Bike SNOW tour 2016/17: Malinô Brdo - vyžitie na bicykli, na vode i vo vzduchu from SNOW.cz on Vimeo .

Na Maliny Brdě sa najprv vydávame kabínkovou lanovkou do Bikeparku, ktorý sa s celkovou dĺžkou trás vyše 10 km radí k tým najväčším na slovenský. Celkovo sú tunajšie trate pomerne technické, avšak tu nájdete aj nenáročnú a pomerne vyhladenú trasu Modrý zamat, ktorá sa rýchlym tempom vlní z kopca dole bez žiadnych kořenovitých alebo kamenistých úsekov. Vyhladená je najmä hornú časť, takže sa plynulo môžete prejsť niekoľkými klopenými zákrutami a cez terénne vlny. Trať sa dá odporučiť pokojne aj začiatočníkom.
Príjemne nenáročný trail Malina sa v dlhých zákrutách krúti aj napriek zjazdovku Hlavnou z vrcholu Malinné, kam vyváža sedačková lanovka, teda ide o druhý vrchol v Bikeparku. Trať v tejto pasáží nie je nijako technická, takže máte čas kochať sa výhľadom na mesto Ružomberok i na Západné a Nízke Tatry.
Táto trasa sa ďalej napája na endurovom trať Blizzard, ktorá je okrem niekoľkých drevených lávok rýdzo prírodné, a tak sa tu zveziete v hravých kořenovitých zákrutách lesom alebo sa necháte unášať v počiatočnej časti plynulo vedenú a pomerne rýchlu chodníkom. Tento rozmanitý singltrail meria až 4 100 ma dá sa odporučiť ako XC jazdcom, tak Sjezdařům.
A keď vás v Bikeparku v kopcoch prepadne smäd, využite dreveného aprés ski baru kúsok nad sedačkovou lanovkou, kadiaľ vedie spomínaná trať Blizzard. Posedieť potom môžete na slnečnej terase s výhľadom na zelenú zjazdovku Hlavnou a predstavovať si, ako tam v zime pofrčíte na lyžiach.
Na Maliny Brdě sa však môžete zviesť aj nebikeparkovou trasou, teda jednoduchým a len pozvoľne klesajúcim singltrailem po žltej trase, ktorá kopíruje asfaltovú cestu smerujúcu k výstupu kabínkovej lanovky. Nástup je z tejto asfaltovej cesty kúsok pod minizoo Sidorovo, kedy sa vydáte doprava po úzkej cestičke do kopca, ten má ale len pár metrov a potom už sa veziete len z kopca po vyhladenom trailu až do Hrabova.
Vyššie zmienenú minizoo Sidorovo by ste na pešom alebo cyklistickom výlete nemali vynechať. V jednej veľkej ohrade si tu môžete pohladiť malé prasiatka, ovečky alebo kozy. Zvieratá sú skrotená, takže sme neváhali pohladiť si malá roztomilá prasiatka. Minizoo Sidorovo sa nachádza pod vrchom Sidorovo necelých 20 minút z kopca od výstupu hornej stanice kabínkovej lanovky a vstup sem je úplne zadarmo.
Výpočet ďalších aktivít letného komplexu Malinô Brdo je pomerne pestrý. Vyskúšať tu môžete ďalej zjazd na šišakom alebo nových kolobežkách s masívnymi pneumatikami, ktoré vám jazdu po šotolinové ceste značne uľahčí. Novo sa môžete s kolobežkou zviesť po lesnej trati od výstupu sedačkovej lanovky, kedy sa vydáte na opačnú stranu, než vedie bikeparková trasa Malina. Pod minizoo Sidorovo sa opäť napojíte na asfaltovú či šotolinovou cestu vedúcu až do Hrabova. Káry alebo kolobežky zapožičiate pri dolnej stanici kabínkovej lanovky.
Ďalšie aktivity hľadajte priamo v Hrabove pri nástupe kabínkovej lanovky. Na oboch stranách jazera sa tu rozprestiera lanové centrum Tarzania, ktoré spája zipline cez vodnú nádrž a rozdeľuje tak lanový park na časť pre skúsených a časť pre začiatočníkov a deti, čím ide o najväčší lanové centrum na slovenskom. Za 45 minút na detské trase zaplatíte 5 eur, zipline stojí 8 eur.
Na bicykli i pešo sa ďalej môžete vydať do blízkeho skanzenu Vlkolínec alebo na hrad Likava. Na Likava sa z Hrabova vydajte najprv k hotelu Áčko a presuňte sa na pravú stranu Váhu do obce Rybárpole a pokračujte smerom na Likava. Po ceste späť sa môžete občerstviť v typickej slovenských kolibe Likava.
Po všetkých výletoch a aktivitách sa ponúka oddych pri jazere v Hrabove, ktoré disponuje trávnatou plážou, mólom a vyskúšať tu môžete aj lodičky alebo aquazorbing.
Cenovo dobre dostupným ubytovaním je hotel Hrabovo len pár krokov od nástupnej stanice kabínkovej lanovky. K dispozícii sú klasické hotelové izby aj apartmány a takisto môžete využiť posedenie na vonkajšej terase s výhľadom na jazierko. V hlavnej sezóne zaplatíte za izbu pre dvoch 40 euro na noc.

Malinô Brdo v kocke:

Vzdialenosť z Prahy 5 h
1 jazda na lanovke dospelí (hore) 6 eur
Celodenný cestovné na lanovku dospelí 20 eur
Zapožičanie trekingového bicykla (1 deň) 15 eur
Zapožičanie zjazdového / endurového bicykla + 1 deň lanovka 75 eur
Prevádzková doba lanovky Denne 8:30 - 16:30
V polhodinových intervaloch
ubytovanie www.hrabovohotel.sk
webové stránky www.bikepark.skNa Malinô Brdě sme sedlali bicykle Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800 , boli sme oblečení v malú , s rukavicami, chráničmi a prilbami Poc . Video materiál sme zaobstarali technikou LAmax a v batôžku nechýbala desiaty v podobe tyčiniek Bombus .
Partneri SNOW tour: