12. 2. - 18. 2. 2018

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

19. 2. - 25. 2. 2018

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-mesto, Plzeň-sever, Plzeň-juh, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

26. 2. - 4. 3. 2018

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

5. 3. - 11. 3. 2018

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

12. 3. - 18. 3. 2018

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

Veľkonočné prázdniny:

29. - 30. 3. 2018


Belgicko

Počet obyvateľov: 11 mil. Počet lyžiarov (odhad): n / a

jesenné prázdniny

30. 10. - 5. 11. 2017

Vianočné prázdniny

25. 12. 2017 - 7. 1. 2018

jarné prázdniny

12. 2. - 18. 2. 2018

Veľkonočné prázdniny

2. 4. - 15. 4. 2018


Dánsko

Počet obyvateľov: 5,5 mil. Počet lyžiarov (odhad): n / a

Vianočné prázdniny

(Len odporúčanie, termín si určujú jednotlivé školy)

23. 12. 2017 - 1. 1. 2018

zimné prázdniny

(Len odporúčanie, termín si určujú jednotlivé školy)

27. 1. - 25. 2. 2018

Veľkonočné prázdniny

(Len odporúčanie, termín si určujú jednotlivé školy)

24. 3. - 2. 4. 2018


Francúzsko

Počet obyvateľov: 65 mil. Počet lyžiarov (odhad): 8,5 mil.

Vianočné prázdniny

24. 12. 2017 - 7. 1. 2018

Zimné prázdniny:

11. 2. - 11. 3. 2018

11. 2. - 25. 2. 2018 - Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers
18. 2. - 4. 3. 2018 - Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles
25. 2. - 11. 3. 2018 - Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg

Veľkonočné prázdniny:

8. 4. - 6. 5. 2018

8. 4. - 22. 4. 2018 - Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers
15. 4. - 29. 4. 2018 - Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles
22. 4. - 6. 5. 2018 - Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg


Chorvátsko

Počet obyvateľov: 4 mil. Počet lyžiarov (odhad): 100 tis.

Vianočné prázdniny

23. 12. 2017 - 11. 1. 2018

Jarné a veľkonočné prázdniny

n / a


Taliansko

Počet obyvateľov: 61 mil. Počet lyžiarov (odhad): 5 mil. Podiel zahraničných lyžiarov v strediskách (odhad): 25%

Nepoškvrnené počatie Panny Márie - Maria Empfängnis

8. 12. 2017

Vianočné prázdniny

23. 12. 2017 - 7. 1. 2018

Fašiangové prázdniny (Fasching)

10. 2. - 18. 2. 2018

10. 2. - 18. 2. 2018 - Südtirol (Južné Tirolsko)
10. 2. - 14. 2. 2018 - Piemont
12. 2. - 13. 2. 2018 - Lombardie, Trentino
12. 2. - 14. 2. 2018 - Friuli Venezia Giulia (Friuli), Valle d 'Aosta, Veneto (Benátsko)

Veľkonočné prázdniny:

29. 3. - 3. 4. 2018
maďarsko

Počet obyvateľov: 10 mil. Počet lyžiarov (odhad): 0,5 mil.

Vianočné prázdniny

22. 12. 2017 - 2. 1. 2018

Veľkonočné prázdniny

n / a


Nemecko

Počet obyvateľov: 82 mil. Počet lyžiarov (odhad): 15 mil.

jesenné prázdniny

2. 10. - 22. 11. 2017

2. 10. 2017 - Berlín, Hamburg, Meklenbursko-Predné Pomoransko
2. 10. - 14. 10. 2017 - Brémy, Dolné Sasko, Sasko, Sasko-Anhaltsko
2. 10. - 14. 10. 2017 - Durínsko, Porýnie-Falcko, Sársko
9. 10. - 21. 10. 2017 - Hesensko
16. 10. - 27. 10. 2017 - Hamburg, Šlezvicko-Holštajnsko
23. 10. - 30. 10. 2017 - Meklenbursko-Pomoransko
23. 10. - 4. 11. 2017 - Berlín, Brandenbursko, Severné Porýnie-Vestfálsko
30. 10. - 3. 11. 2017 - Bádensko-Württembersko, Bavorsko
30. 10. 2017 - Brémy, Dolné Sasko, Sasko, Sasko-Anhaltsko
22. 11. 2017 - Bavorsko

Vianočné prázdniny

21. 12. 2017 - 13. 1. 2018

21. 12. 2017 - 2. 1. 2018 - Berlín, Brandenbursko
21. 12. 2017 - 3. 1. 2018 - Meklenbursko-Predné Pomoransko, Sasko-Anhaltsko
21. 12. 2017 - 5. 1. 2018 - Sársko
21. 12. 2017 - 6. 1. 2018 - Šlezvicko-Holštajnsko
22. 12. 2017 - 5. 1. 2018 - Bádensko-Württembersko, Dolné Sasko, Durínsko, Hamburg
22. 12. 2017 - 6. 1. 2018 - Brémy
22. 12. 2017 - 9. 1. 2018 - Porýnie-Falcko
23. 12. 2017 - 2. 1. 2018 - Sasko
23. 12. 2017 - 2. 1. 2018 - Bavorsko
24. 12. 2017 - 13. 1. 2018 - Hesensko
27. 12. 2017 - 6. 1. 2018 - Severné Porýnie-Vestfálsko

zimné prázdniny

1. 2. - 23. 2. 2018

1. 2. - 2. 2. 2018 - Brémy, Dolné Sasko
2. 2. 2018 - Hamburg
5. 2. - 9. 2. 2018 - Durínsko, Sasko-Anhaltsko
5. 2. - 10. 2. 2018 - Berlín, Brandenbursko
5. 2. - 16. 2. 2018 - Meklenbursko-Pomoransko
12. 2. - 16. 2. 2018 - Bavorsko
12. 2. - 17. 2. 2018 - Sársko
12. 2. - 23. 2. 2018 - Sasko

Veľkonočné prázdniny

5. 3. - 30. 4. 2018

5. 3. - 16. 3. 2018 - Hamburg
19. 3. - 3. 4. 2018 - Brémy, Dolné Sasko
26. 3. - 31. 3. 2018 - Sasko-Anhaltsko
26. 3. - 4. 4. 2018 - Meklenbursko-Pomoransko
26. 3. - 6. 4. 2018 - Bádensko-Württembersko, Berlín, Brandenbursko, Porýnie-Falcko, Sársko
26. 3. - 7. 4. 2018 - Bavorsko, Durínsko, Hesensko, Severné Porýnie-Vestfálsko
29. 3. - 6. 4. 2018 - Sasko
29. 3. - 13. 4. 2018 - Šlezvicko-Holštajnsko
30. 4. 2018 - Hamburg, Sasko-Anhaltsko


Holandsko (Holandsko)

Počet obyvateľov: 17 mil. Počet lyžiarov (odhad): 2 mil.

jesenné prázdniny

(Podľa regiónu)

14. 10. - 29. 10. 2017

Vianočné prázdniny

23. 12. 2017 - 7. 1. 2018

jarné prázdniny

(Podľa regiónu)

17. 2. - 4. 3. 2018


Poľsko

Počet obyvateľov: 38,5 mil. Počet lyžiarov (odhad): 5 mil.

Vianočné prázdniny

23. 12. 2017 - 1. 1. 2018

Zimné prázdniny:

15. 1. - 25. 2. 2018

15. 1. - 28. 1. 2018 - Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie
22. 1. - 4. 2. 2018 - Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie
29. 1. - 9. 2. 2018 - Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie
12. 2. - 25. 2. 2018 - Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie

Veľkonočné prázdniny:

29. 3. - 3. 4. 2018


Rakúsko

Počet obyvateľov: 8,5 mil. Počet lyžiarov (odhad): 3 mil. Podiel zahraničných lyžiarov v strediskách (odhad): 66%

Vianočné prázdniny

24. 12. 2017 - 6. 1. 2018

Zimné prázdniny:

5. 2. - 24. 2. 2018

5. 2. - 10. 2. 2018 - Niederösterreich (Dolné Rakúsko), Wien
12. 2. - 17. 2. 2018 - Burgenland, Kärnten (Korutánsko), Salzburg (Salzbursko), Tirol (Tirolsko)
19. 2. - 24. 2. 2018 - Oberösterreich (Horné Rakúsko), Steiermark (Štajersko), Vorarlberg (Vorarlbersko)

Veľkonočné prázdniny:

24. 3. - 3. 4. 2018


Slovensko

Počet obyvateľov: 5,5 mil. Počet lyžiarov (odhad): 1 mil. Podiel zahraničných lyžiarov v strediskách (odhad): 25%

Jesenné prázdniny:

30. 10. - 31. 10. 2017

Vianočné prázdniny:

23. 12. 2017 - 5. 1. 2018

Polročné prázdniny:

2. 2. 2018

Jarné prázdniny:

19. 2. - 9. 3. 2018

19. 2. - 23. 2. 2018 - Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj
26. 2. - 2. 3. 2018 - Prešovský a Košický kraj
5. 3. - 9. 3. 2018 - Bratislavský, Nitrianský a Trnavský kraj

Veľkonočné prázdniny:

29. 3. - 3. 4. 2018


Slovinsko

Počet obyvateľov: 2 mil. Počet lyžiarov (odhad): 300 tis.

Vianočné prázdniny

25. 12. 2017 - 1. 1. 2018

zimné prázdniny

n / a


Švédsko

Počet obyvateľov: 9,5 mil. Počet lyžiarov (odhad): 1,8 mil.

Vianočné prázdniny

23. 12. 2017 - 1. 1. 2018

zimné prázdniny

(Podľa regiónu)

12. 2. - 9. 3. 2018

Veľkonočné prázdniny

30. 3. - 2. 4. 2018


švajčiarsko

Počet obyvateľov: 8 mil. Počet lyžiarov (odhad): 3 mil. Podiel zahraničných lyžiarov v strediskách (odhad): 47%

jesenné prázdniny

(Podľa regiónu)

30. 9. - 5. 11. 2017

Vianočné prázdniny

(Podľa regiónu)

21. 12. 2017 - 7. 1. 2018

Športové prázdniny

(Podľa regiónu)

27. 1. - 11. 3. 2018

jarné prázdniny

(Podľa regiónu)

30. 3. - 21. 5. 2018

Podrobné rozdelenie prázdnin vo Švajčiarsku v sezóne 2017/18 nájdete na Schulferien.org !
Veľká Británia

Počet obyvateľov: 63 mil. Počet lyžiarov (odhad): 6,3 mil.

Vianočné prázdniny

(Podľa regiónu - len odporúčanie, termín si určujú jednotlivé školy)

16. 12. 2017 - 8. 1. 2018

zimné prázdniny

(Podľa regiónu - len odporúčanie, termín si určujú jednotlivé školy)

9. 2. - 23. 2. 2018

Veľkonočné prázdniny

(Podľa regiónu - len odporúčanie, termín si určujú jednotlivé školy)

24. 3. - 16. 4. 2018