Bike SNOW tour je letná cyklistická obdoba zimnej lyžiarskej SNOW tour alebo reportážne turné po atrakciách horských stredísk všetkého druhu.


ST Anton Leto 2017 from SNOW.cz on Vimeo .

V St. Antone je v lete v prevádzke niekoľko lanoviek, avšak niektoré fungujú len určité dni v týždni, takže je potrebné si strážiť tamojší rozvrh. Jedinou lanovkou, ktorá tu v lete prepravuje aj bicykle je Rendlbahn, ktorá tak cyklistom dokáže priblížiť a uľahčiť hneď niekoľko výletných cieľov. Mysme ju využili hneď prvý deň v rámci výletu na tyrkysovo modrú priehradu Kartellspeere a chatu Darmstädterhütte a pomocníkom nám bola mapa cyklotrás, ktorá je zadarmo k vyzdvihnutiu na infocentre v meste.
Z výstupnej stanice lanovky Rendlbahn sa k priehrade Kartellspeere môžete vydať buď nenáročnou šotolinou smerom nadol, kde sa vzápätí napojíte na stúpajúcu cestu rovnakého charakteru, alebo technickým výjazdom a následným hravým zjazdom po turistickej trase, ktorá v priebehu ponúkne výhľad na spomínanú priezračne modrú priehradu s pozadím zasnežených horských masívov. Celoodpružený bik je tu vítaný, s trochou skúseností sa to však dalo zvládnuť aj na pevnom bicykli.
Neskôr sme sa aj my napojili na stúpajúcu šotolinu, ktorá ako jediná viedla údolím nahor, takže nie je možné zablúdiť. Posledný úsek k priehrade je nekompromisne do kopca, takže zatiaľ čo kolega Tom na e-biku sa ani nezapotil, jasom si bez motorčeka v tejto nadmorskej výške siahala skoro na dno. :-) Výšľap sa však vyplatil, pretože priehrada Kartellspeere bola malebne zasadená do dramaticky tvarovaných hôr a jej neobyčajnú atmosféru zvýrazňovala prítomnosť typicky horských kráv.
Jediné, čo nám pri priehrade chýbalo, bola možnosť občerstvenia, ktorú by sme si teda za ten kopec zaslúžili. Nezostávalo než vyjsť po šotoline ešte o kus vyššie na spomínanú horskú chatu Darmstädterhütte, kam bolo nutné asi hodinu intenzívne šliapať, na druhú stranu sme mali možnosť po ceste zhliadnuť čerstvo uloveného kamzíka, pre ktorého letel vrtuľník ...
Chata Darmstätterhütte ponúkala skôr menšie občerstvenie, ale nechýbala polievka, pivo alebo horúca čokoláda. Spiatočná cesta už spočívala "iba" v schádzaní kopca údolnou cestou, kde sa stačilo držať šípok s nápisom St. Anton a cieľom bola opäť nástupná stanica lanovky Rendlbahn.
Druhý deň sme sa pre zmenu vydali na výlet bez biczklov a v pláne bolo zdolať najvyšší vrchol v okolí vyhliadku Valluga. Na Valluga sa dostanete bezproblémovo tromi lanovkami - z mesta sa najprv vypína do hôr kapacitná kabína Galzigbahn, nasleduje ďalšia veľkokapacitná kabína Valluga I, ktorá premáva každú polhodinu a posledná je štvor- až šesťmiestna malá kabínka Valluga II, na ktorú však v pekných dňoch počítajte s nemalou frontou. Aj preto sme sa od hornej stanice lanovky Valluga rozhodli ďalej pokračovať po svojich, teda po rýdzo horskom treku, ktorý miestami ľahko pripomínal ľahkú Ferrattu.
Nebolo potrebné mať žiadnu špeciálnu výbavu, dobrá obuv tu bola však na prvom mieste. Niekde pomáhali oceľové laná, niekde zasa oceľový rebrík zasekaný do skál. Po ceste už máte vďaka jedinečným panorámam skladajúcim sa zo skalnatej šedi, ostro zelených plání a modrým jazerám pocit, že snáď ani na žiadnu ďalšiu vyhliadku netreba. Výšľap zaberie zhruba hodinu a vyžaduje kondíciu priemerného športovca.
Na vrchole Valluga (2 811 m), ktorý je vybavený betónovou kruhovou terasou s ďalekohľadmi, sme už neboli sami, avšak aj tak sme si mohli užiť 360-stupňový výhľad a dohliadnuť sa dalo na švajčiarske hory i nemeckú Zugspitze. Späť už sme transportom lanovkou nepohrdli.
Tretí deň sme vyskúšali novinku v portfóliu služieb letného St. Antone, a to Eldorádo arénu, ktorá okrem cvičného parcour na bicykle ponúka aj jednoduchú trať na motokros, kde si jazdu na e-motorkách môže vyskúšať úplne každý. Ja osobne som na motorke nikdy nesedela, avšak stačila úvodná jednoduchá inštruktáž a získala som v tento stroj dôveru.
Trať na elektricky poháňané motorky pozostáva z niekoľkých zákrut, terénnych vĺn, ktoré možno prechádzať i skákať a celkovo je trať postavená bezpečne do roviny. Všetka potrebná výbava ako je integrálna prilba, chrániče, okuliare, rukavice, dres a topánky je obsiahnutá v cene zapožičania e-motorky, ktorá činí 39 eur. Eldorado arénu nájdete v údolí Verwall iba kilometer od mesta St. Anton, takže sem v pohode dôjdete pešo či na bicykli.V Antone sme nevynechali ani kultúru a jeden večer sme navštívili večernú zábavu "Tiroler Abend", ktorý sa koná v centre mestečka v Arlbergsaalu. Miestni sa tu predstavia v tradičných rakúskych krojoch, spievajú, tancujú, brúsia kosy, skáču na chodúľoch, alebo sa doslova kopú do zadku ... všetko samozrejme v rámci pobavenie publika! Slová tú nestačia, musíte si pustiť krátke video nižšie!


ST Anton tanečný večer from SNOW.cz on Vimeo .
V zime vám zo St. Antonu nikdy nezabudneme pripomenúť výbornú thajskú polievku v Galzig bistro v centre mesta a tiež v lete sme si ju tu nemohli odpustiť. Aby sme však rozšírili repertoár vyskúšaných dobrôt Galzig, objednali sme si tentokrát jahňací chrbát a náš gastronomický zážitok tu tak nadobudol ešte väčší rozmer. Toto mäso vonia, už keď si ho na vidličke približujete k ústam. Ceny sú tu však tradične vystrelené do výšky, takže večera tu priemerne na jednotlivca vyjde na 20 eur, s mäsovými špecialitami ako je spomínané jahňacie dosiahne ceny aj 40 eur.Tipom na veľmi príjemné ubytovanie priamo v centre mestečka je Skihotel Galzig, ktorého súčasťou je aj wellness a menšia posilňovňa. Izby sú veľké, vzdušné a disponujú balkónom aj rýchlym internetom. Výhodou hotela je možnosť cyklovýletov so sprievodcom po tajných miestnych trailoch a ranná jóga.


St. Anton hotel Galzig from SNOW.cz on Vimeo .

St. Anton v kocke:

Vzdialenosť z Prahy 6 h 10 min
1 jazda na lanovke Galzig / Gampen / Rendl dospelí 14,50 eur
Jazda lanovkou na vrchol Valluga 22 eur
3denný permanentka dospelí 37 eur
Prevádzková doba lanovky Galzigbahn, Vallugabahn I a Vallugabahn II denne 8: 30-16: 30
Prevádzková doba lanovky Rendlbahn St, Št
Prevádzková doba lanovky Kapallbahn / Gampenbahn Po, Ut, Pi, So, Ne
ubytovanie www.skihotelgalzig.at
webové stránky www.stantonamarlberg.comV St. Antone sme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800 , boli sme oblečení v malú , s rukavicami, chráničmi a prilbami Poc . Video materiál sme zaobstarali technikou LAmax a v batôžku nechýbala desiaty v podobe tyčiniek Bombus .
Partneri SNOW tour: